bir sorum varrrrrrrrrrr

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve FERAYKANAL tarafından 5 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 1. FERAYKANAL

  FERAYKANAL Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mart 2007
  Mesajlar:
  982
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar doğumdan sonraki cinsel yaşama ne zaman başlanmalı kanama bitince mi 40ımız çıkınca mı, iç dikişlerde sorun olur mu acaba
   
 2. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 3. minik kuslarim

  minik kuslarim CANIMIN 3'Ü Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  6.645
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  ya feraycıgım;ufaklııgn mamasını yedırdım yatarken bır takılıyım dedım.bagımlılık yapıyor bu kk da:)))))))))))
  soruna gelınce canım ya genelede kanamalar artık kısa suruyor.eskıden harbıdende 40gun surermıs:KK43:((((((
  kan kaybından olur ınsan yahuuuuuuu:))))))))
  ama sımdı teknolojı ılerledı tıp ılerledı doktorlar daha ıyı vs......
  en gec 15gun suruyor.benım ıkısnındede 5gun surdu.
  ama adettendır hanı lohusa kadın derlerya 40ımızı cıkardık bekledık.ama kanaman bıttıyse hrsey normalsede bence sorun yok.
  senın ıcın arastırdım bak bırde sunlara:)))))))))
  Geçiş yok!
  Düşükten, kürtajdan ve doğumdan sonra ve gebelik sırasında cinsel ilişkiye nasıl başlanır?

  Düşük yapıldığında

  Düşük yapmış olan bir kadın, düşürdüğü gebeliğin boyu ve yaşı, yitirdiği kanın miktarına, bu olaydan ne kadar yıprandığına göre bir süre dinlenmeli, toparlanınca cinsel işlevine başlamalıdır. Bu sürenin bilinmesi gerekirse, kabaca denebilir ki yakınmaların bitip ve yeni bir adet düzeni kuruluncaya dek beklemek doğru olur. Yalnız genelde 16 haftadan küçük gebeliklerin düşmesinden sonra uzun süre kanamalar dinmez, bu da içerde artıkların varlığım düşündürür. Öyleyse bu tür olgularda kürtaj yaptırmak zorunludur.

  Düşürmeye gelince; kadın bu ağır durumdan kurtulmuşsa, titremesi, ateşi yoksa, karın ağrıları geçmişse, kanamaları dinmişse, pis kokulu akıntıları yoksa, bir de olağan adetleri düzene girmişse, sorun yok demektir, ama bunların ne zaman olacağı bilinmez.

  Kürtaj sonrası

  Kürtajın neden olabileceği sağlıksız bir olgu beklenmiyorsa, kürtajdan sonra 3-5 günlük cinsel perhiz yeterlidir. Bu durumda ilişkiyi kadının duygu, istek ve tutumuna bırakmak yerinde olur.

  Cinsellik toplumumuzda hala tabular arasında olup üzerinde rahatça konuşamadığımız konulardandır. Bu iletişimsizlik içinde çiftler gebelik sırasında cinsel ilişkinin zararlı olduğunu düşünerek birbirlerinden uzak durmaktadırlar. Bunun sebebi hamile kadının cinsel ilişki sonrasında düşük yapacağının sanılmasıdır. Ancak ilk üç ayda gerçekleşme riski olan düşük tehlikesi cinsel ilişkiye değil, genetik bozukluklara bağlıdır.

  Gebelik söz konusuysa

  Gebelik süresince kadında fiziksel ve fizyolojik birçok değişiklik olur. Gebe bir kadın progesteron hormonunu gebe olmayan bir kadına oranla on kez daha fazla üretir. Gebelik süresince üretilen toplam östrojen miktarı gebe olmayan bir kadında ancak 150 yılda üretilebilmektedir. Gebenin kanında dolaşan yüksek seviyedeki progesteron ve östrojen hormonları gebenin kendini iyi hissetmesine neden olduğu gibi memelerdeki ve cinsel organlardaki değişikliklerle, gebeler cinsel ilişkiye daha hassas ve duyarlı hale gelir. Gebelikte seksin daha heyecan verici, daha doyurucu olduğu, hatta aynı seansta birden fazla orgazm olabildikleri gözlemlenmiştir. Hatta gebelerin çoğu gebelikten önceki dönemde almadıkları kadar cinsel ilişkiden keyif alma eğilimindedirler. Orgazm kasılmaları ise doğum için rahim kasının hazırlanmasına yardım eder ve pelvis kaslarının yeteri derecede güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar.

  Topluma gebelerin cinsel istek artışına rağmen cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı ve erken doğuma neden olacağı konusunda yanlış bilgiler yerleşmiştir.

  Orgazm oksitosin salgılanmasına neden olup rahim kasılmalarına yol açsa da. bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz. Erkek cinsel organı da cinsel ilişki sırasında asla bebek ile temas etmez. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.

  Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Ancak tüm bunlara rağmen gebelerin düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları tavsiye edilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için doktorun tavsiyelerinden çıkmamak bebek açısından da faydalı olacaktır.

