Bitki Çayları İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!!

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve Herbela tarafından 6 Haziran 2007 başlatılmıştır.

6 Haziran 2007
    Konu Sahibi : Herbela
  1. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Bitki Çayları İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!!

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bijen Kıvçak, yaptığı açıklamada, ilaç kullanan kimselerin, bitki çayı içerken hekime danışmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Hastaların, kullandıkları ilaçlarla etkileşmeyen bitki çayı içmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Kıvçak, ``En fazla tüketilen papatya ve ıhlamur gibi çayların bile çeşitli ilaçlarla etkileşimi vardır. Bitkinin içindeki etken madde ve kullanılan ilacın etkileşimi mutlaka hekime sorulmalı, hekim de eczacıya danışmalıdır. Örneğin, ısırgan tohumunun yararları kadar gizli kalp yetmezliği olan kimselerde kalp krizini tetikleyici bir yan etkisi vardır. Bu gibi durumların önüne geçmek için hasta, hekim ve eczacının işbirliği şarttır``dedi. Prof. Dr. Kıvçak, bitki çaylarının Sağlık Bakanlığı`nın denetiminde üretilmesi gerektiğini de ifade ederek, ``Bitkiyi toplayan kişinin ne kadar ehil olduğu, bitkinin nereden toplandığı ve hangi koşullarda kurutulduğu önemlidir. Başta egzoz gazı olmak üzere çeşitli dış faktörler nedeniyle bitki, şehir merkezinden toplanmamalıdır.

Bitki, egzozun yaydığı ağır metalleri çektiği için bu durum çok tehlikelidir`` diye konuştu. Bu kriterlere dikkat edilmeden üretilen ve Sağlık Bakanlığı`nın onayı olmayan bitki çaylarının tüketilmemesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Kıvçak, özellikle son dönemde oldukça popüler bir bitki olan keten tohumunun yaygın kullanımında da yanlışlıklar bulunduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Kıvçak, ``Keten tohumu genellikle dövülmüş şekilde satılıyor. İçeriğinde sabit yağ, değişik asitler ve omega yağları içerdiği için bu bitkinin ezildikten sonraki iki günde tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde mide ülseri ve kanser gibi tehlikeli hastalıklara yol açar. Bu yüzden ezilmemiş olarak alınıp tüketileceği zaman ezilmelidir. Ayrıca keten tohumu bitkisinin, halk arasında sanılanın aksine zayıflatıcı özelliği yoktur. Sadece bağırsak mekanizmasını harekete geçirerek metabolizmayı hızlandırır``dedi

gve bunu beğendi.
  2. 6 Haziran 2007
  3. Barcman

Barcman PR UZMANI Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    sagol canım cok faydalı bilgiler ben keten tohumunu fazla miktarda ve ogutulmus alıyordum tembellik iste bundan sonra ogutulmemis alıcagım sevgiler

4. 6 Haziran 2007
  5. atxixka81

atxixka81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    evet saol bilgiler için dikkate alıcam

6. 7 Haziran 2007
  7. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Rica ederim arkadaşlar faydası olduysa ne mutlu.

8. 16 Haziran 2007
  9. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Bende dikkat edeceğim teşekkürler mihracem.

10. 18 Haziran 2007
  11. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konu gerçekten önemli bence de.
    Ben bir dönem bildiğimiz yeşil çay ve zayıflama çayı (ismi bende kalsın) kullandım.
    Fakat bir müddet sonra ( 2 hafta kadar yanılmıyorsam ) kötü kokulu bi akıntıyla beraber bi rahatsızlık başladı zaman geçmeden doktora gittiğimde idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu öğrendim ve enfeksiyon akıntıya neden olmuş. Çok rahatsız edici bir durumdu. Ben doktora kullandığım bitki çayının bununla bi ilgisi olup olamayacağını sorduğumda çayın yanında bi ilaç kullanıp kullanmadığımı sordu (kullanmadım). Çayı bırakıp doktorun verdiği ilaçları kullandım ve kısa süre sonunda eski sağlığıma kavuştum. O yüzden benim gibi bitki çayı tüketirken aynı durumdan rahatsız olanlar varsa. Bence durum daha kötüye gitmeden bırakmalılar bitki çayını. Dikkat etmekte fayda var arkadaşlar. Bitkisel çayların içeriğine bakıldığında (mesela benimki böbrek iltihabı söktürücü özellikte bitkiler içeriyordu) yararlı gibi görünüyor ama bu sizi aldatmasın yukarıda arkadaşımızın yaptığı açıklama gibi vücuttan vücuta fark var ve farklı reaksiyonlar görülebiliyor.

12. 18 Haziran 2007
  13. BenTulis

BenTulis KURŞUN KALEM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Mihroşum bu keten tohumu olayı canımı sıktı şimdi.İyi ki bilgilendirdin.Ben bunu hep öğütülmüş alırım çünkü,bir kez tohum olarak aldım ve ne yaptıysam,toz haline getiremedim.Sonra da kendi kendine böceklendi.
    Hay allah ya,buzdolabında 600gr.kadar öğütülmüş tohum var şimdi,naapcam kıs ben onu?

14. 8 Temmuz 2007
  15. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108

Kaynanana hediye et ya da yolla ben benimkine veririrm zayıflatıyomuş diye.:Roflol:

Şaka şaka Allah hayırlı uzun ömür versin herkese.

16. 8 Temmuz 2007
  17. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    Çok yakın, eczacı bir arkadaşım şöyle der:
    "İnsanlar bitkisel deyince hiç düşünmeden atlıyorlar. Oysa insana en çok zarar verme ihtimali olan şey bitkidir."
    Ben de katılıyorum. Kulaktan dolma hiç bir bitki tüketilmemeli. Mutlaka uzmana danışılmalı.

zeynokoca bunu beğendi.
  18. 8 Temmuz 2007
  19. xsxanssxixz

xsxanssxixz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bilgilendirdiğin için saol aynı durum bendede var ama ben doktora gitmedim akıntım beyaz kötüde kokmuyor ama rahatsız ediyor ben günde 2 kupa yeşil çay içiyordum olabilirmi acaba neyse bende doktoruma başvuruyum bakalım saol canım ya bende rahatsızlığımdan dolayı kötü oluyordum ilk işim doktora gitmek olacak...