'Bizimkiler' şimdi ne yapıyor?

Konusu 'Fotograflarla Eski Anılar Yeni Düşler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  24 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  Aykut Oray’ın ölümüyle TV tarihimizin efsanevi dizisi “Bizimkiler” yeniden hatırlandı. “Kim şimdi ne yapıyor?” diye merak ettik.

  Türk televizyon tarihinin en uzun süren, belleklerde en çok yer eden, replikleri hâlâ dillerden düşmeyen dizisi “Bizimkiler”, ne yazık ki bir kayıpla yeniden gündeme geldi. Katil Yavuz rolündeki Aykut Oray, Köyceğiz’de anevrizma geçirerek hayatını kaybetti. Onun kaybıyla TV seyircileri “Bizimkiler” yıllarını hatırladı yeniden; 1987’den 2002’ye kadar her pazar evlerine gelen, neredeyse aileden biri gibi kabul ettikleri karakterleri konuştular. Kimler geldi kimler geçti, dizi kime uğur getirdi, kim dizinin finalini bile göremeden aramızdan ayrıldı, kim “parladı”, kim “söndü”... Ana karakterler üzerinden bir “Bizimkiler” haritası çıkardık.

  Şükrü-Nazan-Ali-Bilge
  [​IMG] Şükrü: 1997’ye kadar Erdal Özyağcılar oynadı. Daha sonra Savaş Dinçel devraldı. Özyağcılar “Bizimkiler”in ardından “Şehnaz Tango”, “Yabancı Damat” gibi başarılı dizilerde başrol oynadı. Üç yıldır “Elveda Rumeli”de Sütçü Ramiz’i canlandırıyor.
  Savaş Dinçel’i ise 20 Aralık 2007’de kaybettik.
  Nazan / Ayşe Kökçü (Sarıkaya): ıstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuğa devam ediyor. Kökçü’yü 26 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki “Lüküs Hayat” temsilinde seyredebilirsiniz.
  Kızları Bilge / Bensu Orhunöz: ıstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak görev alıyor.
  Oğulları Ali / Atılay Uluışık: Oyunculuğu bıraktı, evlendi, Ukrayna’da bir fabrikası var.
  Bilge’nin kocası Aydın / Tayfun Çorağan: Çeşitli dizi ve filmlerde rol almaya devam ediyor. “Bizimkiler”de Davut Usta’nın karısı Ulrike’yi oynayan Güzin Çorağan’la evli.
  Ali’nin sevgilisi Zeynep / Özge Özberk: Cem Yılmaz’ın “G.O.R.A.” filmindeki Ceku rolüyle yıldızı parladı. “Yol Arkadaşım” dizisinde oynadı.
  Şevket ile Şükrü’nün anneleri Leyla hanım / Güzin Özipek: 13 Ağustos 2000’de lenf bezi tümörü nedeniyle yaşamını kaybetti.
  Şevket ile Şükrü’nün babaları Hüsnü bey / Orhan Çağman: 1997’de aramızdan ayrıldı.
  Nazan’ın abisi Nazım / Yaman Okay: Şükrü’nün paralarını batıran kayınbiraderi rolündeki Yaman Okay, 1993’te henüz 42 yaşındayken pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.
  Nazım’ın arkadaşı Doktor / Yavuzer Çetinkaya: Ayla rolünü oynayan Meral Çetinkaya’nın eşi Yavuzer Çetinkaya, Yaman Okay’dan bir yıl önce kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı.

