Böbrek kanseri,

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve ema1 tarafından 25 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2009
  Konu Sahibi : ema1
 1. ema1

  ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  19.436
  Beğenildi:
  7.369
  Ödül Puanları:
  238
  Böbrek kanseri, nadiren erken belirti verir. Genellikle tesadüfen bulunur. Örneğin safra kesesi gibi başka bir organın incelemesinde veya başka nedenlerle düzenli kontrol yapılanlarda. Herhangi bir kan testi ile erken uyarı almak mümkün olmadığı için, böbrek tümörünün tespiti artık biraz şansa kalmaktadır. En sık görüldüğü zaman 50-70 yaş arasıdır. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla rastlanır.

  Belirtileri:

  Hatırda tutmak gerekir ki, aşağıdakilerin hiçbiri erken dönem belirtileri değildir.

  İdrarda kanama

  Sırt, karın veya yan ağrısı; tümör ancak etrafına fazla yayılmaya başlayınca olur.

  Böğürde ele gelen kitle; tümör iyice büyüdüğünde hissedilebilir.

  Yorgunluk, halsizlik

  Kemik ağrıları

  Kilo kaybı

  Nedeni bulunamayan ateş

  Bacaklarda ve ayak bileklerinde ödem

  Yayıldığı organa göre akciğer, karaciğer, beyin gibi organlara ait belirtiler verir. Ama tekrar etmek gerekirse, bunları hisseden herkesin telaşa kapılması gereksizdir çünkü çok nadir görülen ve geç dönem bulgularıdır.

  Teşhis:

  Bazen idrarda kanama erkenden görülebilir ama idrarda kanama olunca öncelikle idrar yolu enfeksiyonu ve mesane kanseri, böbrek taşı, prostat hastalığı açısından araştırma yapılır. Bazı laboratuvar testleri kandaki tahlillerde ipucu verebilir.

  Bunun için doktorun değerlendirmesiyle pek çok şey açıklığa kavuşur. Hekim hastaya aile öküsünü ile kendi özgeçmişini sorar ve muayane eder. Şüpheli durumlarda kan testleri, idrar tahlili ve sitolojjik inceleme ister. Böbreklerin ve idrar sisteminin görüntülenmesi için ilaçlı böbrek filmi (İVP), ultrason, bilgisayarlı tomografi, MR, angiografi yapılabilir.


  Bazı durumlarda böbrekteki kitleden iğne ile parça ve sıvı alınması gerekir ve hemen hasta başında patoloji uzmanı tarafından kanser varlığı açısından değerlendirir. Durum hala netliğe kavuşmamışsa, teşhisini ameliyatla konulması gerekir.
   
 2. 12 Aralık 2009
  Konu Sahibi : ema1
 3. bangy

  bangy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar babamın böbrek kanseri oldunu öğrendik. Böbreğin teki alındı ama kanser kolunda çıktı şimdi koluna protez takılacak. Ama şimdi de bacağı çok ağrıyor. Kemikler ve akciğerler temiz çıktı. Şimdi PET çekildi onun sonucunun çıkması 1 haftayı bulacak. Zaman geçiyor biz hiçbirşey yapamıyoruz. Kartal Eğitim Araştırma da yatıyor ama henüz tedaviye geçilmedi. Prosedürler yüzünden tedaviye geçildiğinde çok geç kalınmış olacak. Ne yapacağımızı şaşırdık başka nereyi önerirsiniz? Çapa nasıl? ı.Ü Onkoloji Enstitüsü nasıl? Lütfen yardım edin..