Bir yardım daha(kitap toplama kampanyası)

Konusu 'Yardım Melekleri' forumundadır ve yoruldum71 tarafından 18 Nisan 2008 başlatılmıştır.

    18 Nisan 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  1. yoruldum71

    yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

    Katılım:
    16 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    4.295
    Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Kitap Toplama Kampanyası

    Değerli arkadaşlar, kitap geçmişi aydınlatan, yaşadığımız günlere anlam kazandıran, geleceğe ayna tutan iyi bir dost, iyi bir arkadaştır. İnsanın iç dünyasında, aşkı, sevgiyi, nefreti, kıskançlığı, öfkeyi, kederi yaşatan bir başka dünya, bir başka hayattır kitap. Yaşamımızın bir parçasıdır adeta. Böyle olmasına rağmen ne yazık ki Türkiye kitabın az üretildiği, az okunduğu, az satıldığı ülkelerden biridir.

    İşte tam bu noktada, bu eksikliği gidermek amacıyla bir kitap kampanyası başlatıldı. Hedefimiz öncelikle Karadeniz bölgesinde okuyacak kitabı olmayan okullar. Bu yazının ulaştığı herkesten bu kampanyaya bir şekilde destek vermesini bekliyoruz.

    Artık okumadığımız eski kitaplarımızı, yüzüne bakmadığımız çocuk kitaplarını, raflarımızda duran ansiklopedilerimizi ve işimize artık yaramayan ÖSS ve OKS kitaplarımızı bu kampanyada değerlendirebilir ve çocuklarımızın hizmetine sunabiliriz.

    Bu kampanya ile toplanan kitapları okuyan bir öğrencinin öğreneceği bir kelime, belki de o öğrenciyi hayatında ne kadar yüksek mevkilere çıkartacaktır. Hiç kimse; ''Zaten bir kitap var onu vermeye değmez'' diye düşünmesin; unutmamak gerekir ki 50-60 kişi, tek kitap verse 50-60 öğrencili bir köy okulunun bir yıllık okuma ihtiyacı fazlasıyla giderilmiş olur.

    Düşünün ki ilk üç önerinin ‘‘Oku’’ diye yapıldığı bir dine mensubuz, düşünün ki ‘‘İlim Çin’de dahi olsa gidin alın’’ diyen bir Peygamberin ümmetiyiz, düşünün ki Fatihlerin, Yavuzların savaşlara giderken bile yanlarında katır yükleriyle kitap götürdükleri, o zor şartlarda günde ortalama 3-4 saat kitap okudukları bir neslin torunlarıyız. Bütün bunlara rağmen gelin görün ki maalesef bu alışkanlık bizde mevcut değil.

    Bir zamanlar, biz Türkleri örnek alıp kendilerini geliştiren o batı dediğimiz Avrupa halkı, ihtiyaç listesinde kitabı 6. sıraya koyarken, biz Türkler bu listede kitabı layık gördüğümüz yer 222. sıra oluyor. Böyle olunca, atalarımızın yıllar önce canlarını vererek kazandıkları bu toprakları korumamız güçleşiyor. O zamanlarda binbir güçlükle kazandığımız toprakları ne yazık ki bugün güle oynaya geri vermek üzereyiz. Halbuki bize bu topraklar bunun için emanet edilmedi. Atalarımızın verdiği mücadelenin daha kolayını biz veremiyoruz, okumuyoruz, araştırmıyoruz, düşünmüyoruz.

    Tarihin kuruluşundan beri verilen bayrak yarışı mücadelesinde maalesef en kötü zamanı yaşıyoruz. İşte bu tabloda bu kampanya biraz olsun yüreklere su serpmek için başlatıldı. Lütfen demeye gerek kalmadan hepimizin bu kampanya için yardımda bulunacağını umuyorum. Yarın, dönüp arkamıza baktığımızda mutluluk duyabileceğimiz bir iyilik yapmış olmamız da cabası.

    Herkesin en az bir kitap bağışlamaktan kaçınmayacağını tahmin ettiğim bu kampanyanın amacına ulaşacağını düşünüyor ve şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

    Sabırla okuduğunuz için ayrıca teşekkürlerimi sunar, bu kampanya da gönüllü çalışan biri olarak, gönlümden geçenleri siz değerli kampanya destekçileriyle paylaşmak istedim.

    Unutmayalım kampanyaya bağışlayacağımız bir kitap; doktorlar, öğretmenler, mühendisler hatta milletvekilleri ve başbakanlar yetişmesine yardımcı olacaktır.

    Kampanya hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler [www.karadenizokusun.com tıklayabilir.

    not: kitap vermek isteyen arkadaşlar yukarıdaki linke tıklasınlar lütfen,farklı şehirlerde de kitap toplayan temsilciler bulunmaktadır.
    --------------------------------------------------------------------------------


    arkadaşlar okuyan bir kardeşimisin bir dileği vardı
    bu kampanyayı düşünmüş bende sizlerle paylaşayım dedim
    ilğinize şimdiden teşekkür ederim
     
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2008
  2. 2 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  3. mawiruya

    mawiruya Aktif Üye Üye

    Katılım:
    5 Mart 2008
    Mesajlar:
    215
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım seninde burda bu güzel etkinliğe katkıda bulunmandan dolayı seni tebrik ederim.a.s..hanımlar duyarsız kalmayacaktır inşallah.ben linke tıkladım.ama açılmıyor canım.eğer denizlide de bu etkinlik için kitap topluyorlarsa bende evimde okumuş olduğum kitaplardan 2- 3tane vermek isterim.yazıda belirtildiği gibi herkes 1 kitap verse eminim elde edilmek istenilen amaca ulaşılır diye düşünüyorum.çocuklar bizim geleceğimiz arkadaşlar.lütfen duyarsız kalmayın
     
  4. 2 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  5. dhilek

    dhilek shizen & senritsu Üye

    Katılım:
    12 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    1.783
    Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canım link açılmıyor.

    nereye ve nasıl ulaştıracağımız belirtilirse ben öğrencilerime duyurusunu yapıp elimden geleni eksik etmemeye çalışacağım...duyarlılığın için teşekkür ederim...
    tüm KK'nın bu konuda gerekli yardımı yapacağına inanıyorum..
     
  6. 3 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  7. yoruldum71

    yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

    Katılım:
    16 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    4.295
    Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
  8. 3 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  9. mawiruya

    mawiruya Aktif Üye Üye

    Katılım:
    5 Mart 2008
    Mesajlar:
    215
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadşlar bu kadar mı duyarsızız.:kızgın:dünden beri kimse girmedimi buraya okumadınızmı yardım yazısını.ben açıkçası bu duruma çok üzüldüm.kkdan daha fazlasını beklerdim.yardım isteyen gelecek bekleyen güzel çocuklarımız.lütfen duyarsız olmayın.hepberaber elele birşeyler yapalım..

    arkadaşım bu arada link açılmıyor
     
  10. 3 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  11. Joy

    Joy Popüler Üye Üye

    Katılım:
    4 Aralık 2007
    Mesajlar:
    845
    Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    113
    link açılmıyor ki :KK43: ........................
     
  12. 4 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  13. zxuxm@rxuxt

    zxuxm@rxuxt Aktif Üye Üye

    Katılım:
    4 Mayıs 2007
    Mesajlar:
    769
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ünüversiteyi bitiren kızımın birhayli kitabı var... bende bu kitapları bağışlamak isterim doğrusu daha açık bilgi verirseniz memnun oluruz
     
  14. 5 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  15. rapunzel26

    rapunzel26 Popüler Üye Üye

    Katılım:
    10 Nisan 2008
    Mesajlar:
    1.132
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Canim Bu Kitaplari Nereye Bağişliyacağiz Ya Link Açilmiyor Evde çok Kitap Var Okunacak Ben Okudum Başkalari Da Faydalansin
     
  16. 7 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  17. yoruldum71

    yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

    Katılım:
    16 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    4.295
    Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    işte size bilğiler


    KaradenizOkusun Hakkında Bilgi
    gönderen Teñrikut tarih Cmt Nis 05, 2008 10:05 pm


    Karadeniz Okusun...!


    Karadenizokusun şahıslar kurumlar dernekler üstü bir oluşumdur. Katılmak isteyen herkesi aynı ölçüde bir tutup yarınlarımız daha iyi olması için ufak da olsa görev üstlenmeye çalışan gönüllülerin oluşturduğu bir organizasyondur.

    Karadenizokusun çocukluktan başlayarak okuma alışkanlığı kazandırmak için uzun vadeli düşünülen projeler bütünüdür.

