Birkaç Öneri (döviz-altın-katılım)

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve asumank tarafından 17 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  17 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 1. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhabalar,

  Bu bölümün içeriğine uygun olarak, sizlere birkaç önerim var.


  Döviz kurlarına asla yatırm yapmayın.
  Dolar veya Euro'yu yıllık incelemeye aldığımızda çok fazla yükselmediğini, hatta bazen aynı oranda kalıp, bazen çok az bir fiyat aşağı veye yukarı düştüğünü görüyoruz.
  Ve yatırım aracı olarak büyük risk taşımaktadırlar.

  Döviz kurları hakkında pek bir şey yazmak istemiyorum çünkü hem branşıma pek girmediğinden hem de ilgimi çekmediğinden yüzeysel olarak durdum.


  Yatırım yapmak için altın tercih edilmelidir.
  Şimdi ise yazacaklarımı iyi okuyunuz..

  Altın'a yatırıp yapmak isteyenler asla kısa vadeli düşünmesinler. Altın mutlaka uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve uzun vadede mutlaka getirisi olur. Uzun vadeli yatırımdan kastım, 1-2 hatta 3 yıl da değil, daha fazlası.
  Altının yıllık artışını da geçmiş tarihlerden itibaren incelediğimizde kimi zaman 6, kimi zaman 12 TL., kimi zaman biraz daha fazlası ve azı olarak mutlaka artmıştır. Ama yıllık (ocak-aralık sonu) düşme olmamıştır. Çok nadir de olsa aynı oranda kalma görülmüştür.

  Buna bağlı olarak önerilerimi okumaya devam ediniz..
  Kesinlikle altınlarınızı evde tutmayınız.
  Eğer ila Altın Hesap açmayacağım diyorsanız o halde yatırım olarak çeyrek, yarım, ata ve ziynet altınlar önerimdir.

  Şimdi ise altın ile Katılma hesabını karşılaştırarak açıklama yapmak istiyorum.

  Altın Hesap açtınız diyelim, şuan altın gramı 49 fakat düz hesap 50 TL.'den hesap yaparsak, 1000 TL'ye 20 gr. altın almış olursunuz ve bir yıl sonra altın gramının 8 TL. arttığını sayarsak, bir yıl sonra elimize geçen kar payı 160 TL, toplamda ise 1160 TL.'dir.

  -Ki daha önce de yazdığım gibi altın fiyatlarını yıl sonu incelediğimizde belli bir oran olarak değil de, karma bir oran olarak arttığını görüyoruz. Ne kadar artacağını ise kimse net bilemez, yalnızca tahminlerde bulunabilinir.

  Katılım Hesabına tekrar önmek istiyorum, her yıl 1000 TL. yatırıldığında, örneğin 5000 TL. yatırıldığınıda, bunun bir aylık getirisi ortalama 40 TL., yıllık ise 725 TL'dir.
  10000'i 25000'i, 50000'i geçiyorum, 100000 yatırdığımızda ise bir aylık getirisi ortalama 800 TL., üç aylık getirisi 2500 TL., yıllık getirisi ise 14500 TL.dir.

  Verdiğim bilgilere göre altın'ın getirisini hesaplayabilirsiniz.


  Kimine göre doğru öneriler olmayabilir. Lütfen paylaşım yapalım.

  Özellikle altın hakkında sorularınız varsa, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım.

  :KK66:
   
  Son düzenleme: 17 Ekim 2009
 2. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 3. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Elbette ki alternatif yatırım araçlarından sağlanan gelir azaldıkça gözler altın'a yöneliyor fakat altın'ı pek dövize bağlamak doğru olmaz. Altın, tahminlerime göre yıl sonunda daha doğrusu ocak başında iki lira, en fazla dört lira, ortalama üç lira artmış olacak.
  Yani ortalama fiyat 89 TL. olacaktır.

  Altın almak için uygun gün veya uygun olmayan gün asla yoktur ve olamaz da çünkü bunun için bir çok neden var. Örneğin:
  Bundan iki-üç hafta önce çeyrek altın satış fiyatı 80 iken şimdi 86 oldu.
  Ben o gün altın almış olsaydım, şuan kuyumcuların alış fiyatına göre elbette ki mutlaka küçük de olsa kar'ım olacak. Eğer şuan alacak olsam mutlaka bir süre sonra yine kar'ım olacak. Bundan bir yıl önce de almış olsaydım kar'ım olacaktı; bir yıl sonra alacak olsam yine kar'ım olacak.

