Bir yaşından sonra sütü nasıl alıştırabilirim ??

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ozme tarafından 18 Aralık 2009 başlatılmıştır.

18 Aralık 2009
    Konu Sahibi : ozme
  1. ozme

ozme Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    kızıma sütü nasıl aşıltıra bilirim ??halan emziriyorum ama yetmiyor tabiki, yemekte yemiyor fazla ,lütfen yardım edın nasıl verebilirim kızıma sütü...???

2. 21 Aralık 2009
  3. akburcu

akburcu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben de bu soruya cevap arıyoum. benim oğlum neredeyse 16 aylık. 10.aydan itibaren süte alıştırmaya çalışıyorum ama olmuyor :gitme: denediğim yöntemleri anlatıyım (bunlar bi doktor tavsiyesi) sütü dolaptan çıkardığın gibi soğuk ver, daha rahat kabul ediyorlarmış ama benim oğlan tükürüyo. diğer yöntem dondurma. dondurmaya süt katıyorsun, zamanla dondurmayı azaltıp sütü arttrıyorsun. benimki dondurmayı bile sevmedi mafoldumben pipetle içirmayi deyebilirsin, oyun zannediyorlar. bir arkadaşım böyle alıştırdı. nesquik katabilirsin sütün içine. bense bütün bu yöntemleri denedim hala hergün biberonuna, bardağına, sulığuna süt koyup bi umut taklif ediyorum ama iç-mi-yor :gitme: zaten iştahsız bir de süte alıştırma çabalarım boşa çıkınca iyice üzülüyorum. umarın sen başarırsın. fikir verecek tecrübeli anneler olabilir.

4. 21 Aralık 2009
  5. lora

lora buyrun benim!!! Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    kizlar ben ogluma sütü vermeye icine pekmez katarak ve uyuyacagi anda vererek alistirdim ve bir kac kez böyle denedim yada uyurken verdim daha sonra yine uykuluyken bu kez pekmez koymayarak verdim öyle öyle alisti zaten tavsiye ederim sütü uyuyacagi zaman yada uyurken vermeyi deneyin

6. 28 Aralık 2009
  7. secosel

secosel hayatçokgüzel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    süte alıştırmak yerine yemek yemeye alıştırmalısınız önce.iştahsız bir çocuk süte alışırsa yemege alışması çok zor olur ve zamanla kansızlık olusur.

8. 30 Aralık 2009
  9. tukucan

tukucan Guest

ben de tam tersini düşünüyorum. bir bebeğin öncelikli besinlerinden birisi süttür. çocuun gelişimini sağlayan en önemli besinlerden hatta. pekmezin gelişime o kadar katkısı olduğunu düşünmüyorum.

ben de çok yöntem denedim oğlumun süte alışması için oğlum 14 aylık şu anda. 1 yaşından önce süt vermeyin diyen doktorları dinlediğim için çok pişmanım. daha önceden alıştırmam gerekliydi diye düşünüyorum. yoğun uğraşlar sonucunda oğlum ancak bebe bisküvisiyle kabul etti sütü onu da kaşıkla yediriyorum. içine de bal katıyorum tat versin diye bazen de muz eziyorum içine farklılık olsun diye. şimdilik buna şükür deyip sütü tek başına bardaktan içeceği günü bekliyorum bir umut

10. 30 Aralık 2009
  11. secosel

secosel hayatçokgüzel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım sen neyi doğru biliyorsan onu yap ama pekmezin faydalarını bir bilsen ..vücud için en önemli şey kandır kanı da pekmez yapar demir eksikliği olan çocuklar istahsızdır o yüzden doktorlar iştahsız çocuklara demir takviyesi verir.evet süt önemli ama anne sütü önemli.ben oğluma 8 aylıktan itibaren süt verdim ama keçi sütü verdim çünkü inek sütü bir buzagıyı biran önce bir inege dönüştürmek için programlanmıştır ve küçücük bir bebeğin midesi onu kolay sindiremez.anne sütü alan bebeğin kalsiyuma değil öncelikle demir vitamin yağ ve karbonhidrat alması gerekir.araba nasıl benzinle çalışıyorsa bebeklerde birnevi yag ve karbonhidratla çalısır.sütle karnını doyuran bir çocuk en fazla %20 daha uzun olur ama yemek yiyen meyve sebze ceviz kuru meyveler yeşilçay ıhlamur pekmez şerbeti gibi şeylere alıştırılan çocuk daha zeki olur.ayrıca son bişey daha marulda ve asma yapragında daha çok kalsiyum vardır.komşumun oğlu 3 yaşında süte alıştırmış bakıcısı dogru dürüst yemek yemiyor sabah akşam süt içiyor kansızlık çıkmış ve çok zayıf.benim oğlum ise 18 aylık ve 13.5 kilo...boyu da 88 cm..umarım yardımcı olmuşumdur

12. 30 Aralık 2009
  13. m.joYy

m.joYy мαSαL тαdıηdα Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    nesguıklede deneyebılırsın bır zrarı yok

Son düzenleme: 30 Aralık 2009
  14. 30 Aralık 2009
  15. m.joYy

m.joYy мαSαL тαdıηdα Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bence kbul ettıgı gıbı götür..
    mutlaka alışır..
    pekmezın hıcccccccc bır besleyıcıliği yokkkkk evet..
    tamamen sekerr glukoz içerıyormuş:umursamaz:
    sadece tat versın dıye kullanılabilir..
    meyveli kutu sütlerden denedınmı peki canım:uhm:

16. 30 Aralık 2009
  17. m.joYy

m.joYy мαSαL тαdıηdα Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    1 keçi sütü inek sütünden asla ÜSTÜN DEGıLDıR.
    mama firmalarının dok açtıgı bır kazanç kapısıdr..
    ıhlamurda hıc bır işe yaramaz ..kaynar olmadıgı sürece kaynar ieçebiliyorsa faydası cok evet..
    yesıl çay da tamamen zararlı...kafeın içerikli..:sm_confused:
    bunlarda benım bılgılerım..doktrumdan ve ınanılmaz guvnedıgım 40 senelık bır prf.

18. 30 Aralık 2009
  19. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Arkadaşlar öncelikle çocuklar iyi beslenmelidir. Süt tek başına yada en önenmisi değildir.
    Pekmezin faydaları da saymakla bitmez. Kan yapar, nefes darlığına iyi gelir, bünyeyi kuvvetlendirir daha neler neler.
    Elbette herkes kendi çocuğunu istediği gibi yetiştirmekte serbesttir ama doğruları bilmek en iyisidir.
    Sebze meyve yemeyen çocuk sadece süt içse nolur içmese nolur bu ayrımı yapabilmek lazım.
    Yada et yemiyorsa o çocuk süt etin yerini tutarmı?
    Ama süt içmiyorsa yoğurt peynir onun yerine geçer.

Sevgiler.