Bir şeyleri ispatlama çabası içine girenler..

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve HeartLess tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

14 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : HeartLess
  1. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Evet arkadaşlar,ikili ilişkilerimizde bazen karşılaştığımız bir durum maalesef,
    bazı insanlar kompleksten mi bilinmez,sürekli birilerine
    birşeyleri ispatla çabası içine giriyorlar.
    mesela bazı evli erkekler belli yaştan sonra kendini ispatlama çabasına giriyor ve
    aldatmalar oluyor,yani ben bu aldatmaların çoğunu
    kişinin kendini ispatlaması olarak görüyorum.
    Konuyu sadece aldatma olarak algılamayın lütfen,genel olarak baktığımızda,
    eşler arasında,sevgililer arasında hatta normal arkadaşlar arasında bile
    sıkça yaşanılan bir durum, gözlemlediğim kadarıyla.
    sizler yaşadınız mı ya da yaşıyor musunuz böyle durumları ?
    paylaşmak,dertleşmek isterseniz buyrun lütfen.
    sevgiler...

2. 14 Mayıs 2010
  3. poldi

poldi Bir umut var mı? Üye

Beğenildi:
    683
    Ödül Puanları:
    148
    Ego tatminsizliği var çünkü insanlarda. Kendi egolarını tatmin etmek için başkalarına bişeyleri ispat etmeye çalışıyorlar.Dediğiniz gibi kimi devamlı çok zeki olduğunu veya zengin, en çokda çapkın. Bahsettiğiniz gibi aldatma, marifet sanki ama böyle yaparak bak bana kimler talip? millet peşimde koşuyor mantığı yatıyor. Asıl kökende ise özgüveneksikliğini bu şekilde bastırıyor.

4. 14 Mayıs 2010
  5. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    birşeyleri ispat etmek çabasını ikiye ayırmak gerek bence,

1- kendini ispat etmek
    2- herhangi bir şeyi ispat etmek

birincisi tamamen egodan kaynaklanıyor. Yıkılmadım ayaktayım, bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı bak şimdi ne oldu... gibi..

ikincisi ise tamamen yanlış anlaşılmadan korkma, başkalarının düşündüklerine fazlasıyla önem verme, kendini "ama bakın yapmadım, ama bakın öyle değil.. " şeklinde savunma halidir.

birincisinde hangi konuda bir ispat çabası olduğu önemlidir. Verilen örnekteki gibi erkeğin bende hala iş var şeklinde aldatma durumu hoş karşılanmazken, fakir ama gururlu gencin geldiği nokta takdire şayandır.

ikincisi ise kişinin kendi kişiliğinden ödün vermesi, kendine saygısını kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

kendini ispat çabası ne açıdan bakıldığına göre değişen, bazen iyi bazen de kötü birşeydir.

6. 14 Mayıs 2010
  7. silent.scream...

silent.scream... özgürlük emek ister.. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    işte tam aradığım konu,,,
    dünden beri sinirlerim çok bozuk!
    dün için sevgilimle tiyatroya gitmeyi kararlaştırmıştık. yanımızda bi çift daha olsun istedik. benim bir kız arkadaşım ve sevgiliside geldiler. çıkışta cafeye gidiyorduk. yolda başladı zaten sevgilim. '' üstünü kapat, altını çek, orada değil burda dur, oraya bakma, öyle değil böyle!!...vb '' , ilk başta şaşırdım. yalnız olduğumuzda böyle değildi çünkü bu herif! herneyse bu çocuk gibi azarlamalar cafede de devam etti. artık patlama noktasına geldim. inceden laflar dokunduruyodum ama kız arkadaşım bile anladı o anlamadı. havalarda uçuyodu çünkü o sırada. kendini benim yanımda güçlü gösterme çabasındaydı.hiç bişey yapmadım.. sinirlerin gerilmesini istemedim kalkmam gerektiğini söyledim. hep beraber kalktık. geç olduğu için eve gidince uyudu kendisi. bu konu hakkında konuşmayı istiyordum onunla ama daha sonra telefondan değil de yüz yüze konuşmanın daha iyi olcağnı düşündüm. bir an önce görüşüp konuşmayı istiyorum..
    sinirlerim hala çok gergin............

8. 14 Mayıs 2010
  9. moxis

moxis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    erkeklerde bu var evet, özellikle başkalarının yanında, dediğim dedik havaları o kadar bunaltıcı oluyor ki .. off zaten sıkıcı bir gün, benzeri bir konudan bende dertliyim 3 gündür :nazar:

10. 14 Mayıs 2010
  11. _laylaylom_

_laylaylom_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    birilerine bişeyleri ispatlama ..bana göre iki durumda ortaya çıkıyor;
    bazen hiçbirşey bilmedği veya eksik yönlerini kapatma arayışıyla.
    bazen de aslında ne çok şey bildiğini,bildiği şeyde iyi olduğunu
    kendini anlamayan insanlara kanıtlama şeklinde.
    ama genel olarak ilişkiler söz konusu olursa erkek belli bir yaşdan sonra
    belkide yaşlanmayı reddedip malesef başka kadınlara yönelebiliyor,
    ama bu sadece kendi kendine bişeyleri kanıtlama yani kendini kandırma sadece..

bazende hepimizin başına gelmişdir özellikle okul ve iş hayatımızda sizden bişeyler
    beklenmenmediği durumlarda insan o zamanda bişeyler başarıp kendini ispatlayabiliyor.

12. 14 Mayıs 2010
  13. burcu_01

burcu_01 Yeniden Başlamalı =) Üye

Beğenildi:
    163
    Ödül Puanları:
    163
    eski nişanlım Bana kuzenlerinin yanında Bağirirdi hep :nazar: "Ben Burcu'nun üzerinde Büyük Bi hakimiyet kurdum hehehee" der giBi Bi hali vardı hep.. oysa yalnızken kedi giBiydi.. erkek yaa kuzenlerine ispatlıyor Bunu..

14. 14 Mayıs 2010
  15. silent.scream...

silent.scream... özgürlük emek ister.. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aynen canım ya evet.. geçen günde buna benzer bi durum olmuştu bak şimdi aklıma geldi. erkek arkadaşlarıya dışarı çıkmıştı. telefonla aradı beni, haber vermek için. arkadaşları varya yanında ses tonu bi acayip, konuşmalar bi acaip tavırlarda ki sormayın.. herneyse.. sonra bi de arkadaşlarından ayrıldığında aradı.. aşkım cicim bebeğim falanlı konuşuyo kedi gibi.. noluyo yaa dedim az önce kabadayı gibi konuşan kimdi, sen kimsin.. öylemi farkında değilim falan dedi. o orda kapanmıştı o kadar önemsememiştim ama bunlar birike birike dayanılmıcak bi hal alıyor artık. özellikle arkadaşlarımın yanında beni ezer tavırları bardağı taşırdı! kendimi, onun kendini başkalarına ispat etmesi için bi aracı gibi hissettirmemi sağladı..

16. 14 Mayıs 2010
  17. Amonra

Amonra Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    266
    Ödül Puanları:
    213
    ya ben de bugünlerde hep sinirli bi insan olmadığımı açıklamaya çalışıyorum. ee tabi ikna edemeyip açıklayamayınca da sinirleniyorum.
    pis bi oyuna geldim gibi bi his var içimde.
    bu kısır döngüden çıkamıyorum.
    eşime arkadaşlarıma aileme değilim yavv sinirli derken bile sinirleniyorum
    al işte yazarken bile sinir oldum.
    nasıl ispat edilir ki bu yani şimdi.
    sanki sinirliyimde kimi dövmüşüm azarlamışım kime ne zararı var..
    offf yazarken bile sıkıldım...

18. 14 Mayıs 2010
  19. moxis

moxis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    acaba bu durum kendi aralarında alay konusu mu oluyor.. :hulya:
    onlarda dile düşmemek için hani bakın seviyor olabilirim ama ipler benim elimde der gibi garip bizim anlayamadığımız şekillere giriyorlar .. büyüyemiyorlar gamyoncuiremsu