Bonsai Ağacı

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve UzmaN tarafından 20 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  [​IMG]

  BONSAİ AĞACI

  Bonsai'ler farklı iki tipten oluşur.

  1. İç mekan bonsai'ler

  2.Dış mekan bonsai'ler

  1.İç Mekan Bonsai'ler: Bu sınıfa dahil olan ağaçlar daha çok tropikal bölge ağaçlarıdır. Bu özelliklerinden dolayı daha çok sıcak ve nemli, ayrıcada yarı geçirgen ışık ortamı isteyen ağaçlardır. Bu tür bonsai'ler Türkiye iklim koşuları göz önünde bulundurularak ev içi için uygun ağaçlardır. Bu ağaçları evinizin pencereye yakın kısımlarında yada direk gün ışığına maruz kalmayacak ( yaz ayları için geçerli ) yerlerde tuta bilirsiniz. Eğer ki evinizin yeterince güneş almadığını düşünüyorsanız bonsai'izin yeterli ışıktan faydalana bilmesi için suni olarak günün belirli bir saatinde lamba yardımıyla aydınlata bilirsiniz.

  BUDAMA:İç mekan bonsailer hemen hemen yılın her döneminde yeni sürgün verebilen ağaçlardır. Sizin yapmanız gereken ağacın şeklini bozan sürgünleri budamaktır.

  Sulama: Sulama bonsai'ler de en önemli unsurdur ve gerçekten uzun ömürlü ve sağlıklı bir ağaç yetiştirmek isteniliyorsa dikkat edilmesi gerekir. Bonsai'ler diğer saksı bitkilerine oranla daha küçük saksılarda yetiştirilirler bunun sonucu olarak su topraktan çabuk eksilir. İç mekan bonsai'ler su isteği yani nem düzeyleri sabit tutulması gerekli ağaçlardır. Fazla nem ağaca zarar verir ve bu konu aslı unutulmamalıdır. Ağacın isteği doğrultusunda sulama yapılmalıdır. Kullanılacak suyunda önemi vardır su kireçten arınmış su olmalıdır. Bunu sebebi eğer suda kireç oranı yüksekse ağacın kabında kireç oluşur ve buda ağacın bulunduğu toprağın kalitesini etkiler ve zaman içinde ağaca zarar verir.

  Gübreleme: Bonsai'lerin bulunduğu kabın küçük olmasından kaynaklanan ve buna bağlı olarak az miktarda toprağa sahip olmalarından kaynaklanan olumsuz bir problemleri vardır. Problem topraktaki yararlı minerallerdir. Bu toprakta bulunan ağaç için yararlı mineraller zaman içinde ağaç tarafından emilerek yada sulama sırasında suyla beraber akıp gider. Bunu sonucunda bonsai kendisine yararlı olan mineralleri kaybeder. Kaybedilen minerallerin sizin tarafınızdan verilmesi gerekir. Buradaki önemli konu miktardır. Ağacınıza asla fazla gübre vermeyin. Bu onun hızlı büyümesini ve metabolizmasının hızlanmasını, zaman içinde tükenmesini sağlar sonuç olarak ağacınız güçsüz düşer hastalıklara açık hale gelir. Ağacınız için özel olarak hazırlanmış bonsai gübreleri kullanmalısınız .

  2. Dış Mekan Bonsai'ler: Adlarından anlaşıldığı üzere bu ağaçlar dış mekanda bulunması gereken ve sadece kısa bir süre için ev içine ala bileceğiniz ağaçlardır. Bu ağaçlar balkonda yada bahçenizin rüzgar almayan kuytu bir köşesinde durmalıdır. Bu tip bonsai'ler genellikle kötü hava koşullarına dayana bilirler fakat kış aylarında köklerinin dondan korunmaları gerekir. Bu sebeple don olasılığı varsa kuytu bir yere alınmalıdırlar. Yaz aylarında ise Türkiye iklim koşuları göz önünde bulundurularak sert güneş ışınlarından korunmaları gerekir.

  BUDAMA: Bu tip bonsai'ler de budama sürgün budama ve dal budama olarak ayrılır. Sürgün budama ilk bahar döneminde dal budama ise kış aylarında yapılmalıdır. Bu tip budamalar için geliştirilmiş özel bonsai makasları kullanılmalıdır.

  SULAMA: Dış mekan ağaçlar kış aylarında fazla suya gereksinim duymazlar topraktaki nem hava şartları göz önünde bulundurularak kontrol edilmeli toprakta nem azalmışsa sulama yapılmalıdır. Yaz aylarında ise ağaçların dışarıda durmasından dolayı çabuk bir nem kaybı söz konusudur bunun için ağaçlar bu aylarda sıkça kontrol edilmelidir.

  GÜBRELEME: Dış mekan ağaçlar içi mekan ağaçlara oranla fazla gübre istemezler bunun sebebi yılın belirli bir kısmında uykuda olmalarıdır. Yılın sadece belirli bir döneminde sürgün verirler ve bu yüzden fazla gübreye ihtiyaç duymazlar.
  (Alıntıdır)​
   
 2. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. ilona

  ilona psikolocik deli Pro Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2006
  Mesajlar:
  2.956
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  348
  ayyyyyyyyyy bunlar benim çok hoşuma gidiyo ama bakımı çok zormuş
  kim uğraşçak onu budamakla felan
  geçen bauhausta yapmasını gördüm ondan alcam ben sırnaşık şey
   
 4. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  İyi bi tane de bana sardır bariiii...Senden haturaaa:))
   
 6. 25 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. herbaryum

  herbaryum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  476
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel bir bitki yalova daki seralardan kolaylıkla bulabilirsiniz.....(tabi yakınlarında yaşayanlar)japon bahçe sanatının güzelliği ile bağdaşmış küçüçük ağaççık çok seviyorum en zevkli yönüde budaması a.s