Bir Türk Ailesinin Öyküsü-İrfan Orga

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve epaq tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : epaq
 1. epaq

  epaq Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  İlk kez çocuk sayılabilecek bir yaşta okumuştum bu kitabı.Yıllar sonra aranırken birden karşıma çıktı.Hemde tam o anda aklımdan geçerkena.s

  O yüzden bende çok özel bir yeri vardır.İnanılmaz etkileyici bir yaşam öyküsü,ve insanı gerçekliğiyle vuruyor diyebilirim.Tavsiyemdira.s


  [​IMG]
  [​IMG]

  Aslında tarihi, onu yaşayan insanların deneyimleri, karşılaştıkları güçlüklerle savaşma biçimleri, mutluluk ve mutsuzluklarının nedenleri ve kişilikleri yapar. Tarihe adları geçmemiş insanların gerçek yaşamları, tarihsel gerçekliğin bilinmeyen yüzüne gönderir bizi. 'Bir Türk Ailesinin Öyküsü' bu yüzyılın başında doğan bir ailenin acılar ve sevinçlerle içiçe yaşanmış, olağandışı bir öyküsüdür. Kitap, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında ticaretle uğraşan ortalama bir Türk ailesinin İmparatorluktan Cumhuriyete geçiş anılarını, acı dolu savaş yıllarını, yoksullukları ve mutluluklarını, nihayet çocuklarının Cumhuriyetin ilk yıllarındaki eğitim ve öğretim serüvenini ve gerçek hayat mücadelesini kapsamaktadır.

  Savaşın yıpratıcı etkilerinden değişim içinde bir topluma yol alan bu serüven, bir ailenin sarsıcı anılarını bir çocuk gözüyle okurlarına aktarmaktadır. Bu arada çocukluk günlerinin aslında ne denli çarpıcı gözlemler barındırdığını da anlatıyor bu anılar. İngilizce konuşulan ülkelerde Çağdaş Türk Edebiyatının dikkate değer bir örneği olarak değerlendirilen bu kitap öyküye konu olan ailenin büyük oğlu İrfan Orga tarafından ingilizce olarak yazılmış olup daha sonra Arın Bayraktaroğlu tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

  Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında, ticaretle uğraşan bir Türk ailesinin, uşaklı, özel faytonlu ve bahçıvanlı sıradışı yaşantısının tasviri ile başlayan öykü, Birinci Dünya Savaşının ailede yarattığı tedirginliği ve yetişkinlerin savaşa gidişi ile oluşan karamsar havayı bir çocuk gözüyle yansıtarak devam etmektedir.
  Savaşın geride kalanlarda bıraktığı belirsizlik ve düzensizliğin izleri vurgulanarak, baba ve diğer büyüklerin savaşta olduğu yıllarda paranın ve dolayısıyla refahın tükenişi buna paralel olarak İstanbul'daki azınlıkların işgal kuvvetleri ile anlaşarak yarattıkları yağma ortamı kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Özellikle savaşa gidenlerin kaybedildiklerinin belli olması ile birlikte ailenin ayakta kalma mücadelesi anlatılmakta ve çocukların manastır benzeri yetimhanelere bırakılması ile ailenin yaşadığı en acı yıllar İrfan Orga tarafından tasvir edilmektedir.

  Uşak ve dadılarla büyüyen anne, zamanla işçi olarak çalışmayı ve evinde ürettiklerini satmayı dolayısıyla hayat mücadelesini öğreniyor ve eski dostlarının yardımıyla çocuklarının askeri okula yerleştirilmesini sağlıyor. Genç Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarındaki Kuleli ve Harbiye yaşantısı İrfan Orga tarafından çarpıcı bir şekilde tasvir edilmekte ve sonraki görev yeri olan İstanbul, Eskişehir ve İzmir hatıraları o günlere ışık tutacak bir belgesel gibi anlatılmaktadır.

