Bolu'daki Müzeler

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve BenSergu tarafından 19 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  19 Haziran 2010
  Konu Sahibi : BenSergu
 1. BenSergu

  BenSergu SATRAB Pro Üye

  Katılım:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  Bolu Müzesi; Bolu'da kurulu, 15981eser sergilenen bir müzedir. Şehir merkezinde, Stadyum Caddesi üzerinde bulunur.

  Müze çalışmalarına 1975 yılında başlanmış,1981 yılında ziyaretçilere açılmıştır.Müze arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılır. Osmanlı, Frig, Urartu, Lidya, Grek, Roma ve Bizans devirlerine ait eserler yanında, Neolitik Dönem, Eski Tunç Çağı'na kadar uzanan eserler mevcuttur. Etnoğrafik bölümde Bolu ve çevre yörelerin giyim-kuşam, takı, dokumalar, metal ev eşyaları ve silahları sergilenmektedir.
  Müze, Pazartesi hariç her gün 08.00-12.00/13:00-17:00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.
  [​IMG]

  Etnografya Salonu

  Bu salonda, 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın ilk yarısına ait olan; Türk Milletinin yakın geçmişte günlük hayatta kullandığı her türlü etnografik malzeme; konu birliği oluşturan vitrinlerde, yöresel özellikleri de göz önünde bulundurularak teşhir edilmektedir. Sergilenen bu eserler arasında; çeşitli takı ve aksesuarlardan oluşan ziynet eşyaları, çay, kahve, tütün gibi maddelerin hazırlanması ve içilmesinde kullanılan malzemeler, kesici - delici ve ateşli silahlar, düz-düğümlü ve işlemeli bez dokumalar, Mudurnu yöresi oya örnekleri, anahtar çeşitlerinden oluşan bir koleksiyon, Kıbrıscık - Seben - Mudurnu yöresi giyim-kuşam eşyaları, geleneksel ziraat aletleri ile dini eserler bölümünde toplanan el yazması kitap, rahle, şamdan, gülabdan ve çeşitli hatlardan oluşan levhalar bulunmaktadır. Ayrıca, geleneksel bir Bolu Evi odasını eşyaları ile birlikte sergileyen vitrin ile Bolu yöresinde Kına Gecesi; Merkeşler köyü davul-zurna ekibi eşliğinde Ördek Oyunu sahnelerinin mahalli kıyafetler giydirilmiş mankenler üzerinde canlandırıldığı kompozisyonlar; Etnografya Salonunun en dikkat çekici bölümleridir.

  Neolitik Dönem (M.Ö. 8000 - 5500)
  Müzede bu döneme ait serpantin ve sileks türü maddelerden yapılmış el baltası, ezgi, dilgi taşı ve ok uçları sergilenmektedir.
  Tunç Çağı (M.Ö. 3000 - 1200)
  Üç evreden oluşan bu çağdan, Eski ve Orta Tunç dönemlerine (M.Ö. 3000 - 2000) ait gaga ağızlı testi, ağırşak, idol, tezgah ağırlığı, kolye, saç iğneleri, rhyton ve meyvelik gibi eserler ile Geç Tunç döneminden (M.Ö. 2000 - 1200) bronz kase ve baltalar yer almaktadır.
  M.Ö. I. Bin
  Bolu Değirmenözü köyü buluntusu olan kapaklı çömlek ve demir kılıçlar gibi eserler sergilenmektedir.
  Urartu Eserleri (M.Ö. 900 - 600)
  Bronz bilezik ve pişmiş toprak çanak-çömlekler,
  Frig Eserleri (M.Ö. 750 - 547)
  Pişmiş toprak boyalı kaplar, fibula, bız, dikici ve kazıyıcı bronz eserler,
  Lydia Eserleri (M.Ö. 700 - 547)
  Lekythos, lydion vb. pişmiş toprak eserler
  Klasik Dönem Eserleri (M.Ö. 475 - 330)
  Kase, amphoriskos vb. pişmiş toprak eserler.
  Helenistik dönem Eserleri (M.S. 330 - 30 )
  Kabartmalı kaseler, terracota figürinler ve mezar steli; M.Ö. I. bin eserleri olarak sergilenmektedir.
  Roma Dönemi (M.Ö. 30 - M.S. 395)

  Bu dönem eserleri; heykeltraşlık, pişmiş toprak, cam ve madeni eserler olmak üzere 4 grupta teşhir edilmektedir.
  Heykeltraşlık Örnekleri

  Bu grupta heykel, heykelcik, figürlü adak stelleri, sunaklar, torso ve ostothek gibi eserler yer almaktadır. Bu eserler arasında Herakles heykeli, kadın başı, Hermes büstü ile Sağlık Tanrısı Asklepios, kızı Hygeia ve yardımcısı Telesphoros heykelcikleri dikkat çekmektedir.
  Pişmiş Toprak Eserler

  Bu grupta amphora, figürin, kandil, tabak, bardak, kase, mask, koku kabı, aplik, testi ve testicik çeşitlerinden oluşan çoğu mezar hediyesi olan eserler sergilenmektedir. Bu eserler arasında Yığılca Hacılar köyü ve Bolu merkez Çaygökpınar köyü buluntuları dikkat çekmektedir.
  Madeni Eserler

  Bu grupta altın ve bronzdan yapılmış diadem, çelenk, yüzük, küpe, heykelcik, kandil, fibula, ayna, strigil gibi eserlerin yanında; seylan taşından yapılmış kolyeler de yer almaktadır. Bu eserler içerisinde Zeus, Apollon ve Hermes heykelcikleri ile figürlü yüzük kaşları ilgi çekmektedir.
  Cam Eserler

  Genellikle üfleme tekniğinde yapılmış gözyaşı şişeleri, emzikli kaplar, bardak, şişe, bilezik, kadeh ve kase türünde eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca salon teşhiri içerisinde fildişi, kemik ve madenden yapılmış, tıp ve kozmetik aletlerinden oluşan bir bölüm yer almaktadır.
  Bizans Dönemi (M.S. 395 - 1453)
  Bu döneme ait vaftiz teknesi, kandil, ikona ve haçlardan oluşan çok az sayıda eser bulunmaktadır.
  Sikke Bölümü

  Arkeoloji Salonunda altın, gümüş ve bronz sikkelerden oluşan zengin bir sikke koleksiyonu mevcuttur. Üç ayrı bölüm halinde verilen bu eserlerin ilkinde Grek şehir sikkeleri ve kral sikkeleri sergilenmektedir. İkinci grupta kronolojik olarak Roma İmparatorları ve Bizans İmparatorlarına ait sikkeler bulunmaktadır. İslami sikkeler bölümünde ise, Emevi, Artuklu, Selçuklu, İlhanlı, Osmanlı vb. İslami kültürlere ait sikke ve defineler ayrı gruplar halinde sergilenmektedir. Sikke bölümünün en dikkat çekici eserleri; Grek şehir sikkeleri ve Osmanlı Dönemi defineleridir.
  Bahçe Teşhiri

  Kültür sitesi bahçesinde sütun, sütun başlığı, friz, arşitrav bloklarından oluşan Mimari parçalar ile erzak küpleri, mezar stelleri ve lahitlerden oluşan büyük boyutlu eserler gruplar halinde teşhir edilmektedir.