Böbrek Kumu..

Konusu 'Nefroloji - Böbrek Hastalıkları' forumundadır ve nosey tarafından 22 Mart 2007 başlatılmıştır.

22 Mart 2007
    Konu Sahibi : nosey
  1. nosey

nosey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yaptırdığım tahlillerde kum döktüğüm anlaşıldı. bunun için bol su içmem lazımmış. peki başka ne gibi yiyeceklerden uzak durmalıyım bilginiz var mı? yardımcı olursanız sevinirim :)

2. 22 Mart 2007
  3. nosey

nosey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim greencim :) benim merak ettiğim kahvenin bi zararı var mı? yada ne kadar kısıtlamalıyım?

4. 23 Mart 2007
  5. sedefcakir

sedefcakir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Geçmiş olsun acil şifalar dilerim.kahvenin çok fazla zararı yok kum yada taş düşürme ile ilgili olarak.Ama normal şartlarda da kahveyi günde 3 taneden fazla içilmemesi ve telvesinin yenmemesi tavsiye edilir hep.Sizin en çok ıspanak toka marul gibi topraklı olabilecek besinlerin iyicene yıkanmış olmasına dikkat etmeniz gerekli.Bol su için süt ürünlerinizi kesmeyin bol su içiyorsanız hiç bir etkisi olmaz.

Acil şifalar...

6. 23 Mart 2007
  7. nosey

nosey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    çok teşekkür ederim sedef hanım :) su içip duruyorum bakalım işe yarar umarım :)

8. 26 Mart 2007
  9. compass_rose

compass_rose Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun canım.
    Bana da kum döküyorsun dediler ondan sonra araştırıldıkça çok daha farklı bişeyler olabileceğini buldular. Şu anda FMF diye bir hastalık var ondan şüpheleniyorlar. Neyse beni geçelim.
    Bana da kum döküyosun dediklerinde dr.um bir çok öneri getirdi. Mesela dışarda salata yemeyeceksin. Çok fazla alkol almayacaksın. Herşeyi yıkayarak yiyeceksin. günde en az 2 lt hatta kum döktüğün zamanlarda 3lt su içeceksin ama suyu da musluktan içmemeye dikkat edeceksin. Ayaklarını hep sıcak tutacaksın. Yardımcı olabilmişimdir inşallah.

10. 1 Nisan 2007
  11. nosey

nosey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ayaklarımı ısıtabilsem bi sıcak tutmaktan vazgeçtim... böbrek damarlarına anjio gibi bişi yapılıyomuş ondan yaptır dedi bana da ama şu sıra imkansız ancak yaz tatilinde artık.. bilgiler için çok teşekkürler :) bu arada tansiyon problemi yaşıyomusun? yani böbreklerle ilgisi olabilir dedi de bana doktor??

12. 3 Nisan 2007
  13. compass_rose

compass_rose Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    tansiyon sorunu derken yüksek çıkmasından mı yoksa düşük çıkmasından mı bahsediyorsun. Benim tansiyonum her zaman çok düşük bunun böbrekle bir alakası var mı bilmiyorum. Bu arada ayaklarımı ısıtamıyorum demişsin. Ben karnım ağrıdığında yağtığım şeyi sölim. Çorap giyiyorum üstüne patik giyiyorum. Sonra da eğer oturuyorsam ayağımın altına sıcak su torbası koyup onu üzerine basarak otruyorum. Eğer yatıyorsam da ayaklarımın altına sıcak su torbasını koyup ayaklarımı pikeyle sarıp üstüme de yorganı çekiyorum. Bunları bir dene. Bir de yaz kış hep çorap giymeye bak derim sana.

14. 5 Nisan 2007
  15. nosey

nosey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yüksek tansiyon için demştim ben onu. ayakları ıstmak için dedikleini bende yapıyorum ama sıcak su torbasını kaldırdığımda tekrar aynı. çorap değiştiriyorum. yün patik giyiyorum yok banamısın demiyo ya yarım saat sonra yine aynı. sanırım kansızlıkla ilgili bi durum :S kan hapınıda sürekli kullanamıyorum hazımsızlık probleni yapıyo... oof bişeyi düzeltmeye çalışırken başka şey çıkıyo napcam bende şaşırdım..

16. 9 Ocak 2009
  17. serzan

serzan saracan Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kum dökerken ılık su dolu küvvete az birşey karbonat döküp bu suda oturulursa sancıyı azaltıyor.eğer vucut kum yapıyorsa yiyecekleri yasaklamaya gerek kalmıyor.çünkü kumu vucut kendi yapıyor.tabiki yinede dikkat etmek gerekir.böbrek tuzu aldığı için tansiyonda düşüklük yapıyor.mısır püskülünün faydası olduğu söyleniyor. geçmiş olsun.

18. 17 Ocak 2009
  19. sinemsu84

sinemsu84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    aktarlarda satılan kurutulmuş kiraz sapını demleyerek içebilirsiniz..yada taş döken hastaların yaptığı gibi bira içebilirsiniz(alkol almayanlar arpa suyu tüketiyorlar)
    bunun dışında süt ürünlerinin dikkatli tüketilmesi gerekiyormuş.
    ama tabi en iyisi su tüketimi.
    evimin ve iş yerimin heryerine su şişeleri yerleştirdim ben
    böylece çok rahat atlatıyorum o dönemleri.
    kiraz sapınında arpa suyununda tadı iğrenççç..:dilcikar: