Boanma konusunda sorularm var avukat arkadalar yardmc olabilir mi ltfen?

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve nemida tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nemida
 1. nemida

  nemida Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Merhaba,

  Evlendiğim zaman işimi ailemi herşeyimi bırakıp eşimin peşinden başka bir şehre gittim, zaman geçti şimdi çok iyi anlaşamıyoruz boşanma durumunda ise önceden yaşadığım şehre döndüğümde kendi mesleğimde iş bulmakta zorlanacağım çünkü gençler tercih ediliyor ve neredeyse 5 yıldır çalışmadım iyice paslandım.
  Bu durumda eşimden kariyerime zarar vermiş olduğu için herhangi bir tazminat talep edebiliyor muyum?

  Yaşadığımız ev eşime ait fakat borcu var, evlendiğimiz zaman içinde alındığı için evin yarısını talep edebiliyorum diye biliyorum fakat bu durumda borca da mı ortak oluyorum?

  Eşimin evi annesinin ve ya babasının üstüne yapması ihtimaline karşın tapunun fotokopisini çektirsem ve notere onaylatsam mahkemede o evin alındığı zaman eşime ait olduğunu kanıtlayabilir miyim?

  duygusal olarak çok inciniyorum çok üzülüyorum çok mutsuzun bu yüzden boşandıktan sonra psikolojik destek almak için tazminat talep edebilir miyim?

  Senelik yapılması gereken sağlık kontrollerim var - göğüslerimde kistler var ve doktor her altı ayda bir bakılması şart dedi ben senelik baktırıyorum gene de - ve şu anda sigortamı eşim ödüyor bu yüzden yaptırabiliyorum fakat boşanma durumunda ödemeyecektir sigortamı ve maddi gelirim olmadığı için de zor durumda kalacağım. Bu durumda herhangi bir hakkım var mı?

  kısacası boşandıktan sonra ben sap gibi ortada mı kalacağım iş bulana kadar - ya da bulamassam... beni neler bekliyor bilmek istiyorum...
   
 2. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nemida
 3. avukat1988

  avukat1988 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.322
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148


  Evlilik dolayısıyla uğradığınız maddi kayıplar icin bosanma davası esnasında eşinizden maddi tazminat talep edebilirsiniz.Evlendiğiniz için çalışamadınız ve bu süre boyunca elde edeceğiniz gelirden yoksun kaldınız.Ancak çalışmanızı eşinizin istememesi durumu vs. olsaydı tazminat alabilme ihtimaliniz artardı.Bu tamamen karsınızdaki hakimin takdirine bağlı olan bir durum ancak yine de dava acarsanız mutlaka maddi tazminat talebinde bulunun.Evlilikten kaynaklı olarak kisilik haklarınıza saldırıda bulunulmussa ya da ruhsal yönden cöküntüye ugramıssanız bunun icin de manevi tazminat isteyebilirsiniz.Ancak manevi tazminat Türk mahkemelerinde cüzi bir meblağ olarak söz konusu olmakta.

  Evlendikten sonra mal paylasımına gelince bunun icin ne zaman evlendiginizi bilmemiz gerekiyor.Medeni Kanunumuz 2002 yılında değişti ve kanunumuza göre 2002'den itibaren evlendikten sonra edinilen mallar her kimin üzerine olursa olsun edinilmis mal grubuna girdiginden bosanma durumunda esler arasında paylastırılmaya yoluna gidiliyor.Evi 2002den sonra aldıysanız bosanma durumunda evin yarısı sizin olur.Evin degerinin artması veya bakımı icin sahsınızın yaptıgı masraflar varsa bunlar da bosanma sırasında hesaplanır ve size ödenir.Herkes borclarından şahsi olarak sorumludur.Eşinizin borcuyla sizin bir alakanız olmaz.

