Bir sonraki doğru adım

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve guldenasya tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  13 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 1. guldenasya

  guldenasya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  BİR SONRAKİ DOĞRU ADIM
  Yazan Tolga ÇELEBİ


  Doğduğumuz andan itibaren gerçekte kim olduğumuzu ararız. Bu arayış sırasında aileden, çevreden, arkadaşlardan, yaşadığımız şehirden etkileniriz. Büyüdükçe yetişkinleri sorgulamaya başlarız. Ardından bir özgürlük arayışı gelişir.

  Yaşamımız boyunca bağımsız olmak isteriz, bununla paralel olarak etrafımızdakileri memnun etme arzumuzu da tatmin etmeye çalışırız. Eminim birçok insan, üniversite tercihlerinde ailesinin sözünden çıkamıyor. Kendi irademizle seçim yaparak özgür olmak mı? Ailemizi memnun etmek mi?

  Kendinize bir an sorun. Mutlu musunuz? Evet derseniz gerçekten öyledir, ya da vermek istediğiniz cevap budur belki. “Mutlu olmak istiyorum” dersiniz belki, ama sorunun cevabı bu değil maalesef. Ya da diğer bir seçenek, mutlu değilsinizdir. Bazen hem evet, hem de hayır demek istersiniz.

  Mutsuzluk; sanki bir kurbanmış gibi bizi bulmuyor. Mutluluğu da, mutsuzluğu da hak edip hak etmeyeceğimize biz karar veriyoruz. Çünkü bu duyguyu biz oluşturuyoruz. O halde mutsuzluğumuzun sebebi ne? Buna başka insanların mı sebep olduğunu düşünüyorsunuz? Tam şu anda mutlu olmak için sayısız neden bulabilirsiniz. İşe bir şükür listesi oluşturarak başlayın. Benim evimde, mutfağa asılı bir tahta var. O tahtaya her gün şükredecek bir şey yazıyorum. Okudukça mutlu oluyor, yazdıkça nelere sahip olduğunu görüyorum. Her zaman da gözümün önünde duruyor. ‘En azından mutfaktayken’

  Mutluluk da, mutsuzluk da bir seçimdir. Bu seçimde sizin ellerinizin arasında. Kendimizden başka biri gibi davranarak mutlu olmak da imkansızdır. İnsanları etkilemeye çalışmak için davranışlarımızı, ses tonumuzu, hareketlerimizi değiştirebiliriz. Ama içimizden bir ses ‘yalan söylüyorsun’ diye haykıracaktır. Bu durumda kim mutlu olabilir ki?

  Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün
  - MEVLANA -

  Egzersiz yapmayı ele alalım. Çoğu zaman spor yapmaktan kaçınırız ya da bazen içimizden gelmez. Televizyonun karşısına geçer ve bir paket patates cipsi alıp mutlu oluruz. Peki, bu kendinizi enerji dolu hissetmenizi sağladı mı? Hayır! Kendinizi iyi hissedebiliyor musunuz? Hayır! Biz burada bir tercih yapıyoruz. Birde egzersiz yaptıktan sonraki halinizi düşünün. Ne kadar enerji dolu ve mutlu olduğunuzu. Belki cips yemek kısa vadede sizi mutlu edebilir, o an için mutlu olursunuz. Ama uzun vade de kesinlikle üzüleceğiniz kesin...

  Mutluluğa onu arayarak, onun peşinde koşarak değil, doğru şekilde yaşayarak ulaşırsınız. Sadece bir sonraki doğru şeyi yapın. Her durumda, her dönemeçte, her kavşakta sadece bir sonraki doğru şeyi yapın. (Matthew Kelly - %100 Kendiniz Olun)