böceklerle cinayeti cözüyorlar

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve EU1 tarafından 24 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  24 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Böceklerin cinayetleri çözmek için kullanıldığını biliyor muydunuz? Uzmanlar 'doğru soru sorulursa böcekler cevap veriyor' diyor... Peki böcekler cinayetlerde nasıl kullanılıyor?

  Robert D. Hall, bir adli böcekbilimci. 59 yaşındaki Dr. Hall, "Eğer böceklere doğru soruları sorarsanız, size dürüstçe cevap verirler" diyor ve sistemin nasıl işlediğiniyse şöyle açıklıyor:

  "Bir ceset bulunduğunda, iki şeyi açığa kavuşturmak hedeflenir: Kurbanın kimliği ve ölüm zamanı. Adli böcekbilimci, cesetteki böceklerin büyüklüğüne, kaynağına, türüne bakarak bunu açıklamaya çalışır. Örneğin Missouri'de bir hendekte bulunan cesetteki kurtçuklara bakıyorum ve Florida'ya özgü böcek türü Lucilia cluvia'yla karşılaşıyorum. Bu, ölümün Florida'da gerçekleştiğine işaret edebilir."

  Dr. Hall, ölümün zamanınıysa ayrışımı (dekompozisyon) ölçerek anladıklarını belirtiyor. Cesedin dişi böcekleri çekeceğini ve dokuz delikten bu sineklerin vücuda girerek orada yumurtalarını bırakacaklarını anlatan Dr. Hall, "Bir adli böcekbilimci bu olgunlaşmamış sineklerin büyüklüğünü ölçer. Cinayet bölgesinde en büyük larvayı toplarsınız, çünkü bunlar en yaşlılarıdır. Elinizde dört günlük sinek varsa bu, dört gündür ölü biri olduğuna işaret eder" diyor.

  TÜRKİYE'DE DE KULLANILIYOR

  Emniyet Genel Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, Türkiye'de adli böcekbilimi 1998-99 yıllarından beri kullanılıyor. Fakat sadece ölüm zamanını tespit etmede yararlanılıyor. Türkiye'nin böcek haritası çıkarılmadığından, böcek türünden yola çıkıp cinayet yerini bilmek mümkün değil.

  Hacettepe Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Osman Sert, Türkiye'de ilk kez bu konuda laboratuvar kuran üniversite olduklarını, şu anda yazılan bir tezle Ankara merkezinin verilerini topladıklarını, haziranda bu bölgenin böcek faunasının ellerinde olacağını belirtiyor.

  Sert'in bir de uyarısı var: "Hangi böcek türüyle çalışıldığı önemli. Her türün gelişim süresi farklıdır, yapılan bir hata geri dönülmez sonuçlar doğurabilir."