Bireysel emeklilik kesintileri konusunda yardıma ihtiyacım var.

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve sedxux tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  17 Şubat 2010
  Konu Sahibi : sedxux
 1. sedxux

  sedxux Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Geçen ay maddi durumum kötü olduğu için,bireysel emeklilik primlerimi ödemeyi durdurdum. Sonra biriken paramı çekmek istedim borçlarımı kapatmak için. Toplamda 31 ay prim ödedim. Yaklaşık 2.700 ödemişim banka da 800 civarı kazandırmış. Bana verilen para 2.400 civarı :KK43:

  kesintilerden biri devletin aldığı % 15 stopaj vergisi, 520 civarı oradan kestiler. Bir de giriş aidatı adı altında bankanın kestiği 510 lira var.

  Giriş aidatı olarak ben 120 lira ödemiştim. Çıkarsam para ödeyeceğimi söylemediler. Ben gerek bankadakilere gerekse çağrı merkezindekilere imzaladığım sözleşmenin fotokopisini istediğimi söyledim. Kesinlikle vermeyeceklerini söylediler. Arşive kaldırılmışımış. Kendi imzaladığım belgeyi görme hakkım olduğunu söylediğimde telefondaki eleman birilerşne danışacağına söyleyerek oyaladı ve telefonu kapattı.

  Kaymakamlık tüketici heyetine gittiğimde şikayet konusu tutar 936 lirayı geçtiği için adliyedeki tüketici mahkemelerine gitmem gerektiğini söylediler.

  Bankacıların çoğu ve bir avukat stopajın sadece nema üzerinden kesilmesi gerektiği söylediler. Ama benim tüm para üzerinden kesilmiş. Hazine mühteşarlığındaki sigorta müdürlüğüne başvurduğumda mahkeme yoluyla stopaj vergisini geri alabileceğimi söylediler.

  Giriş aidatı konusunda şikayette bulunduğumda bana yeni sözleşme örneği gösterildi. Yeni sözleşmeye göre Hazine Mühteşarlığının yeni çıkardığı kanuna göre en fazla 199 kesinti yapılması gerekiyormuş. Bankacı bayana neden ben eski müşteri olmama ve daha fazla para ödememe rağmen daha fazla ödüyorum dediğimde her zamanki ukalalığıyla siz eski müşterisiniz de ondan dedi. Yani benim aleyhime haksız kazanç söz konusu.

  Banka yatırdığım paradan zaten kazandı. Bunu hayır için yapmadı ama bu kadarı fazla oldu. Her hangi bir şekilde bana vergi avantajı da yok. Bu konuda kazanılmış davalar ve dikkat çekici makaleler de buldum. Eğer bankaya dava açarsam bir şekilde kazanacağıma eminim. Kesinti yapılan paraya da ihtiyacım var ve tanıdık bir avukatım da yok. Kazanırsam mahkeme masraflarını banka ödemek zorunda ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.

  Bu işe tek başına kalkmam doğru mu? Stopaj ve giriş aidatı kesintisi için ayrı dava mı açmam gerekir? Bir de imzaladığım sözleşmeyi görmek istediğimde itiraz ettiler,bunu için kime şikayet edebilirim. Neye imza attığımı bilmek istiyorum.

  Ben Ankaradayım ve çalıştığım banka ING BANK. Ama çalışmaya başladığımda OYAK BANK tı.

  Bana yol yordam gösterirseniz daha ayrıntılı bilgileri gönderebilirim. Uzun yazdığımın farkındayım,şimdiden yorum yapanlara teşekkür ederim.