  Doğum sonrası

  Doğum ister normal ve müdahalesiz olsun, ister doğum uzmanının yardımı ya da müdahalesiyle yani riskli doğumlarda olduğu gibi; dölyolu genişletilerek, vakum ekstraktör, ya da forseps kullanarak gerçekleştirilsin, dölyolunda sıyrıklar, yırtıklar ve kesikler kaçınılmazdır. Bunlar onarılır, dikilir ve tedavi edilir. Tabii ki uzun bir süreç içinde. Bu bölge tam iyileşmeden cinsel birleşme olası değildir. İyileşme, olgusuna göre 1-2 ay olabildiği gibi, 3-4 ay da sürebilir. Ayrıca kimi gebeliklerin ilk üç ayında düşük tehdidi, son aylarda da erken doğum tehdidi korkusuyla aylarca cinsel birleşmeden sakınmak gerekir.
   
 4. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 5. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Gebelikte meydana gelen değişikliklerin geriye dönmesi için gereken süre 6-8 haftadır. Bu dönemde miktarı giderek azalan, rengi ve kıvamı açılan vaginal kanama olur. Normal doğum sonrası, vagen dokusu ödemlidir. Doğum sırasında vagende yırtıklar oluşmuş ise pelvis tabanında da zayıflık söz konusudur. Doğumdan yaklaşık 6 hafta sonra, bu dokular kendini toplar ve cinsel yaşam başlayabilir. Sezeryan ile doğumda ise vagen dokusunda herhangi bir

  hasar oluşmadığından, lohusalık kanamasının aktifliğini yitirdiği 3. haftadan sonra, cinsel birleşme çiftlerin isteğine bağlı olarak sakıncasızdır.
   
 6. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 7. shannon

  shannon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  346
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  canım benim doktorum 6 hafta cinsel temas yok dedi ben sezeryanla dogum yaptım
   
 8. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 9. Mev*Can

  Mev*Can Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  7.380
  Beğenildi:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  canım doktorlar lohusalık bitene kadar cinselliği genelde tavsiye etmiyorlar..zaten insanda psikolojik olarak kırkını çıkmasını bekliyor..zaten normal doğumda dikişler 15 gün sonra dökülmeye başlıyor.kanamam bitsin felan derken zaten kırkında çıkıyor...
   
 10. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 11. truf

  truf Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ben de 6 hafta beklenmesi gerekiyor diyorum.
   
 12. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 13. cananfs

  cananfs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  488
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşım yazmış oldugun yazının ilk paragrafını okudum,ancak yazdıklarına pek fazla katılamıyorum,yanı bu yazıyı okuyan henuz dogum yapmamış arkadaşlar belkı yanılgı yaşayabılırler.şöyle ki:dogum sonrası kanama her kişinin vücudu ve hormonları ile orantılıdır.yani dr.lar ve tıpla bu konunun çok fazla igisi yoktur,yüzyıllardır yapılan dogumlar sonrasında lohusalık donemının en az 15 en fazla 40 gün sürdüğü belirlenmiştir.bu donemde cinsel perhiz uygulamak saglık açısından onemlidir.ayrıca kadının tekrar normal cınsel hayatına donmesı 4 ayını alabılır bu donemde gayet normaldir.çunku hamılelık çok uzun bir dönem ruhen ve bedenen kadını fazlaca etkiliyor.
   
 14. 6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 15. minik kuslarim

  minik kuslarim CANIMIN 3'Ü Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  6.645
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  bende zaten kendımı soyledım.5gun surdu dıyerekten.herkese gore degıstıgınınde farkındayım.tıbbı olarakda yanlıs bırsey soylemedım.soylekı eskıden genelde evde dogum oldugu ıcın ıcı temızlenmedıgınden kanamanın uzun surdugu bılınen bır gercek.sımdıkı dogumdan sonra daha cok esını cıkardıktan sonrakı rahmı ıyı temızlemeye onem verılıyor sorun yasanmasın dıye.kımsenın yanılgı yasayacagının sanmıyorum.soran arkadas bunu merak ettıgıne gore cınsel yasamına onem verdıgınden merak ettıgınden sormustur.
  herkes kendı kanamasının cınsel ıstegının farkındadır zaten ben sadece ona kendımden oalnı ornek verdım.
  hamılılgın uzun donem oldugunun ruhen bedenen etkıledıgını ama bır okadarda ınsanın fızyolojık olarak rahatlaması esıyel sıcaklıgı cınsellıkten gecmektedır.kımı ıster kımı ıstemez.bu herkese gore degısır.ben arkadası sorusuna kendımce acıklama getırdım.
  yanılgıyı anlayamadım ben?herkes kendını bılmıyormu kanaması varken mı yokkenmı kırkım cıksınmı cıkmasınmı canım ıstıyormu ıstemıyormu dusunemıyormu?
  bende sızı anlayamadım?
   
 16. 7 Nisan 2008
  Konu Sahibi : FERAYKANAL
 17. cananfs

  cananfs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  488
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  konuyu sizinle avam bir şekilde tartışmıycam,yapmış oldugum açıklama tıbbi literatüre dayanır,arif olan anlar!