Blendır mı çatalla ezmek mi?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve wetw tarafından 6 Şubat 2010 başlatılmıştır.

6 Şubat 2010
    Konu Sahibi : wetw
  1. wetw

wetw Mucizenin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ek besinlere geçen anneler, sebze pürelerini blendırlamı inceltiyorsunuz yoksa çatalla mı? Görümcem geçen gün hep blendır kullandığı içinşimdi 1,5 yaşında olan kızının pütürlü hiçbirşey yemediğini, yan komşumda aynı şekilde lendır kullandığını ve kızının 3 yaşında olmasına rağmen pütürlü şeyler yiyemeiğini söyledi. İstisnalar kaideyi bozmasa da sanırım bu önemli bir konu...Beni korkuttu açıkçası..Siz e düşünüyorsunuz nasıl apıyor yada yapacaksınız?

2. 6 Şubat 2010
  3. gokay072664

gokay072664 Annesinin Bitanesi DEFNE Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende cevap istiyorum..... yeni basladım ek besine.. blendır kullanıyorum.. kızım 5,5 aylık ama su an blendır kullanmam lazım.. pütürlü yiyemez.. belki 9-10. aydan sonra pütürlü olabilir.. ama deneyimlerinizden faydalanalım kızlar.. lütfen yorumlarınızı bekliyoruz

4. 6 Şubat 2010
  5. e_s

e_s Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben hep catalla eziyorum veriyorum öyle alıstı. Sonradan zorlamaması için catalla ezımesi daha iyi bence

6. 6 Şubat 2010
  7. secosel

secosel hayatçokgüzel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    şu kadınlar kulübünde bile kaç kişi var bu blender yüzünden sorun yaşayan.
    bebeklerinize 7.aydan sonra blenderden geçirip vermeyin.bir arkadaşımız 10 uncu aydan sonra pütürlüye alıştırırım demiş. olmaz alışmaz zorluk çekersiniz.
    çorbaları blenderdan geçirseniz bile diger şeyleri elinizle ezin çatalla ezin.
    görüyoruz işte blenderden beslenen çocuklar genelde sorunlu oluyorlar.
    ben 7 aylıkken başladım tavuk, balık ,et elimle ezip yedirmeye.maşallah ne yeme sorunu var ne iştah sorunu.

8. 7 Şubat 2010
  9. BsRNzM

BsRNzM SuDeNiZiM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    ben ek gıdaya ilk geçtiğimizde pütürsüz püreler verdim kızıma
    çok kısa bir dönem yani
    sonrasında hiçbirşeyi pütürsüz hale getirmeye çalışmadım
    ve blendırada karşıyım kaç bıçak darbesi yiyor sebze yazık gunah vitaminine
    mama sandalyesine koyup bizimle birlikte kahvaltıya alıyorum agzına herşeyden az az koyuyorum
    o atmak istiyor ama ben az az alıştırıyorum
    yoksa öyle alışıp bebeği 2 3 yaşında hala gittiği heryerde blendır arayan anneler biliyorum gerçekten çok zorlanıyorlar
    sizede tavsiyem elinizden geldiği kadar alıştırın
    çorbalarına az az bebek ekmeği katın o biraz biraz pütürlü yapıyor sonra yavaş yavaş herşeyi tattırın ayına göre

10. 8 Şubat 2010
  11. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    ılk ek gıda dönemindeyseniz eğer meyveleri cam rendeden geçirin. Çok hafif pütürlü kalır.
    Sebze çorbası gibi besinleri blendar yapmanız lazım. Henüz o kadar yutma refleksleri gelişmemiştir.
    Kahvaltısında da blender kullanmayın. Temiz bir tülün içine havuç koyun mesela bağlayın ve verin eline kemirsin. Tül sayesinde koparıp yutma riski de olmaz ama yine de yalnız bırakmayın.
    HErşeyi blendar yapmak doğru değil. Endişeleniyoruz yutamazlar diye ama onlar o kadar akıllı ki hemen öğreniyorlar herşeyi

12. 8 Şubat 2010
  13. wetw

wetw Mucizenin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ya benin kızım cam rendede rendelenen elmayı yemiyor. Daha doğrusu meyveleri püre halinde yemiyor. Bende sebze püresini mecbur blendıra vuruyorum ama istemiyorum blendıra alışmasını.. Ne zaman çatalla ezmeye başlamalıyız? Hangi gıdalar çatalla ezilmeli?

14. 8 Şubat 2010
  15. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Sebzeyi mecbursun blendar yapmaya başka türlü yutamaz henüz. 8-9 aylıktan itibaren blendar kullanma ama. Pilav falan vermeye başla 10 aylıkta falan ki pütüre alışsın. Çorbalarına blendar yapsan da bulgur, pirin yada irmik falan ekle onlarda pütüre alıştırır.

16. 8 Şubat 2010
  17. KIZLARIMCANLARIM

KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5.718
    Ödül Puanları:
    238
    ben malesef ilk kzıımda o hatayı yaptım.. sonuç 4 yaşıan kadar pütürülü yediremdim.:KK43:öğürüp kusuyordu:KK43:şimdi ikinci kızım 9 aylık oldu.. çorbalara başladığım andan itibren çatalla ezip verdim.. maşh yüyüor o.. yedide.. şuan 9 aylık ve maşh kıymayı bile yiyior .. damağıyla ezip.. sizlere tavsiyem ne kadar küçükk alışırsa ütüre o akdar kolay olyuor büyüdkçe yemeside. sakın blendır kullnamayın derim...

18. 8 Şubat 2010
  19. m.joYy

m.joYy мαSαL тαdıηdα Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    blendar gereksız
    çorbayıda telden gecrıp veryorum
    ne öğüruyo nede tıksınıyo
    koca koca parcaarı yutuyo