Biraz kilolu olmak faydalı

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve xxAyxsxeGxuxlxx tarafından 13 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 1. xxAyxsxeGxuxlxx

  xxAyxsxeGxuxlxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ABD’de yapılan bir araştırmada, kilolu olanların kanser ve kalp rahatsızlığından ölme riskinin obez ve zayıf olanlara göre daha düşük olduğu, biraz fazla kilonun bazı hastalıklara karşı koruyucu olabileceği ortaya çıktı.
  Binlerce Amerikalı hakkındaki hükümet verilerinin analizini yapan Atlanta’daki Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin elde ettiği bulgulara göre, kilolu olmak bazı riskleri de beraberinde getirirken, tehlikeleri, uzmanların düşündüğünden daha az olabilir.

  2004’ten bu yana ölen 2,3 milyon Amerikalının ölüm nedenleriyle ilgili verileri de inceleyen araştırmacılar, aşırı şişman olmayan ancak kilolu olanların sadece diyabet ve böbrek rahatsızlığından ölüm riskinin yüksek olduğunu, kanser ve kalp rahatsızlığından yüksek ölüm oranına bu grupta rastlanmadığını tespit ettiler. Obezlerin, kalp, diyabet ve böbrek hastalıkları ile aşırı kiloya bağlı göğüs, bağırsak ve pankreas kanseri gibi bazı rahatsızlıklardan ölüm riskinin epeyce yüksek olduğunu ortaya çıkaran araştırmacılar, ayrıca biraz kilolu olmanın, tüberküloz, amfizem, zatürre, Alzheimer ve yaralanmalar gibi diğer ölüm nedenlerine karşı da açıkça koruyucu bir etkisinin bulunduğunu belirlediler. Araştırmanın başında yer alan Katherine Flegal, başka araştırmaların gösterdiğine göre, fazla kilonun vücudun hastalıklarla savaşması ve iyileşmesi için yaşamsal depo vazifesi gibi bir görevi bulunabileceğini belirterek, 'Fazla kilolu olabilirsiniz, ama daha yağsız bir vücut hacminiz, daha kemikli ve kaslı bir yapınız olabilir. Bu da sizin için iyi olabilir' diye konuştu.

  Araştırma sonuçlarına bazı çevreler karşı çıkarken, Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Barry Popkin, araştırmanın, sağlık ve hastalıkla ilgili değil, ölüm hakkında olduğunu, sonuçların ciddiye alınmaması gerektiğini savundu. ABD’de iki yıl önce federal araştırmacılar ilk kez fazla kilodan ölümün abartıldığı sonucuna varmışlardı. ABD’de araştırmacılar, 'fazla kilolu' ile 'obez' arasındaki farkı vücut kütlesi endeksine (BMI) göre belirliyorlar.

  Buna göre, 25 ila 29,9 BMI fazla kilolu, 30 ve üzeri BMI obez olarak değerlendiriliyor.
   
 2. 13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 3. JOJOVA

  JOJOVA Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadasım galıba sen bıraz balık etlısın ne dersın,
   
 4. 13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 5. xxAyxsxeGxuxlxx

  xxAyxsxeGxuxlxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  haha yok vallahi değilim...ama ilgimi çekti bu konu..