  Asıl cevabı vermek gerekirse, altın'dan kar yapmak için yalnızca uzun vadeli düşünmek gerek. ışte bu yüzden dolayı altın almak için uygun gün diye bir şey olamaz. Altın yatırımı hem risksiz hem de uzun vadeli bir iştir. Ayrıca sabırsız insanlar en az iki yıl bekleyemeyeceklerse pek altın yatırımı yapmasınlar.
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2009
 4. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 5. maviyelken

  maviyelken Guest

  Branşınıza ve ilgi alanınıza girmeyen döviz kurları hakkında nasıl bu kadar kesin ve kati "döviz kurlarına yatırım yapmayın" demiş olduğunuzu anlayabilmiş değilim. Yatırımın amacı birikimleri değerlendirmektir ve mümkünse en iyi şekilde değerlendirmektir. Yeri geldiği zaman bir yatırım aracından diğerine geçebilmektir.Çok detaylı yazmak istememekle birlikte 1)Altın'a yatırım yapmak için illa da çok çok uzun vadeli düşünmek gerektiği doğru değildir, bazen altın'ın 1 ayda kazandırdığı getiri bile bir yıllık getirisine eş değerdir. Eğer böyle zamanlarda o getiriyi zaten bulmuşken 2-3 yıl bekliyorsanız taşıma maliyeti dediğimiz maliyete katlanmak zorunda kalırsınız ki bu yanlış birşeydir. 2) döviz kurlarına kesinlikle yatırım yapmayınız demek de doğru birşey değildir.Dolar çok önemli ataklara gebe olabilir özellikle de 1.40 seviyesinin üzerinde tutunduğu sürece. 3) Bu kadar altın'la ilgilenen ve bu kadar uzman gibi yazan birinin GLDTR hakkında nasıl bir cümle bile yazmamış olması da enteresan. Zira 1 pay GLDTR neredeyse bir gram altına eşittir, fiyatı dünyadaki altın fiyatlarıyla aynıdır ve anlık olarak her bankadan alınıp satılabilir. Ve son olarak 4) kendinizden başka insanlara tavsiye verirken kesin şunu yapın, şunu yapmayın,şu yapılmalıdır, bu alınmalıdır denmez. Bu aşırı ukalalıktan ya da bu sitede adını duyurup "sizi takip ediyoruz" un yolunu açma çabasından başka bir şey değildir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ekim 2009
 6. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 7. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :) Bu güzel yorumunuz için gerçekten teşekkür ederim. Ayrıca maddeler halinde de cevap vereyim. :)

  1- Her şeyden önce yukarıda yazdığım "Kimine göre doğru öneriler olmayabilir. Lütfen paylaşım yapalım" yazımı okumadınız sanırım. Onu okumuş olsaydınız, hem yazmış olduklarımın öneriden ibaret olduğunu hem de sizlerin de fikirleriyle doğru olana yönelme niyetimde olduğumu anlamış olmalıydınız.

  2- Döviz kurlarının ne durumda olduğu açıkça ortada zaten. Bizim insanımız elindeki bir yıllık döviz kurlarından yapmış olduğu 10, en fazla 20 TL. yi kar olarak görüyor. Bu gereksiz bir şey. Oysa altın'ın uzun vadede kat kat daha kar getirdiği de açıkça görülüyor. Evet hatırımların amacı birikimleri değerlendirmektir fakat uzun vadede değerlendirmektir.

  3- En iyi şekilde değerlendirmek, hatta en iyi sağlıklı şekilde değerlendirmek ancak uzun vadeli düşünerek elde etmektir.

  4- Altın'ın bir ayda getirdiği kazanç pek fazla olmamıştır. Ayrıca bir ayda getirdiği kazanç 15 TL. olsa bile bu pek kar sayılmaz ki. Hem sayılsa bile bir ay + biraz daha uzun vadeli yatırımın getirsi daha fazla olacaktır.

  5- Uzun vadeli altın yatırımında katlanılacak bir durum diye bir şey yoktur.

  6- Döviz kurları çok büyük ataklara çıksa bile her zaman risk taşımıştır ve de herhangi bir yatırımdan yapılan 20 TL. pek kar değildir. Döviz kurları pek bekleneni veremiyor.

  7-GLDTR'ye ne gerek. Ben en sağlıklı, en kolay, en tercih edilen yolu önerdim. "Altın Hesap" açıp uzun vadeli yatırım yaptıktan sonra GLDTR'ye kim gerek duyar..

  8- Dördüncü maddenize cevap olarak yazmış olduğum birinci maddedir. Herkesin mutlaka bir önerisi vardır. Ve yapılan her öneri değerlendirilir. Ayrıca sitede adımı duyurmak gibi ne bir niyetim oldu ne de döviz kurları gibi ataklarım oldu. Olmayacakta. Emin olabilirsiniz.