  Sonuç olarak, bir Türk ailesinin Osmanlı İmparatorluğu ile başlayan serüveni Cumhuriyetle birlikte devam etmekte ve özellikle İrfan Orga'nın askeri okul yaşantısı o günlerin şartlarını anlamak adına iyi bir gözlemi yansıtmaktadır. Osmanlı yapısından Cumhuriyet ortamına geçişte özellikle Türk asıllı ailelerin İstanbuldaki yaşantısı ve hissiyatı İrfan Orga'nın ailesinin geniş ve varlıklı bir aileden küçük ve savaş yoksulu bir aileye dönüşümü bir çocuk saflığı ile akıcı bir şekilde dile getirilmektedir. Kitap, savaşa gidenlerin geride bıraktığı sorunlar, eski İstanbul'daki azınlıklarla birlikte yaşamanın sıkıntıları ve sonra Cumhuriyetle birlikte doğan yeni fırsatlar ve havacı bir subayın hatıralarının yansıtılması açısından başarılı bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.
   
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : epaq
 3. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Yaşam öyküleri hep ilgimi çekmiştir kitap seçiminde..Okumadım bu kitabı..Okumak isterim..
   
 4. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : epaq
 5. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Zamanında bir kitapçıda çalışmıştım. Yabancıların çok ziyaret ettiği bir kitapçıydı ve çok satardık bu kitabı. Bir Türk tarafından İngilizce yazılmış olması ve kitaptan okuduğum bölümler beni çok etkilemişti.

  İngilizce bilenler ve sevenler aslını da alabilirler, "The Portrait of a Turkish Family" kitabın orijinal adı.

  Hatırlattığın için çok teşekkürler
  a.s.
   
 6. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : epaq
 7. pinkystar

  pinkystar Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  gerçek bir yaşam öyküsü olduğu için başı ortası sonu hiç farketmeksizin yaşanılanlar adına içim burkularak okuduğum bir kitaptır..okumaktan zevk aldım.. sizlerede tavsiye ederim..sanki çocukluğundan beri tanıdığım birinin başına gelenleri dinlemiş yada yaşadığı onca şeyler olurken hep yanındaymışım gibi bir his verdi..içindeki fotoğraflara baktıkça karakteri okudukça yakından tanımaya başlayınca daha bir zoruna gidiyor insanın..
   
 8. 13 Ekim 2012
  Konu Sahibi : epaq
 9. KRoNiKDeLi

  KRoNiKDeLi eVLi MuTLu ÇoCuKLu Pro Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  10.303
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  153
  Kitabı yeni bitirdim...İnanılmaz derece de etkilendiğim bir kitap...Okurken elimi uzatıp insanlara yardım etmeyi diledim...Kesinlikle herkes okumalı...
   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2012
 10. 14 Şubat 2013
  Konu Sahibi : epaq
 11. GazozGofret

  GazozGofret Moonlight Sonata... Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.177
  Beğenildi:
  1.961
  Ödül Puanları:
  238
  Dün hiç istemeden yolda öylesine başladım bu kitaba. Bu gün bitirdim konu açmak istedim baktım zaten varmış. Gerçek yaşam öyküsü olduğu için mi bu kadar etkilendim bilmiyorum ama sürekli isimler kulağımda çınlıyor. Ders olarak okutulabilecek nitelikte bir kitap bence. Kitabın sonsözünde İrfan Orga'nın oğlu Ateş Orga'nın anlattıkları hele ki...İrfan Orga'ya yapılan vefasızlık ise yüreğimi burktu. Yurtdışında bu kadar ünlüyken bu kitabı Türkiye'de çoğu kişi duymamış. Of duygularımı anlatamıyorum gerçekten aşırı etkilendim. Mahmutpaşa'dan, Beyazıt'tan her geçişimde Kuleli'yi her görüşümde şüphesiz Orga ailesini hatırlayacağım. Çok ama çok derin izler bıraktı bende.
   
  Son düzenleme: 14 Şubat 2013