    Aşağıda akla gelebilecek birkaç soru ile Karadenizokusun'u açıklamaya çalışırsak:    Karadeniz Okusun'un çıkış noktası ve gerekliliği.    Türkiye'nin beklide en çok kitap okuyan hatta daha genel baktığımızda okuyan insanının çıktığı bölge Karadeniz'dir. Bu su götürmez gerçeğin nedeni coğrafi koşulların zorluğudur. Tarlalar düz değil bunun yanında azdır. Yine bu nedenle en çok göç veren bölgemizde Karadeniz'dir. Peki, bu gurbet hayatı seçmiş Karadenizliler özünü özlüğünü unutmuş mudur? Tabiî ki hayır bilakis gittikleri yerlerde kurdukları dernek, site vb. kurum ve kuruluşlar ile yaşatmışlardır. İşte bu kampanyada özlüğe olan bir vefa borcu geri dönüş gibidir. Belki büyük bir hareket olmasa da yangın olacak bir kıvılcım olması bile bizim samimi hedeflerimizdendir. Memleketimize hizmet verecek mühendis mimar doktor subay öğretmen gibi okumuş insanların daha kaliteli yetişmesi için yapılan bir cabadır.    Türkiye'de çeşitli hareketler kampanyalar projeler yapılmaktadır. Özellikle Avrupa birliği gençlik projeleri gibi birçok kişi toplumsal kaygı ile bir şeyler başarabilmenin gayesi içindedir. Ama bu kampanyalarda nerdeyse hiç Karadeniz'in ismi geçmemektedir. Ayrıca bu oluşum az biraz da olsa kendi yaramıza kendimiz derman olmaya çalışmanın bir ürünüdür.    Karadeniz Okusun'un kimler başlattı? Sahibi kimlerdir?    Karadeniz Okusun'u başlangıcından sonuna kadar katılmak isteyen bütün dernek site federasyon vb. örgütlerin hepsi sahibidir. Öte yandan yurt genelinde olan hareketimizi Ankara'dan birkaç arkadaş başlatmıştır. Ama katılan her katılımcı aynı nüfusa sahip olacak şekilde kurulacaktır.    Karadeniz Okusun'un amaçları    Karadenizokusun birçok projeden oluşmaktadır. Bu projelerin temel amacı ise Karadeniz bölgesinde yeni yetişen gençliğe kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır.

    Karadeniz okusun ilk olarak özellikle gurbette yaşayan Karadenizlilerin ve Karadeniz dostlarının ilköğretim çağında çocuklar için kitap toplaması amaçlamaktadır. Bu kitaplar belirlenen zamana kadar toplandıktan sonra yine o zamana kadar belirlenmiş Karadeniz'de bulunan ve yeterli kitabı olmayan okullara ulaştırmayı amaçlamaktadır. Yine bu kampanyanın ilerleyen vakitlerinde eğer büyüklerimiz ve zenginlerimizin katılımı olursa bu okullar için kütüphane veya kitap dolabı gibi ihtiyaçların da giderilmesini amaçlamaktadır.    Karadeniz Okusun'a nasıl katılabilirim.    Karadeniz Okusun'a irtibatta olduğunuz dernek site vb. kuruluşlarca katılabilir organizasyonun sahiplerinden olabilirsiniz. Ayrıca temsilci dediğimiz şahıslardan oluşacak ve bu oluşumda çalışacakları birimler de oluşturulacaktır. Temsilcilik sorumluluk isteyen bir görevdir. Daha az sorumluluk ise gönüllülük yapacak şahıslarda olacaktır. Gönüllüler daha fazla insana kampanyayı duyurup kitap toplamaya çalışacak insanlardır. Dileyen arkadaşlarımız temsilci sıfatı ile organizasyonumuzun içinde bulunabilir dileyen arkadaşlarımız ise gönüllü olup organizasyona katkıda bulunabilirler. Karadeniz Okusun'a katılmasına müsaade edilmeyecek tek olgu siyasi olgulardır.    Temsilciler hakkında detaylı bilgi.    Temsilciler il üniversite hatta ilçe gibi birimler şeklinde olup asıl görevi kitap toplamaktır. Ayrıca yeni temsilciler bulmak ve mevcut bildiği site ve dernekleri de bu organizasyona katmak için çaba harcayan şahıslardır.    Temsilcilerin hiçbirine görev verilmeyecektir. Tamamen kendi imkânları ile kendi istekleri doğrultusunda gönüllü çalışma prensibi ile çalışacaktır. Yani Temsilci istediği zaman hizmetini verip istediği zaman da kendini geri çekebilecektir.    Temsilciler isimleri istekleri doğrultusunda http://www.karadenizokusun.com/ adlı sitede yayınlanacaktır. İsteyen temsilciler isimleri yanında telefon ve mail adreslerini de yayınlayacaklardır.    Nasıl Temsilci olabilirim?    Temsilci olmak için hiçbir şart aranmamaktadır. Samimi olmak ve gönüllü olmak yeterlidir. Temsilci olmak isteyen arkadaşımız karadenizokusun@hotmail.com msn adresi ile irtibata geçebilir.    Kısaca Özetimiz:    Karadeniz okusun herkese açık bir organizasyondur.
    Temel amaç Karadeniz'de bulunan ve yeterli kitabı olmayan ilköğretim okullarına kitap toplamak ve ulaştırmaktır.
    Katılmak ve görev almak herkes bu organizasyonun sahibi sayılmaktadır.
    Tek istenmeyen olgu siyasetin bu organizasyona bulaştırılmasıdır.
    Organizasyon temsilcilik sistemi ile çalışacaktır.
    Katılmak veya bilgi almak için http://www.karadenizokusun.com/ adresine bakabilirsiniz.
    GAYRET BİZDEN, YARDIM ALLAH'TAN
     
  18. 7 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : yoruldum71
  19. yoruldum71

    yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

    Katılım:
    16 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    4.295
    Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    umarım yardımcı olmuşumdur