  Şevket-Mine-Cem-Özge
  Şükrü’nün abisi Şevket: Rolü önce Cihat Tamer oynadı, ondan Engin Şenkan devraldı. Cihat Tamer en son geçen sezon TRT 1’de “Çılgın Kanal” dizisinde, Engin Şenkan ise Star’daki “Baba Ocağı” dizisinde oynadı.
  Şevket’in karısı Mine / Müjgan Ağralı: 2006’da Atv’de yayınlanan “Bebeğim” dizinden bu yana ekranlarda görünmüyor.
  Şevket’in oğlu Cem: Dizinin başlangıcında Cem’i Akın Tunç oynuyordu, sonra Eray Köseoğlu devam etti. Akın Tunç son olarak 1994’te “Sevgi Kuşları” adında bir filmde oynadı, şimdilerde Bulgaristan’da kafe işletmeciliği ve ithalat-ihracat işleri yapıyor. Eray Köseoğlu’nu ise 1996 tarihli “Gurbetçiler” dizisinde gördük.
  Şevket’in gelini Özge / Başak Köklükaya: Aranan bir oyuncu oldu. Zeki Demirkubuz’un “Üçüncü Sayfa”sındaki oyunculuğuyla Altın Portakal aldı.

  Halil-Sultan-Nedim-Asım-Hüseyin
  Cafer’in kayınpederi Yandançarklı Halil / Oktay Sözbir: “ıblis, kırarım boynuzunu” cümlesiyle hatırladığımız Sözbir’i, 2006 Şubat’da kaybettik.
  Halil’in karısı Sultan / Sıdıka Şenkan: Şevket rolünü oynayan Engin Şenkan’ın eşi Sıdıka Şenkan, 2002’de “Kibar Ana” dizisinde oynadı.
  Halil’in önceki karısından oğlu Nedim / Hakan Haksun: Dizinin senaryo ekibinde yer almıştı. Şimdi de senaryo yazmaya devam ediyor. “Her Şey Çok Güzel Olacak”, “Balalayka”, “Kolay Para” filmlerinin ve “Genco” ve şu an yayında olan “Hicran Yarası” dizilerinin senaryolarında imzası var.
  Halil’in önceki karısından oğlu Asım / Sadık Türken: Bir-iki projeyle ilgili haberleri çıksa da artık göz önünde değil.
  Sultan’ın abisi Hüseyin / Savaş Yurttaş: 2002’de kansere yenik düştü.

  Davut Usta-Ulviye-Halis
  Davut Usta / Selçuk Uluergüven: 2004 yılında tiyatrocu oğlu Eren’i provalar sırasında bir kazada kaybetti. 2008’de Yiğit Tunç’un yazıp yönettiği “Herakles-Heykelin Sırrı” adlı TV filminde oynadı.
  Davut’un karısı Ulrike (Ulviye) / Güzin Çorağan: Son dizisi “Karagümrük Yanıyor”du (2006).
  Oğulları Halis / Ali Uyandıran: TV dizilerinde oynamaya devam ediyor, en son geçen sezon “Kayıp Prenses”te seyrettik.
  Köpek Abadi: Akıbeti bilinmiyor.

  Katil Yavuz-Şengül-Katil Yavuz / Aykut Oray: 11 Ağustos 2009’da Köyceğiz’de hayatını kaybetti.
  -Katil’in uzatmalı sevgilisi Şengül / Selda Özbek: Birçok dizide rol aldı. Son olarak “Selena” ve “Büyük Buluşma”da izledik.
  -Horoz Prens: Akıbeti bilinmiyor.

  Sedat-Serpil-Aslı
  -Katil’in yanında çalışan “Tak tak” Sedat / Salih Kalyon: Tiyatro, sinema ve TV’de pek çok başarılı rol oynadı; en tanınmışı şüphesiz “Komedi Dükkanı”ydı. 2008’de “Üvey Aile” dizisinde seyrettik.
  -Sedat’ın karısı Serpil / Güzin Özyağcılar: Eşi Erdal Özyağcılar diziden ayrıldıktan sonra kadroda kaldı. ıstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu.
  - Aslı / Bilge Parlak: Oyunculuğa devam ediyor.

  Cenap-Sıtkı
  -Şair ve aktör Cenap / Rutkay Aziz: Aziz’in TV kariyerinin son durağı “Avrupa Yakası”ydı.
  -Cenap’ın ev arkadaşı Sıtkı / Cezmi Baskın: Birçok başarılı sinema filmi (“Beynelmilel&#8221:KK66: ve TV dizisinde rol aldı. Son dizisi “Akasya Durağı”ydı.

