Birlikte Yaşamaya Başlamadan Kendinize Sorun

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve yaren_76 tarafından 4 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

4 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : yaren_76
  1. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Birlikte Yaşamaya Başlamadan Kendinize Sorun

* Ailemden uzaklaşmak ya da büyüdüğümü kanıtlamak için mi onunla yaşamak istiyorum?
    * Bunu yapmamın sebebi kendi kendime yaşayamayacağımı ve onun bana bakacağını düşünmem olabilir mi?
    * Bu kararımın sebebi maddi açıdan daha rahat olacağım fikri mi?
    * Kötü bir hayattan ya da anlaşamadığım ev arkadaşımdan mı kaçıyorum?
    * Onun alışkanlıklarına katlanabilecek miyim?
    * Onun yanında kusurlarımı göstermekten rahatsız oluyor muyum?
    * İşbölümü konusunda tartışır mıyız? Ne zaman kim temizlik yapar? Eve yardımcı alma konusunda anlaştık mı?
    * Kirayı bölüşecek miyiz yoksa kimin maaşı fazlaysa o mu ödeyecek?
    * Aile ya da arkadaşların ne sıklıkta evimizde kalacağı konusunda anlaştık mı?
    * Dekorasyon zevkimizi nasıl ortak hale getirebiliriz? Ya ikimizin de vazgeçemediği objeler varsa?
    * Bu kadar yakınımda her zaman birinin olmasına hazır mıyım?
    * Çok içki/sigara içiyor mu?
    * Acaba maddi durumu nasıl?
    * Maddi açıdan daha önceki kız arkadaşlarından yardım alıyor muydu?
    * Hangi konularda tartışma çıkacak? Birlikte yaşamanın sorunları çözeceğine emin miyiz?
    * Ortak alışkanlıklarımız birlikte her zamankinden çok vakit geçirince zarar görür mü? Buna hazır mıyız?
    * Bu aşamanın sonunda nişanlanacağımızı düşünüyor muyum? Eğer öyleyse o bunu biliyor ve ilişkiyi evlilikle sonlandırmak istiyor mu?
    * Ayrıldığımız taktirde malları nasıl paylaşabiliriz?

Nişanlanmadan Önce Kendinize Sorun
    * Kazancıyla orantılı olarak ondan nasıl bir yüzük bekliyorum? O bunu biliyor mu?
    * Teklifi yaptığında en çok ne için heyecanlanacağım: Yüzük mü hayatımızı beraber geçirme fikri mi?
    * Onunla olmak beni hiç olmadığım kadar mutlu ediyor mu yoksa nişanlılık fikrini mi seviyorum?
    * Doğru olduğunu düşündüğüm için mi bunu yapıyorum yoksa kendime bir zaman mı koyuyorum?
    * Arkadaşlarım evlendiği ya da ailem istediği için üzerimde bir baskı mı hissediyorum.
    * Sorumluluk alıp özür dilemeyi biliyor mu yoksa her konuda bana mı yükleniyor?
    * Ne tür arkadaşları ve arkadaşlıkları var?
    * Arkadaşlarını ilişkimizin önünde mi tutuyor?
    * Aynı yolda mı ilerliyoruz yoksa birimiz diğerimizi acele mi ettiriyor?
    * Eski sevgililerim için açı çekmem normal mi yoksa özlem duyuyor muyum?
    * Benimle birlikteyken başka kadınlarla flört etti ya da onlara dokundu mu? Eğer öyleyse artık sınırlarını biliyor mu acaba?
    * Nerede yaşayacağımız konusunda bir karara varabildik mi?
    * Kariyer, aile, sağlık anlamında uzun vadede ne gibi planları var? Bunlar benimkilerle uyuyor mu? İkimiz için bunlardan birinin değişmesini ister miyim?
    * Başka bir şehirde daha iyi bir iş bulursa taşınmaya hazır mıyım?

Evlenmeden Önce Kendinize Sorun
    * O benim, ben de onun akrabalarıyla yakın mıyım?
    * İkimizden biri ailelere çok yakın olmaktan sıkılabilir mi?
    * Ailelerimizdeki hasdtalıkalrı konuştuk mu?
    * Çocuk isteyip istemediğimizi, sayısını ve onları nasıl yetiştireceğimizi konuştuk mu?
    * Kariyerlerimiz konusunda aynı noktada mıyız? İkimizden biri çalışmamak istiyor mu?
    * Çocuk doğurduktan sonra çalışmak isteyip istemememe saygı duyar mı?
    * Para kazanan ben olacaksam bu benim ya da onun için bir sorun mu?
    * Soyadımı kullanmaya devam edersem kabul edecek mi?
    * Onun sosyal çevresi ve ailesiyle de "evli olmayı" istiyor muyum?
    * Ailesinden biri bana sırt çevirirse benim yanım da mı olur yoksa kendim için savaşmak zorunda mı kalırım?
    * Çocuklara disiplin vermek için en uygun gördüğü yöntem nedir?
    * Aile, din, politika gibi konularda ne gibi değer yargılarımız var? Bunlar birbirine uyuyor mu?
    * Boş zamanı en iyi şekilde nasıl geçireceğimiz ve tatil anlayışımız konusunda hemfikir miyiz?
    * Ben onun ya da o benim borçlarıma yardımcı olacak mı?
    * Ayrı banka hesaplarımız mı olacak yoksa ortak hesabı mı kullanacağız?
    * İlerde problemlerimiz olursa profesyonel yardım almaya hazır mı? Ben hazır mıyım?
    * Eğer değişmeyecekse ve şu anda neyse ilerde de aynı kalacaksa ben onun bu halinden yeterince mutlu muyum?

lobi.net