Borsa konusunda yardımlarınızı bekliyorum

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve alacan tarafından 14 Nisan 2010 başlatılmıştır.

14 Nisan 2010
    Konu Sahibi : alacan
  1. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Slm arkadaşlar.Geçen gün bir arkadaşım borsacı bir arkadaşından aldığı duyumlar neticesinde bir kağıda yatırım yaptı iki ayda kağıt 10 katına çıktı 1500 TL si 15000-TLoldu şimdi eşiyle arabalarını satıp eve girmeyi düşünüyorlar.Bu olaya şahit olduğumdan beri klasik altına yada faize yatırım yapmanın beyhude bir bekleyişten ibaret olduğunu anladım.Biliyorum borsanın getirisi olduğu kadar götürüsüde çok fazla ama hayatta risk almadanda ilerlenmiyor.Bu konuda bilgi sahibi bankacı veya finans uzmanı arkaşların yardımlarını bekliyorum

2. 18 Nisan 2010
  3. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.502
    Ödül Puanları:
    663
    Merhaba,
    Borsa sizinde belirttiğiniz gibi riskli,getirisi olduğu kadar götürüsüde olan bir yatırım aracı,arkadaşınız şanslıymış ki,borsacı arkadaşının verdiği tiyo doğru kağıtlar yönündeymiş ama bu her zaman böyle olmaz malesef,bazen verilen tiyolar insanı zarara da sokabilir.

O yüzden özellikle Borsa ve Vob piyasasında tecrübesi olmayan,yeni başlayan kişilerin tüm sermayelerini ortaya koymaları bence yanlış bir tutum olur,sermayenin hepsi yerine sizi üzmeyecek bir bölümüyle hisse almaya başlarsanız zarara uğrasanız bile fazla üzülmezsiniz.

Tecrübe kazandıkça sermayenizi arttırırsınız,başkalarının verdiği tiyolara bel bağlamaktan ziyade borsa nedir?Hisseler hangi kriterlere göre primleniyor veya zarar ediyor vs. konuları araştırıp öğrenmeye çalışırsanız daha güzel olur,böylece istediğiniz zaman kimseye bağımlı kalmadan hisselere yatırım yapabilirsiniz,nerede alıp nerede satacağınızı bilirsiniz.

Birde şahsi görüşüm yeni borsacı adayı olarak bir hisse yerine 2-3 hisseye yatırım yapmanız iyi olur,riski azaltmış olursunuz,biri düşse zarara girse diğeri primlenir,düşeni tolere eder hiç olmazsa.

Aklımdayken burada size hisse ismi veremiyor,yönlendirme yapamıyoruz çünkü spk'nın tebliğine göre aracı kurumlar,yatırım danışmanları haricindeki kişiler yatırımcıları alım veya satım yönünde bilgilendiremez,hisse öneremez,yasak ve cezası çok ağır,bu sebeple eğer borsaya yatırım yapmayı planlıyorsanız bir aracı kuruma veya borsa oynatan bir bankaya kaydınızı yaptırmalı yatırım danışmanlarıyla irtibata geçmelisiniz.
    Benim size yazdıklarım tavsiye niteliğindedir,borsayla ilgili olarak geniş ve ayrıntılı bilgiyi sözleşme imzaladığınız yatırım danışmanlarına sorup öğrenebilirsiniz.

4. 4 Mayıs 2010
  5. berfinbilgen

berfinbilgen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    mune arkadasımız cok guzel acıklamıs bazen bu tur tesadufler bu tur kagıtlar arada bır cıkar degerlendırdınmı getırısı cok fazla olur ama en ufak bır durumdan etkılenen ve hemen pıyasanın bozulmasına meyıllı olan borsamızda kayıplarda cogu zaman kacınılmaz olmaktadır, eger bılgı sahıbı degılsenız kulaktan dolma yerıne once ıyı bır arastırma yapıp bıraz bılgı sahıbı olup paranızın bır kısmı ıle yatırım yapmanız daha mantıklı olur sızın acınızdan