Böbrek kistleri:

Konusu 'Nefroloji - Böbrek Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2010 başlatılmıştır.

22 Haziran 2010
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    Böbrek kistleri iki şekilde olur:
    1 Tek Kist

2 Çoklu Kist

Tek Kistler :
    Bir böbrekte ince idrarlı kese şeklinde ve içerisi sıvı dolu büyük kistlerdir. Çok defa böbreğin alt veya üst ucunda olur. Doğuştan olabildiği gibi sonradanda oluşabilir. Böbreğin süzücü kanallarının tıkanması ile oluşur.

Belirtileri :
    Çok defa belirti vermez. Taş vs. ameliyatlarında tesadüfen bulunur. Çok büyürse karın içine yapacağı baskı ile karın ağrıları yapar.

Teşhis :
    Böbrek kistlerine en iyi teşhisi ultrason ile konur. Düz böbrek filimin de fazla bir şey görülmez ilaçlı yağlı böbrek filimi nispeten bilgi verir

Tedavi :
    Çok büyük kistlerde, şikayetler fazla ise ve karın içi organlarına baskı yapıyor böbrekte harabiyet meydana getiriyorsa ameliyatla çıkarılmalıdır. On zamanlardaki teknolojik gelişmeye bağlı olarak iğne ile de kist sıvısı boşaltılmaktadır. Fakat bu ikinci metot ile kistin tekrar etme ihtimali çok fazladır. Ameliyat ile kistin civarı çıkarılırsa tekrar etmez.

Çoklu Böbrek Kistleri: 3 özelliği vardır.

1-Doğuştan meydana gelir
    2-İki taraflıdır
    3-Katılımsal olarak devam eder

Her iki böbrekte çok sayıda ve çeşitli büyüklüklerde kistler vardır. Oluşumunda çoğunun rahim içi gelişmesi sırasında böbreğin yapı bozukluğundan ileri geldiği zannedilmektedir.

Belirtileri:

Zayıflık ve zayıflama
    Böbrek bölgesinde ağrı
    % 50 İdrarda kanama
    % 60 tansiyon yüksekliği
    Baş ağrısı, ayaklarda şişme, nefes darlığı

Tedavi:

İstirahat uygulanır
    Üremi tedavisi yapılır
    İltihap varsa bununla mücadele edilir
    Kist için ameliyat düşünülmez. Son zamanlarda böbrek nakli ameliyatları düşünülmektedir

Son düzenleme: 23 Haziran 2010
  2. 22 Haziran 2010
  3. ancl

ancl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    evet benim eşim polikistik böbrek hastası ve tedavisi yok enson diyaliz ve bobrek nakli sürekli bas ağrısı cekiyor bas ağrısı yaptığını ilk şimdi burdan okudum doktorumuz bişiy demedi birde bizimki ırsi annesinde ve annesinin akrabalarında var allah hepimize yardımcı olsuna.s.

4. 23 Haziran 2010
  5. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    Amin geçmiş olsun canım inş kısa zamanda şifa bulur:)

6. 13 Nisan 2013
  7. la_nina

la_nina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    63
    benim ve baba tarafı akrabalarımında böbrek kisti var. benimkinin henüz bir zararı yok ama babamda hipertansiyon ve polikistik var.

ilerlememesi için ne yapılması gerektiğini tam olarak bilmiyorum. tuz dan uzak duruyorum o kadar..

8. 18 Temmuz 2014
  9. kanaryamm

kanaryamm herşey nasip !!! Üye

Beğenildi:
    441
    Ödül Puanları:
    143
    Merhabalar henüz 4 yaşındaki yeğenimin böbreğinde kist saptandı aşırı tuvalete gidiyodu dr 11 yastan önce görülmediğini söylemiş boyle bi durumla karsılasan oldu mu ??