Bir kızın geleceği!

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve kokohantes tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    18 Aralık 2008
    Konu Sahibi : kokohantes
  1. kokohantes

kokohantes Bir bedende 3 kalp :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaşlar ne yapacağımı şaşırdım.Fikirlerinize ihtiyacım var.
    8.sınıfta bir öğrencim var.Çok zeki, çalışkan bir kız.Bir süredir derslere karşı ilgisizliğini farkediyorduk. Yine bugün derste bunu yansıtınca konuşmak istedim.Başlarda çekindi bir şey anlatmak istemedi.Sonra zor da olsa anlattı.

Anne baba uzun süredir ayrı.Kız uzun zamandır babayı görmüyor.Anneyle baba akrabaymış, zamanında zorla evlendirmişler.Kızın dediğine göre babaanne sürekli muska yaptırıyormuş.Evin her yerinden muska çıkıyormuş.Çocuklar olduktan sonra babaanne bu seferde ayırmak için elinden geleni yapmış..Baba evi terketmiş boşanmışlar.Baba evlenmiş.Yakın bir şehirde yaşıyor.Anne yıllarca babaanneden çok çekmiş.Kızın bir ablası var evli.1 ay önce anne memlekete gidip bir beyle evlenmiş.Kız da babaannede kalmış.

Ama bir süredir babaanne sürekli liselerde ortam çok kötü,okutmayacağım seni tarzında şeyler söylüyormuş.Hatta çevredeki insanlara kızı başka bir torunuyla evlendireceğini söylüyormuş.Böylelikle ona bakar hizmet de edermiş.Amcalarda aynı fikirdeymiş.Kız bu sebeple derslerden çok soğudu.Ablayla anne, annenin yanında kalmasını istiyormuş.Ama kız üvey baba korkusuna gitmek istemiyor.(adamın kötü olduğundan değil)

Ben uzun süre konuştum kızla.Annesinin yanına gitmesinin onun için en hayırlısı olacağını, babaanneden kurtulmak için evlenmesinin onun hayatını çok daha kötü etkileyeceğini, okumak isterse çareler bulunabileceğini anlatmaya çalıştım.Yarın tekrar bu konu hakkında konuşucaz.Fikirlerinize ihtiyacım var aklıma gelmeyen bir şey olabilir.Bu konuda kimler yardımcı olabilir kurum olarak başvurabileceğim bir yer var mı?

2. 18 Aralık 2008
  3. essmeralda

essmeralda pamuklara sarsam seni... Pro Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    148
    çocuk için zor bir durum.
    sizin ilginizse takdire şayan.

bence bir çocuk psikoloğundan destek alınarak yardımcı olunabilir.
    anneyle yaşamasının doğru olacağı, bu yaşta evlenmenin ne kadar sağlıksız olduğu, eğitimin önemini uzman biri anlatsa yarar sağlar mı acaba?

4. 18 Aralık 2008
  5. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    en mantıklısı kızın annesinin yanına gidip,eğitimine o ilde devam etmesi bence şirinem.
    üvey babadan çekiniyorsa, yatılı bir liseye gidebilir.
    babaanneden uzak kalması gerekiyor.
    evlenirse tüm hayatı daha beter olacak.

6. 18 Aralık 2008
  7. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.630
    Ödül Puanları:
    363
    Oooooo 8.sınıf orta son oluyor di mi?:nazar:
    Bence bir şekilde annenin telefon numarasını bul arkadaşım..
    Anne kızı ile güzel güzel konuşup yanında kalması için ikna etsin..
    İnşallah kız hayatını yeniden çizer,içim acıdıbenneyaptımki

8. 18 Aralık 2008
  9. BEBS

BEBS Guest

öncelikle öğrencinize olan yakın ilginizden dolayı sizi tebrik ederim.keşke gençlerimizle hep böyle ilgilenilse çok mutlu oldum.siz babaanneyle görüşseniz.yanlış yaptığını torununun gelecek vaadettiğini söyleseniz.ne kadar zor bir durum.kızın derslerinden soğumasını anlıyorum.öyle bir ortamda hevesmi kalır insanda.bütün aile fertleri birleşmiş genç bir kızın geleceğini nasıl karartırız diye el birliği etmiş sanki.olmadı Milli Eğitim Bakanlığına yazın,sosyal kurumlar var sahip çıksınlar kızımıza.umarım.iyi haberler alırız.sevgilera.s.

10. 18 Aralık 2008
  11. fragola

fragola Gruşenka Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Burda iş annede bitiyor bence de. Kızını arayıp anlatıp gerekirse otoritesini kullanarak çocuğunu yanına almalı bence. Konuşarak bütün üvey babaların Türk filmlerindeki gibi olmadığını, korkacak birşey olmadığını, bu yaşta evlenilmeyeceğini anlatmak gerek. Çok zor bi durum. Sizin bu ilginizi çok takdir ettim. İnşallah herşey düzelir. Sevgiler a.s.

12. 18 Aralık 2008
  13. kokohantes

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Evet Laale'cim 8.sınıf
    Kıza kimseye söylemeyeceğime şimdilik söz verdim.
    Köy okulunda öğretmenim, rehber öğretmenimiz yok.O olsaydı daha çok yardımcı olabilirdi belki.
    İlk olarak babaanneyle konuşmayı düşündüm ama faydası olmaz.
    Kız bana anlattığının pek bilinmesini istemiyor gibi.
    Okuldaki hocalara biraz bahsettim üstünde durmadılar.Herkesin derdini bu kadar dert edersen çok üzülürsün falan dediler.
    Ama duramıyorum.
    İlk aşamada kızın annesine ulaşamasam bile ablasına ulaşmaya çalışıcam.
    Kız okursa çok iyi yerlere gelebilir buna inanıyorum.

14. 18 Aralık 2008
  15. icimdeki_sen

icimdeki_sen 17.10.2014 miladim kizim Pro Üye

Beğenildi:
    77
    Ödül Puanları:
    153
    muskalar yapan, annesini ve babasini ne yapip edip ayiran babaanne herseyi yapabilir...
    en dogru secim kizin annesinin yanina gitmesi...
    üvey baba korkusu olabilir ama babaannesinin yaninda kalip zorla evlenirse bu o korkudan daha büyük sonuclara yol acabilir...

16. 18 Aralık 2008
  17. kokohantes

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Ben kıza biraz kendi ailemden de bahsettim.
    Her üvey babanın kötü olmadığını, benim annemin eşiyle çok iyi anlaştığımı anlattım.
    Hatta annesinin eşi sanırım okuturum falan da demiş.
    Ama kızın çekinceleri var.
    Şu an için tam olarak anlayamasam da farklı bir şehre gitmenin, alışamamanın ya da babayla anlaşamamnın korkusunu yaşıyor gibi

18. 18 Aralık 2008
  19. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.630
    Ödül Puanları:
    363
    Anladım canım..
    Maalesef babaanne ile konuşmanın etkili olacağına ben de inanmıyorum..
    Daha çok sarpa sarar işler diye düşünüyorum..:nazar:
    İnşallah anne ya da ablaya ulaşırsın canım..
    Bu arada gerçekten işte öğretmenlik,eğitmenlik budur! diyorum,başka da bir şey demiyorum!!!a.s.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.