bir ilaç bir bebek bir anne

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve xsxeker pembe tarafından 4 Mart 2008 başlatılmıştır.

  4 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 1. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  • 2008/1/17 - BİR İLAÇ,BİR BEBEK,BİR ANNE

  Bir İlaç ve Öldürülen Bir Bebek

  16 Ocak 2008 11:25
  ‘4 Ay, 3 Hafta ve 2 Gün’ ismiyle bugünlerde sinemalarda oynayan filmin daha dramatik benzeri İstanbul'da yaşandı. Bir genç kızın bebeğini ilaçla düşürme hikayesi.
  Bugünlerde sinemalarda oynayan ve Romanya'daki yasadışı bir düşüğü anlatan "4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün" adlı ödüllü filmdekine benzer bir olay cuma gecesi İstanbul Fatih'teki bir bodrum katında yaşandı. 5 aylık bebeğini ilaçla düşüren 21 yaşındaki hemşire D.Ç.'nin tutuklanmasıyla sonuçlanan olay şöyle gelişti:

  ÖNCE İŞ, SONRA AŞK...
  Hemşire D.Ç. eğitiminin ardından İstanbul'a gelip Bakırköy'deki özel bir ambulans şirketinde çalışmaya başladı. 6 ay önce ise gönlünü E.C. adlı gence kaptıran genç kız, bir hafta önce 5 aylık hamile olduğunu öğrendi. E.C. de 'Evleniriz' diyerek sevgilisine sahip çıktı. Ancak D.Ç. ailesinin korkusundan bebeği doğuramayacağını söyledi ve ev arkadaşı T.A.'dan yardım istedi. 2 arkadaş geçen cuma ise bebeğin ve kendilerinin sonlarını getiren korkunç drama imza attı.

  İş çıkışı eve gelen D.Ç. sancılanınca arkadaşına düşük yapmak istediğini söyledi. T.A. da düşüğe neden olacak bir ilaç verdi. Genç hemşire ilacın etkisiyle bebeği düşürdü. Ama bebeğin kordonunu kesemediler. T.A. doktor arkadaşı M.H.'dan yardım istedi. Doktorun önerdiği tıbbi makas ya da kullanılmamış bir permatik bulamayan iki arkadaş bıçakla kordonu kesmek zorunda kaldı. O sırada evde olan Z.S.'nin ifadesine göre ilk anda yaşayan bebek 5 dakika sonra öldü. Hatta T.A. bebeğe bakarak, 'Hoşçakal bebek' dedi. Doktorun "Hastaneye gidin yoksa D.Ç. zehirlenir" demesi üzerine de genç hemşireyi ambulansla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü.

  İHBAR TELEFONU GELDİ
  D.Ç. ile arkadaşının sırrını polise gelen ihbar ortaya çıkardı. D.Ç. ile T.A. Haseki Hastanesi Kadın Doğum Bölümü'nde hemen gözaltına alındı. T.A. savcılık tarafından serbest bırakılırken, anne D.Ç. "adam öldürmek" suçundan tutuklandı.

  KÜRTAJ LİMİTLERİ


  * TÜRKİYE: Limit 10 hafta.

  * İNGİLTERE: Limitin 24 haftadan 20'ye indirilmesi için girişimler yapıldı. Ancak yasa teklif halindeyken reddedildi.

  * Fransa: Limit 12 hafta.

  * Almanya: 12 hafta.

  * İtalya: 13 hafta.

  * İsveç: 18 hafta

  * ABD: Eyaletlerin yasaları var. Çoğunluğunda kürtaj ilk haftalarda yaptırılabiliyor.

  * Avustralya: Sınırlayan bir yasa yok.

  * İsrail: Kadın 17 yaşından küçük, 40'tan büyükse; hamilelik ensest ilişki, tecavüz ya da evlilik dışı ilişki sonucu gerçekleşmişse kürtaja izin var.

  * Norveç: Kürtaj yasası var. Ama oran düşük.

  NEFES ALDIYSA CEZA AĞIR

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Süheyl Donay, otopside bebeğin nefes alıp almadığının belirleneceğini söyledi. Donay, "TCK'ya göre, bebek doğduktan sonra nefes almışsa anne müebbet hapis istemiyle, eğer nefes almadıysa bir yılla yargılanır" dedi.

  FİLMDEKİ HİKAYE GİBİ
  '4 Ay, 3 Hafta ve 2 Gün' isimli filmin konusu şöyle: Gabita hamile kalır. Bebeğini aldırmak için arkadaşı Otilia'dan yardım ister. Fakat Romanya'da kürtaj yasaktır. İki genç kız tüm hukuki ve tıbbi riskleri göğüsler.


  alıntıdır şeer pembe
   
 2. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 3. Elif26

  Elif26 @şkısın@ @şık Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  608
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Valla diken diken oldum..........
   
 4. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 5. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  diken diken olmakla kalmadım ağladım