Böbrek Taşı ve İdrar yolu iltihabı

Konusu 'Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları' forumundadır ve Çxoxpçxux tarafından 15 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

15 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : Çxoxpçxux
  1. Çxoxpçxux

Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    bugün doktor böbreklerimde taş olduğunu ve idrar yollarımın aşırı iltihaplandığını söyledi
    ilaçlar verdi ben ilaç içemiyorum doğal yollardan nasıl geçirebilirim
    buarada konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum
    şimdiden teşekkür ederim

2. 15 Mayıs 2009
  3. deryainci

deryainci bebek geldi :)))) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    canım önclikle geçmiş olsun....a.s.
    keşke doktora ilaç içemediğini söyleseydin belki iğne falan veriridi....

pek emin olmamakla beraber sanırım sağlık bölümüne yazabilirsin

4. 15 Mayıs 2009
  5. limonilezeytin

limonilezeytin cansın sen canım kocam:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım aynı sorun ablamdada oldu mısır püskülü ve ardıç kaynatıp içiyodu çok iyi gelmişti zaten ardıç hem idrar yolları iltehabına hemde böbrek taşına iyi geliyomuş bu arada maydanozuda kaynatıp içersen idrar söktürür temizlera.s.geçmiş olsun:Saruboceq:

6. 15 Mayıs 2009
  7. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    ıltihapı ancak antibiyotik kullanarak yok edebilirsin, doğal yollarla tedaviyi de ilave olarak denersin, geçmiş olsun....

8. 15 Mayıs 2009
  9. ozgekrd

ozgekrd evrimdışı Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    canım geçmiş olsun böbrek taşı kayınvalidemde de var o maydanoz içiyor ve iyi geldi döktü taşlarını

ama konuyu yanlış yere açmışsın :roflol:
    sağlık bölümüne açacaktın neyse zaten taşırlar konunu

10. 15 Mayıs 2009
  11. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    geçmiş olsun...

böbrek taşını aldırmak için ameliyat olmuş bir kişi olarak bu konuda epey deneyim sahibiyim...

bir kere ilk önce enfeksiyon için ilaçlarını kesin olarak içmen lazım eğer böbreklerini kaybetmek istemiyorsan...

taş içinse eğer çok ufaksa sorun yok büyütmemek için günde 3 litre çözülmemiş su yani kahve kola meyve suyu değil su olarak su içmen gerekiyor...

ultrasonda taşın idrar yolunu tıkayıp tıkamadığı görülür...tıkıyorsa acilen kırdırman lazım...çok kolay ve acısız bir işlem...pahalı ama böbreğin bedeli sanırım çok daha fazladır...

bir de böbreklerinin süzmesini ölçtür...böbrek vakfına gidersen oldukça makul bir ücrete bunu yapıyorlar...geceden yemeden sabah erkenden aç karın ile gidiyorsun...damar yolundan kalın boza kıvamında bir su şırınga ediyorlar ve belli aralıklarla rontgen çekerek izliyorlar...böbreğin süzmesinde sorun var mı yok mu kesin olarak ortaya çıkar...

taşın çok büyükse kırdırman hiç iyi değil...ben bu sebepten ameliyatı tercih ettim...

senin ki gibi ilkönce enfeksiyonla haber verdi kendini...sağ böbrek içini kaplamış taş ve sol böbrekten düşmüş mesane ağzını tıkayan bir taş çıktı...

yolda ki taşı tek seansla kırdırdım diğer taşı da çok büyük olduğundan kırdırınca bir çok taşla uğraşmak böbreğimi kaybetmeme neden olabilir diye ameliyatla aldırdım...

ne olursa olsun bu taşların oluşmasını ve büyümesini durduracak tek şey günde 3 litre su içmek.

ilaç tedavini mutlaka ol...enfeksiyon başka türlü geçmez.

12. 15 Mayıs 2009
  13. nilimm86

nilimm86 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    offf bende de 5 tane taş varr arkadaslarr 3 ay önce teşhiş konuldu ben korkumdan asla doktora gidemıyorum tek yaptıgım günde 2-2,5 litre su içmek büyürmü büyümezmi bilmiyorum aşırı korkuyorum ilaçlı film cektirmeye gittim ama yapamadım kucuklukten kalan doktor fobim var iltihap falan olmuşmudur bılmıyorum sizde iltihap nasıl belirti verdi agrımı yaptı ateşmi yaptı

14. 16 Mayıs 2009
  15. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

idrar yolunu tıkayan böbrek taşının böbreği sinsice çürüterek böbrek kaybına sebep olacağını bilmeni isterim arkadaşım.

iltihabın belirtileri yüksek ateş, sıtma nöbeti ve mide bulantısıdır...

bu arada aklınızda bulunsun böbrek taşı eğer böbreği zorlamaya başlamışsa müthiş mide bulantısı yapar ....sakın ama sakın ihmal etmeyin böbreğinizi çürüterek kaybetmek istemiyorsanız mideniz bulanmaya başladığı anda soluğu doktorda alın.

6 ayda bir ultrosan kontrolü mutlaka gerekli...

günde 2 litre değil 2.5 litre değil tam 3 litre çözünmemiş su içmeniz gerekir...

hepinize çok geçmiş olsun.

16. 16 Mayıs 2009
  17. nilimm86

nilimm86 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tşk ederim cevap için birşey daha soracagım ben 3 aydır gitmiyorum ve büyümüştür diye korkuyorum sizce bu 3 ayda büyümüş olabilirmi

18. 16 Mayıs 2009
  19. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

içtiğin suya bağlı düzenli olarak gün de 3 litre içmeye başla büyümez...

fakat ilaçlı çekimi mutlaka yaptır...taş neden yapıyor...böbreklerin süzmesin de bir sorun mu var yoksa bünye mi yapıyor anlaşılması lazım...

ilaçlı çekimden neden korktun anlamadım ....can yakan birşey değil ki ...biraz aç kalacaksın ama 3-4 kez masaya yatarak röntgen çekilmesinden başka birşey yok...yanına bol dergi gazete al vakit çabuk geçer....