bir varmıış bir yokmuuş...

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve ece73 tarafından 26 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

26 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : ece73
  1. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Cadılar, kötü yürekli üvey anneler, vahşi hayvanlar ve ürkütücü şatolar birçok çocuk masalının ayrılmaz parçalarıdır. Bu korkutucu öğelere rağmen masal kitapları küçükler için vazgeçilmezdir.
    'İyi' ve 'kötü' meselesi
    Çocuk psikologları masalların minikler için sihirle dolu bir dünya yarattığını vurguluyor. Aynı zamanda gelişimlerinde önemli rol oynadığını da belirtiyor. 4 - 5 yaşındaki afacanlar kitaplardaki hikayelerin uydurma olduğunu, gerçek hayatla tıpatıp ilgisi olmadığının farkında. Fakat kitap kahramanları sayesinde tecrübeler yaşıyor, iyi ve kötüyü ayırt etmeye başlıyorlar. Küçük beyinler, olan bitenleri tahmin edilenden çok daha net algılıyor, zevkli bir şekilde dünyada iyi ve kötü, çalışkan ve tembel, akıllı ve aptal insanlar olduğunun farkında olmaya başlıyorlar.
    Hep iyi olan kazanıyor
    Masalların hep mutlu sonla bitmesi aslında bir tür hayat dersidir. İyi olanın eninde sonunda kazanmasıyla, kötülük yaparak başarılı olmanın mümkün olmadığının altı çiziliyor.
    Cesaretin önemi sürekli vurgulanıyor. Zor koşullar veya kötü niyetli insanlarla karşılaşan iyi yürekli ve korkusuz kahramanlar hepsinin üstesinden geliyor. Çocuklar cesaret ve özgüvenin önemini öğreniyor.
    İlk kitaplar çok önemli
    Başlangıçta bol resimli, hayvan masalları tercih edebilirsiniz. 'Bremen Mızıkacıları', 'Çizmeli Kedi' bunlara birkaç örnek. Daha sonra 'Kırmızı Başlıklı Kız', 'Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler', 'Külkedisi' gibi daha 'yetişkin' kitaplarına geçebilirsiniz. Zamanla çocuğunuz da sizi yönlendirecek, kendi zevkine uygun olanları sizden talep edecektir. Üstelik en sevdiği hikayeleri size tekrar tekrar okutmak isteyecektir. Bu onların tercihi ve zevki ile ilgili bir davranış.
    Kitap okumaktan sıkılsanız bile, bunu belli etmemeye çalışın. Dahası, zevkle ve hakkını vererek okuyun. Bu, ailenin küçük fertleri ile hoşça zaman geçirmeniz için harika bir fırsat. Masal kahramanlarını 'oynayarak', yani işin içine eğlence ve duygu katarak canlandırın. Bu, sizin de bu işten daha çok keyif almanızı sağlar.
    Öneri: Okumak için fazla zaman ayıramıyorsanız, masal kasetleri satın alabilirsiniz. Hatta kendi sesinizle çocuğunuzun en sevdiği masalları içeren bir kaset doldurabilirsiniz. Böylece kendisi bunları istediği zaman ve 'sizden' dinleyebilir. Ayrıca nesilden nesile aktarılan ve zevkle dinlenen 'Nasreddin Hoca' hikayelerinden siz de çocuğunuzu mahrum bırakmayın.
    (Masal saati )
    * Çocuğunuza masal okurken, ürkütücü yerlerde sesinizi gereğinden fazla yükseltmeyin. Gürlemek, kötü kahkahalar atmak gibi ani efektlerden kaçının. Aksi takdirde çocuğunuzu istemeden korkutabilirsiniz.
    * Hayal dünyası ve gerçek hayatı birbirine karıştırmayın. Çocuğunuzun kötü bir şeyi yapmasını engellemek için ona "Yoksa kötü cadı gelip seni alır" gibi laflar etmeyin.
    * Çocuk kitabı satın alırken aceleci davranmayın. İçeriği ve resimleri iyice inceleyip öyle karar verin.
    (alıntıdır)

Son düzenleme: 9 Eylül 2008
  2. 26 Temmuz 2007
  3. Yalnxixz82

Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bizimkilerde masalı çok seviyor.
    Masal kitabı alırken seçici davranmaya çalışıyorum.Gerçektende çok etkileniyorlar.Teşekkürler

4. 26 Temmuz 2007
  5. DeveKuxsxu

DeveKuxsxu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Paylaşimin Için Teşekkürler...

6. 31 Ağustos 2007
  7. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    ilginiz için ben teşekkür ederim.ne kadar faydalı olursam o kadar mutlu oluyorum.

8. 10 Eylül 2007
  9. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Ben de bu konuda düşünüyordum. Okuduğum kitaplardaki kötü yürekli karakterlerle ilgili bir çok soru soran kızım acaba korkar mı diye düşünüyordum. Cevabımı almış oldum. Çok teşekkür ederim ece.

10. 9 Kasım 2008
  11. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    rica ederim mihracemim herşey yolunda gider umarım.

12. 11 Kasım 2008
  13. kadis

kadis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    ececiğim merhaba karıştırırken yazını gördüm canım çok önemli bir konuda aydınlattın saol
    bende masal okumaa başladım 9 aylığız henüz erken mi bilmiyorum ama başladım bir kaç kere denedim ama pek dinlemiyo gibi resimleri dikkatini çekiyo ilk masal kül kedisiydi masal kitabında sanırım yanlış bir seçim yaptım
    bunu araştırmalıyım ben
    canım seninde fikirlerini bilmek isterim
    saolasın