Bosanan Ailelerin çocuklarinin Yasadigi Yalnizlik Duygusu !

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve hulyaeksi tarafından 10 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  10 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : hulyaeksi
 1. hulyaeksi

  hulyaeksi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  58
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  BOSANAN AILELERIN ÇOCUKLARININ YASADIGI YALNIZLIK DUYGUSU !

  Evet, bosanan aile çocuklarinin yasadigi en yogun duygu yalnizlik duygusu ve bundan dolayi da kendini mutsuz hissetmesidir. Anne, baba ne kadar hassas davranirsa çocugun bu duygulari yasamasi da o denli azalacaktir. Ancak tamamen sifira indirebileceginizi söylemek mümkün degildir.

  Anne-baba çocugun dayandigi, bu sekilde hayata tutundugu iki temel yapi tasidir. Bu sekilde kendini güçlü, rahat ve güvenli hissetmektedir. Bu iki bireyin birbirinden kopmasi çocuk için asilmasi ve anlasilmasi güç bir durumdur. Bu dönemde çocugun neler hissettigi anlasilabilirse çocuga yaklasim tarzi ona göre belirlenir. Böylece bosanmanin çocuk üzerindeki tahribati en aza indirgenir.

  BOSANAN ANNE-BABALARA ÖNERILER

  1- Çocugunuzun tüm sorularini özenle cevaplayin.
  2- Çocugunuza bosanma sonrasinda neler yasanacagini ve gelecekte onu nelerin bekledigini anlatmalisiniz. Aksi halde yasamis oldugu yüksek düzeydeki kaygi, çocugun sürekli gerilim içinde olmasina sebep olacaktir.
  3- Çocugunuzun bundan sonraki süreçte de her iki ebeveynini de görebilecegini söylemelisiniz.
  4- Bosanma sonrasi anne-baba birbirleri hakkindaki olumsuz düsünce ve duygularini çocuga kesinlikle aktarmamalidirlar. Bu konuda çevredeki diger insanlarin ve ailenin diger üyelerinin de olumsuz konusmamalari saglanmalidir.
  5- Anne-baba ayrilmis olsa bile çocugun aile özlemini giderebilmek, ona aile havasini yasatabilmek için ( özellikle okul öncesi çagi çocuklar ) zaman zaman bir araya gelmelidirler.
  6- Çocugun yasadigi sorunlar konusunda anne-baba duyarli olmali ve çözüm noktasinda birlikte hareket etmelidirler.
  7- Tüm bunlara ragmen, çocukta farkli tepkiler görülebilir. Bazen çocuk asiri tepkili olur, bazen hiçbir sey olmamis gibi davranir. Kimi zaman ise ebeveynlerden birine düsmanca davranir. Bu tarz durumlarda bir uzmandan yardim istenilmeli ve çocugun duygulari ögrenilmelidir. Okul çagi çocuklarda, okul psikolojik danismanindan mutlaka yardim alinmali, sürekli is birligi içinde olunmalidir