  Cemil-Sevim
  -Alkolik Cemil (Baykuş) / Uğurtan Sayıner: Dizi bittikten sonra iş bulamadı, ailesi onu terk etti. Bir otel odasında zor şartlar altında yaşıyor.
  -Cemil’in karısı terzi Sevim / Sabriye Kara: 2007’de “Vazgeç Gönlüm”de oynadı.

  Tahtakafa Raşit-Nimet
  -Özge’nin annesi Nimet / Güngör Erbayık: Bir oyunculuk ajansına kayıtlı ancak uzun zamandır dizilerde görmedik.
  -Nimet’in ikinci kocası Tahtakafa Raşit / Erdoğan Tuncel: Aynı zamanda Bugay Yapım’ın koordinatörü olan Tuncel’i, 2002’de Zeki Alasya ile Metin Akpınar’lı “Rus Gelin” filminde seyrettik.

  Ergun-Abbas-Kanarya-Demet
  -Muhasebeci Ergun / Erdinç Dinçer: “Bizimkiler”den sonra birkaç Bugay yapımında oynadı, sonra uzun süre işsiz kaldı. Siroza yakalandı.
  -Çaycı Abbas / Hikmet Karagöz: Oyunculuğa devam ediyor, en son “Kollama”da oynadı.
  -Ergun’un yardımcısı Bülent (Kanarya)/ Erdoğan Bugay: Bugay ailesine mensup oyuncu, aile şirketinin yapımlarında rol alıyor.
  -Sekreter Demet / Buket Dereoğlu: Ercan Yazgan’ın üvey kızı olan Dereoğlu’nu sonraları ekranda çok sık gördük. Son dizisi “Çılgın Kanal”dı.

  Dr. Türkan
  -Doktor Türkan / Güler Ökten: Pek çok sinema filmi ve dizide oynadı. Son rolü “Yaprak Dökümü”nde Fikret’in “asabi kaynanası” Cevriye’ydi.

  Cafer-Gülsüm ve kızları
  - Cafer / Ercan Yazgan: Uzun süre verem tedavisi gördü, şimdilerde sağlığı iyi.
  - Cafer’in karısı Gülsüm / Mine (Şenhuy) Teber: Şu sıralar Kanal D’de yayımlanan “Geniş Aile”de oynuyor.
  - Kızları Banu ve Yeşim / Sinem ve Simge Taşkan: Oyunculuğa devam etmiyorlar, dizinin çekildiği apartmanın sokağında oturuyorlar. Babaları komşu apartmanın kapıcısı.
  - Papağan Maşuk: Akıbeti bilinmiyor.

  Sabri-Ayla-Suna
  [​IMG] - Apartman yöneticisi Sabri / Mehmet Akan: 9 Temmuz 2006’da aramızdan ayrıldı.
  - Sabri’nin karısı Ayla / Meral Çetinkaya: Son olarak “Binbir Gece”den Peride rolünü oynadı. Yakında onu Çağan Irmak’ın yeni filmi “Karanlık”ta seyredeceğiz.
  - Ayla’nın annesi Suna / Latife Saruhan: 2001’de hayatını kaybetti.
  - Ayla hanımın kedisi Tontoş: Akıbeti bilinmiyor.