  Eşiniz evi bir baskasının üzerine yaparsa o zaman da mahkemede bu durumu bildirir ve esinizin bosanma davası acılmadan önce -son 2 yılda-yaptıgı bagıslamaların ve hediyelerin iptalini talep edersiniz.Yani mal kacırsa da eline birsey gecmez merak etmeyin.

  Sigorta konusuna gelince eşiniz bosanma durumunda sizin sigortanızı ödemekle mükellef degil.Kendi imkanlarınızla ya da eğer baglanırsa esinizden alacagınız nafakayla sigorta ödemelerinizi yapmanız gerekir.
   
 4. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nemida
 5. nemida

  nemida Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  çok teşekkur ederim ilginiz ve alakanız için :)

  evlilik 2005 te, evi ise 2007 de aldık... evin içine badana yaptırdım yerlerini yaptırdım ve o zamanın parasıyla bir milyara yakın bir para harcadım, fakat hiçbirinin fişi faturası falan yok elimde.. nasıl kanıtlayabilirim ki acaba?

  bir de aldatma benzeri durumlar ortaya çıkarsa, örneğin eşime itiraf ettirsem sesini de gizlice kaydetsem, bu mahkemede delil olur mu? bunu ispatlayabilirsem herhangi birşey kazanabilir miyim?
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2009
 6. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nemida
 7. avukat1988

  avukat1988 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.322
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Bu durumda evin yarısı size ait oluyor.Yalnız evin paylasılabilmesi icin yani edinilmis mal sayılabilmesi icin esinizin ya da sizin calısma karsılıgı vs. alınması gerekiyor yani esinize bagıslanmıssa ya da miras kalmıssa siz ev üzerinde hak talep edemezsiniz.Ev icin yaptıgınız masraflar evin durumunu iyilestirmeye ya da degerini artırmaya yönelikse bunların masrafını siz karsıladıysanız fatura haricinde tanık beyanlarıyla da durumu ispatlayabilir ve söz konusu deger artısına denk gelen meblagı talep edebilirsiniz.

  Aldatma durumu söz konusu olmussa bu bosanma davasının sonuclanmasını kolaylastırır ve tazminat alma ihtimalinizi de artırır.Ancal aldatıldıgını ögrendigi halde bunu affederek evliligine devam eden es aldatmayı bosanma nedeni olarak gösteremez.Yani aldatmayı affeden bunu öne sürerek bosanamaz.Affetmisse bosanmak icin baska nedenleri olmalıdır.Ayrıca boşanmanın öğrenilmesinden itibaren 6 ay ve her halukarda aldatmanın üzerinden 5 yıl gecmisse aldatma yine bosanma nedeni olarak gösterilemez.
  Benim bildigim kadarıyla aile mahkemelerinde gizlice elde edilmis ses kayıtları delil olarak kabul edilemiyor.Çünkü bu durum özel hayatın ihlaline giriyor.Bu nedenle böyle bir durum varsa tanıklar,eşinizin telefon görüsmeleri ayrıntıları,msn kayıtları vs. gibi daha somut ve gizlilik olmadan elde edilen delilleri mahkemeye sunmalısınız.
   
 8. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : nemida
 9. glsh85

  glsh85 Guest

  arkadasında dedıgı gıbı mutlaka manevı ve maddı tazmınat ısteyınız fakat hakım takdırınde oldugundan mıktar ne kadar olur bılınemez.

  evın alımında katıkınız varsa o yondende rahatsınız dıye dusunuyorum.

  yoksulluk nafakası talep edınız onunlada bıraz olsun gecımınız kolaylasır.
   
 10. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nemida
 11. delibalik

  delibalik meleğimin annesi :) Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  308
  biz de evi 2006 haziranda aldık(2006 aralıkta evlendik), konut kredisiyle. ev benim üstüme, krediyi de ben çektim, evin borcu hala bitmedi. boşanma durumunda eşim de ev üzerinde hak iddia edebilir mi?
   