  9- Önerileriniz için bir kez daha teşekkür ediyorum. Mutlaka değerlendireceğim.
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2009
 8. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 9. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  bizim kendi paramız ytl hesabında aslında.
  ama yakın zamanda yani 15 temmuzda arabamızı satınca ve araba aslında eşimin annesinin olunca(biz arabayada parayada el koymuştuk)kayınpederim parayı dolar yapmamızı istediğini söyledi.cidden büyük bir kaybımız oldu.dolar oalrak yaptığımız arabanın parası 3 ayı aşkın süredir bir hayli geri geldi.faizi bir yere bırakın birde anaparadan olduk yani..
  geçenlerde bu tarz bir konu açmıştım doların durumu ne olacak diye..
  aralığa kadar en azından aldığımız rakam 1533tü 1535 sularına gelsin istiyorum..öyle diliyorum diyelim..
  bahsettiğiniz bankalarla işyerimden dolayı çalışma dönemlerimiz oldu;hiç memnun kalmadığım,sistemlerinde gereksiz ayrıntılar;porsedürlerini saçma bulduğum bankalar..tamamen tecrübeyle sabit bu söylediklerim..mantalitelerini ve mümkünse elemanlarını kökten değiştirmelerini uygun gördüğüm iki banka..
   
 10. 18 Ekim 2009
  Konu Sahibi : asumank
 11. maviyelken

  maviyelken Guest

  Bu konuyu daha fazla uzatmaya ve sizinle bu platformda tartışmaya devam etmeye niyetim yok. Ancak 1)"Bizim insanımız elindeki bir yıllık döviz kurlarından yapmış olduğu 10, en fazla 20 TL. yi kar olarak görüyor. Bu gereksiz bir şey. Oysa altın'ın uzun vadede kat kat daha kar getirdiği de açıkça görülüyor demişsiniz" sanırım siz son 7 yıllık dataları değerlendiriyorsunuz. Son 7 yıldır borsalarda muazzam yükseliş trendleri yaşanmıştır. Likidite bolluğu en üst sınırlarda olmuştur. Daha geriye gittiğinizde mesela 1996 başından bugüne baktığınızda Altın %176 kazandırmışken dolar %2678 kazandırmıştır. Önümüzdeki dönemde genel konjonktürde neler olacağını bilemezsiniz.
  2) Getiriler tl bazında ya da puan olarak değerlendirilmezler. %'sel olarak değerlendirilirler. 100 tl lik enstrumanın 20 tl kar getirmesi ayrı 300 tl lik enstrumanın 20 tl lik kar getirmesi ayrıdır.
  3)"Uzun vadeli altın yatırımında katlanılacak bir durum diye bir şey yoktur." demişsiniz. Maalesef taşıma maaliyetinden bile haberiniz yok. Size bir örnek: 03-30 nisan 2006 aralığında altın 582 tl'den 654 tl olmuştur. Yani %12 getirisi olmuştur. Bundan sonraki 16 ay boyunca Altın düşmüş çıkmış ve aynı seviyede kalmıştır, yatırımcısı hiç kar elde edememiştir. ışte bu 16 aylık süre boyunca tl'den kazanılabilecek faiz taşıma maliyetidir. Gerisini siz hesaplayın.
  4) Yorumlarınız bilgi ve deneyim eksiklikleriyle dolu. Bu yüzden de kesin şöyle yapmalısınız, böyle etmelisiniz demeniz yanlış.
  5) Bu yazdıklarımdan Altın'a yatırım yapılmasını yanlış bulduğum anlaşılmasın. Ancak para değerlendirmenin en iyi yolu altın, döviz gibi bir enstrumanı alıp yıllarca üstüne yatmak değil, farklı vadelerde farklı enstrumanlar kullanabilmektir.
   
 12. 25 Eylül 2010
  Konu Sahibi : asumank
 13. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bu konuya bakmayalı oldukça zaman olmuş. :)
  Açıkçası yukarıda yazdıklarımın hepsi doğru çıktı -ki verdiğim tarihlerde altın hep gündemde oldu fiyatı ile. :)
  Önümüzdeki 3 yıl içerisinde altın'ın hangi aylarda ne kadar artacağını ve ne kadar düşeceğini, net olarak ne kadar fiyat olacağını da yazabilirim. Yine inanmayacaksınız ama ben adım gibi eminim ki yine doğru çıkacak. Siz bunu her ne kadar tahmin olarak görseniz de, yalnızca tahmin değil mesele. :KK66:
  Sağlıcakla.. :)
   
 14. 25 Eylül 2010
  Konu Sahibi : asumank
 15. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.104
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Ben € almak istiyorumda, en uygun zaman ne zaman olur peki? Şuan yükseliyor, önümüzdeki günlerde bir düşüs gösterirmi acep bilmiyorumkismile
   
 16. 25 Eylül 2010
  Konu Sahibi : asumank
 17. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba,
  Öncelikle, branşım altın olduğu için € hakkında detaya girmeyeceğim ve de € ile de yazdıklarım konu içerisinde mevcut.
  Ayrıca, sorunuzun cevabında ne kadar ve ne zamana kadar € alacağınınızın/yatırım yapacağınızın da bilinmesi gerek.
  Ek olarak, zaten yatırım olarak €'dan bahsetmiştim.
   
 18. 25 Eylül 2010
  Konu Sahibi : asumank
 19. asumank

  asumank Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  €'ya yatırım yapılmasını da önermem.