  Rakamlarla “Bizimkiler”
  - 1987-1993 arası TRT 1’de, 1993-1999 arası Star TV’de, 1999-2002 arasında Show TV’de yayımlandı.
  -Yapımcısı Umur Bugay aynı zamanda senaryo yazarıydı. Bugay, 27 bin 900 sayfada toplam 24 bin 500 sahne ve 388 bin 495 diyalog yazdı. Dizinin araştırma ve öyküleme çalışmaları sekiz kişilik yazar grubu tarafından yapıldı; senaryo yazımına daha sonra Sulhi Dölek de katıldı.
  -Yazı grubu 465 senaryo için 1860 gün çalıştı.
  -Dizinin ilk 459 bölümünü Yalçın Yelence, son altı bölümünü ise Erkavim Yıldırım yönetti.
  -“Bizimkiler” 465 bölüm, toplam 5 bin 60 dakika yayımlandı.
  -Teknik ekip 2 bin 325 günü sette geçirdi.
  -Çekimlerde 5 bin kasede 2 bin 500 saatlik kayıt yapıldı.
  -465 haftanın neredeyse tamamında günün en çok ilgi gören programı oldu. Yapılan araştırmaya göre 14 yıl boyunca her pazar her üç TV seyircisinden biri “Bizimkiler” izleyicisiydi.


  [​IMG]
  Sabri beyin günün önemli bir bölümünü geçirdiği balkon artık plastik doğramalarla kapatılmış. Dizide onun üstündeki dairede Davut Usta otururdu. Onların “iki üst çaprazında” ise Cemil bira için sepetini sallandırırdı.


  [​IMG]
  Cemil-Sevim içki kavgasında.


  [​IMG]
  Sultan-Halil Pazarlama


  [​IMG]
  Ulviye-Davut Usta ve oğulları “Dummkopf” Halis.


  [​IMG]
  Kapıcı Cafer, karısı Gülsüm ve çocukları (solda). Katil Yavuz ve horozları (altta).
  milliyet.com.tr
   
 2. 24 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. HanimKelesimiGetir

  HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  83.032
  Beğenildi:
  33.332
  Ödül Puanları:
  563
  Ne kadar güzel bir diziydi bizimkiler her hafta sabırsızlıkla beklerdik seyretmek için şimdiki dizilerde maalesef böyle bir tat yok ...
   
 4. 25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 5. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  Uzun süredir siroz hastalığı ile mücadele eden sinema ve tiyatro oyuncusu Dinçer, Abuzer Kadayıf, Duruşma ve Çark isimli filmlerde oyuncu, 18'ler Takımı ve Aşkın Dansı filmlerinde de kurgucu olarak çalıştı
  Dinçer'in cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  .[​IMG]
   
 6. 25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 7. shekerkizcandy

  shekerkizcandy Mutlu♥♥ Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2009
  Mesajlar:
  5.622
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Ne de güzel bir diziydi?Çok severek izlerdik biz deboshayallersmile
   
 8. 25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 9. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  21.623
  Beğenildi:
  9.435
  Ödül Puanları:
  238
  kimler geldi kimler geçti,o günler gözümün önünden geçti.ölenlere rahmet diliyorum
   
 10. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Elif
 11. KiymiziAba

  KiymiziAba Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.831
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  gençliğim aklıma geldi :lepi:

  ne güzel dizi idi
   
 12. 3 Mart 2010
  Konu Sahibi : Elif
 13. ceylansuyum

  ceylansuyum n€f€simmmm Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bayılıyodum ben bu fılme helede cafere bayılıyodum ya
   
 14. 23 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Elif
 15. yazmacakaralamaca

  yazmacakaralamaca Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  135
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Hey gidi günler hey.Ailece pazar akşamları oturup izlerdik.Şimdi ne dizi ne de aile ikisindende eser yok...
  Biliyorum yıllar sonrada bu günlerimi hatırlayıp iç çekeceğim.
  Her anın kıymetini bilmek gerek...
   
 16. 23 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Elif
 17. LatEtiCin

  LatEtiCin Yeni Üye Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  6.542
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  anılar anılarr şimdi gözümde canlandırlar..vay bee ne izlerdi annemle babam daha doğrusu herkes izliyodu o dönem onlarla oturup bakıyodm arada:ecrin_bebek:
   
 18. 23 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Elif
 19. LatEtiCin

  LatEtiCin Yeni Üye Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  6.542
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  halil pazarlama halil pazarlama halil pazarlama kapınızdaaasempatiksalakcinni