Birçok Üründe Yüzde 10 KDV İndirimi Yapıldı (Alışverişte Daha Dikkatli Olun)

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve ferday tarafından 3 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Tüketici Hakları Komisyonları dünden itibaren bazı ürünlerde KDV oranının düşürüldüğünü ifade ederek, bunların derhal fiyatlara yansıtılmasını isterken vatandaşı da uyardı.
  Düzenlenen basın toplantısında Mumcuoğlu, "Ancak yaptığımız araştırmada bazı firmaların KDV oranlarını düşürmedikleri hala eski fiyattan mal sattıkları tespit edilmiştir." dedi.

  Tüketicilerin aldıkları mallarda KDV oranlarına dikkat ederek, satıcıları ikaz etmeleri ve gerektiğinde derhal maliyeye şikayet etmelerini isteyen Mumcuoğlu, belirlenen oranların dışında yapılan her ödemenin fazladan firmaların cebine girdiğini vurguladı.

  Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu'da Bakanlar Kurulu'nun turizm ve bazı gıda maddelerinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını yeniden belirleyen indirimin kapsamını genişlettiğini dile getirdi.

  Fason olarak yapılan tekstil ve konfeksiyon işleri, kır kahvesi, çay bahçesi, lokanta, pastane, otel, motel, huzurevi, yetimhane vb. gibi yerlerde verilen hizmetlerde KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e indirildiğinin altını çizen Gazioğlu, piyasada bazı uyanık işletmelerin henüz bu indirimleri fiyatlarına yansıtmadıklarını kaydedip, vatandaşın dikkatli olmasını hatırlattı.

  Gazioğlu, "Satıcılar hazırlıksız yakalandıklarını beyan ediyor. Ancak Bakanlar Kurulu Kararı'nın 25.05.2007 tarihli olduğu bu nedenle bu beyanlarının yerinde olmadığı açıkça görülmektedir. Bu sebeple tüketiciler uyanık olsun. Bu konudaki şikâyetlerini çekinmeden Adana Vergi Dairesi Başkanlığı'na yapsınlar." şeklinde konuştu.