 12. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nemida
 13. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Yeni medeni kanun edinilmiş mallara karılma rejiminde yanlış anlaşılan bir durum var.Eşiniz hiçbir zaman 2002 den sonra aldığınız bir mal üzerinde mülkiyet hakkı iddia edemez.Sadece katılma alacağı hakkı vardır.Ayni hakkı yoktur şahsi hakkı vardır.(alacak hakkı ).Yani mülkiyet kimin üzerindeyse kalır.Hesaplamalar sonucında parasal olarak alacak hakkı doğar .Bu malın yarısı vaya malın parasının yarısı anlamına gelmez.Çünkü bu malın nasıl alındığı da önemlidir .Siz bu evi 2002 yılından önce almış olduğunuz bir evi satarak aldıysanız, bu miktar yeni evin parasından düşer.Eşiniz ancak ortaya çıkan miktarın yarısına sahip olabilir.Bu konularda aşağıda vereceğim linklere bakarsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.Bu arada aile konutu olayını da incelemenizi öneririm .
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2009
 14. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nemida
 15. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  ALINTIDIR
  KATILMA REJıMıNE HAKıM OLAN ıLKELER YENı MAL REJıMı

  A) Emek Karşılığı Edinilen Mallarda Hak Sahipliği ilkesi

  B) Hak Sahipliğinin Evlilik Sürecinde Edinilen Mallarla Sınırlı Olması ilkesi

  C) Hak Sahibi Olan Eşe Ayni Değil Şahsı Hak Tanıma ilkesi (Mülkiyet hakkı yok ,parasal alacak hakkı var ,yasa bu alacak hakkına katılma alacağı demektedir )

  1- Kural (TMK Madde. 239)

  2- ıstisnası (TMK Madde. 240)

  D) Sözleşme özgürlüğü ilkesi

  E) ispat Kolaylığı ve iyi niyet ilkesi

  1- ıspat kolaylığı ilkesi (TMK Madde. 222)

  2- ıyi niyet ilkesi (TMK Madde. 229; 217)

  ALINTIDIR
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2009
 16. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nemida
 17. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Edinilmiş Mallara Katilma Rejimi Mesaj Linki

  ALINTIDIR

  Edinilmiş mallara katılma rejimi kural olarak mal ayrılığı esasına dayanmaktadır. Edinilmiş mallara katılma rejimi süresince eşler, kanuni sınırlamalar saklı kalmak şartıyla ‘Mal ayrılığı Rejiminde’ olduğu gibi sahip oldukları malları yönetme, kullanma ve onlar üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptirler. Ancak bu rejiminin sona ermesinde, mal ayrılığından farklı olarak her eş diğer eşin edinilmiş mallarının değeri üzerinden kural olarak bir para alacağına sahip olacaktır.  1-Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde her eş diğer eşin, kural olarak (emek iş) bir karşılık verilerek elde ettiği mal varlığı değeri üzerinde hak sahibi olacaktır.

  2-Her eş diğer eşin, ancak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Devam ederken edindiği mallarda hak sahibi olabilir. (sadece parasal olarak hak sahibi olabilir ,kural olarak bu rejimde ayni hak yani mülkiyet hakkı yoktur şahsi hak vardır)

  3- Edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesinde eşlerin birbirlerinin malları üzerinde, alacak hakkı vardır, ayni bir hakkı yoktu( Mülkiyet hakkı kimin üzerindeyse onun üzerinde kalır ,diğer eşin mülkiyet hakkı yoktur )
  Ancak istisnai olarak aile konutu ve aile konutundaki ev eşyası üzerinde ayni bir hak sahibi olunması mümkündür.(ölüm durumunda sağ kalan eş ,ölen eşe ait olan aile konutu üzerinde bedelini ödemek suretiyle ayni hak elde edebilir) ALINTIDIR
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2009
 18. 6 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nemida
 19. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Son düzenleme: 6 Eylül 2009