Bir Kadının Haykırışı

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve vicdan tarafından 31 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  "Ben özel bir kadınım. Hem de çoğundan daha derin bakış açısı olan, daha rafine zevklere sahip, yaşama dair ipuçlarını yakalamaya çalışan, çok çalışan akıllı bir kadın. Çok güzel sayılmam. Ama öyle sevimliyim ki içinde bulunduğum ortamlarda insanlar benim aurama takılıp kalırlar. Yaptığım işte tanınan, başarıları kabul gören bir profesyonelim. Yabancı dil, genel kültür. Ne ararsanız var. Ama mutsuzum. Evliyim.

  İlk erkeğimdi eşim. Elini ilk tuttuğum, ilk öptüğümdü. Gözlerinde ilk kaybolduğum, okşamalarına ilk teslim olduğumdu. Herşeyi ondan öğrendim ben.(Tam teslimiyetti anlayacağınız). Belki de kolayına kaçmıştım herşeyin: Evlenmek, bir anlamda sorumluluklarımın birazını ona yüklemekti. Artık sığınacağım, kendimi ellerine ve yüreğine bırakacağım bir kocam vardı. Dağlar gibi. Öylesine büyük bir konfordu ki bu. Dilediğimce şımarabilirdim; o beni öyle çok seviyordu ve bunu öyle tatlılıkla kabulleniyordu ki. Kararları almayı ona bırakıp, yaşamın azıcık da keyfini sürecektim. Kolay değildi tabii, yıllarca tek başıma çabalamıştım, ama artık kocam vardı. Yaşasındı! Güçlü bir kadın olmama gerek yoktu artık.(Bu çok çaba gerektiren, zor ve yorucu bir iştir. Erkeklerin merhamet duydukları ve kanatları altına aldıkları o narin, cici, kırılgan hanımlar bunu bildikleri için güçlü olmaya hiç yeltenmemişlerdir mesela. Bir erkeğe “ben sensiz ölürüm..kendi başıma kalırsam ne yaparım?” duygusunu yerleştiren kadınlardır bunlar. Erkekler de bu kadınların yanında kendilerini daha güçlü ve daha muktedir erkek hissederler ve bu kadınlara bayılırlar. Neyse, bu tümüyle ayrı bir konu.) Sadece eşini seven, cici bir kadın olmam yeterliydi! Yıllar sonra, bu benim için ne büyük bir nimetti!

  10 küsur yıl sonra , kendimi bir anda görüverdim: O da ne? Ben artık eşi tarafından umursanmayan, algılanmayan, önemsenmeyen, sadece evin gereksinimlerini karşılayan, uzun saatler boyunca zor bir işte çalışmasına karşın çocuğuna ve kocasına iyi bakan, güvenilir, sadık bir ev kadını kılığındaydım. Mükemmel değil mi? Hayır, tabii ki değil! Yaptığım hiçbirşey artık yeterince iyi değildi. İşim (herkesçe takdir edilmesine rağmen) önemli değildi, ben artık iyi giyinemiyordum, pilavı iyi pişiremiyordum, çocuğu şişmanlatıyordum. Bana ne olmuştu böyle? Onun bana sarılmamasını neden sorun ediyordum? Ayda bir kez sevişmekle neden yetinmiyordum? Neden evdeki yaşama katılmasını istiyor ve bu yüzden konuşuyordum? Hiç olmazsa suyu şişelere doldurmasını istemekteki ısrarım neydi böyle? Neden sorumluluklarını hatırlatıp, bana yardımcı olmasını söyleyip kafa şişiriyordum? Haklıydı, BUNU BEN YARATMIŞTIM! Haftanın birkaç gecesini onun tanımadığı arkadaşlarıyla geçirebilen, eve dönme zamanı her zaman belli olamayabilen, çocuğu anneanne ve babaannenin büyüttüğü, maaşından fazlasını aksesuar ve terliğe yatıran, saçları sarı boyalı (lütfen kimse alınmasın!), hahaha hihihih kadınlardan biri olsaydım eğer varlığımın da farkında olacaktı!

  Her akşamüstü evine koşup üç çeşit yemek yapan, yıkayan, toplayan, yakınmayan, herkes uyuduktan sonra işini evde gece yarılarına kadar tamamlamaya çalışan bir kadın olmuştum..Bu yük gün geçtikçe ağır gelmeye başlamıştı. Ve ben artık bu yükün altında eziliyordum. Yardım istediğimde, sadece gazeteyi indirip yüzüme öylece bakan ve “benim sorunum yok ki seninle!” diyen bir çift gözle karşılaşmıştım! Doğru, herkes hayatından memnundu. Ben yapılması gereken herşeyi yapıyordum çünkü. Keşke yüreğim yeterince geniş olsaydı ve hiç karşılık beklemeden yüzyıllarca yapabilseydim bunu; işte o zaman mutlu olacaktım.."  Alıntı
   
 2. 31 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 3. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  fisfisfisfisfisfisfisfisfisfisfisfis
   
 4. 31 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 5. EU3

  EU3 Guest


  Ama bugün çok fena yaptın sen bizi
  senağlamasenağlamasenağlamasenağlamasenağlama
   
 6. 31 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 7. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  :uhm:..........senağlama.......senağlama.............senağlama..............
   
 8. 1 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 9. aysun444

  aysun444 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  106
  güzeel hiç kimseye kendimizi adamamamızı, fedakarlıklarda aşırı abartmamamızı. kendimizede önem verip zaman zaman şımarmamız gerektiğini anlatan bir yazı olmuş..
   
 10. 1 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 11. okypete

  okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  86.970
  Beğenildi:
  41.397
  Ödül Puanları:
  563
  güzel bir yazı.saçlarım sarı ve bekar olmama rağmen beğendim.
   
 12. 1 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 13. EU1

  EU1 Guest

  hangimiz yapmıyoruzki tüm bunları?kendimizi unutup evimize,işimize,çocuklarımıza,ailelerimize kendimizi adayıp kayboluyoruz...biz herşeyi üzerimize alırsak kimse sorumluluğunu bilmez..anneannemin bir sözü vardır,''herşeyi bil ama bildiğini söyleme''.yani herşeyi başarabiliriz,yapabiliriz;öğrenelim ama herşeyi de hemen ortaya dökmek çok da doğru değil galiba...işte bir anneanne sözü daha:''eşşek olursan semer vuran çok olur''lütfen kimse üzerine alınmasın,ben kendim için yazdım bu sözüyerimseniben:mymeka:
   
 14. 2 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 15. Hamiye

  Hamiye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  737
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Bunları yaşayan bir kadının duyguları ancak böyle güzel dile getirilebilir......
  Paylaşımınız için tşk...
   
 16. 2 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 17. denef72

  denef72 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.699
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  fedakarlık özümüzde var.bize ögretilenleri uyguluyoruz.suçlu biz degilizki.....yetişme tarzımız.biz başkalarını mutlu ederken, bizimde mutlu olmak istedigimizi neden anlamıyorlar.yada anlamak istemiyorlar.
   
 18. 2 Haziran 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 19. CakmaKleopatra

  CakmaKleopatra asabiyim kompleksliyim!!! Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  833
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  çok beğendim bu yazıyı gerçektende çok doğru
  eğer umursamazsanız eğer kendinize ondan daha çok önem verip kenidiz için yaşarsanız
  ve kendinizi güçlü hissederseniz erkekler kul köle oluyorŞeniz