Boşanma hakkında acil yardımmm

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve nesmit tarafından 17 Mart 2010 başlatılmıştır.

17 Mart 2010
    Konu Sahibi : nesmit
  1. nesmit

nesmit Nesrinsavas ben:) Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Bi değer verdigim arkadasım için öğrenmek istiyoruz bunu.. eşinin aldattığını düşünüyordu şimdi emin oldu. gidip günlerce eve gelmediğini söylüyor. ve eşinin bilgisayarda aldattığı kadınla resimlerini buluyor. bu resimleri kendıne yedekliyor. kararı kesin boşanmak istiyor ama hiç bi geliri yok ve iki çocuğu var.Eşi sıradan bi devlet memuru. Ayrıca çok miktarda borcu var. yaklaşık 1400TL maaşı var. Bu durumda ne yapılabilir ? bu resimler dava sırasında mahkemeye sunulduğu taktirde ve diğer olumsuzluklar (maddi ve manevi) belirtildikten sonra maximum ne kadar tazminat talep edilebilir ve yaklaşık olarak ne kadar nafaka bağlanır? tam olarak öğrenmek istediğim bu.. tekrar çok teşekkür ederim

2. 29 Mart 2010
  3. kahvekokusu

kahvekokusu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım bürosundan yardım almanızı veya bildiğiniz bir avukat var ise ona gidip yüz yüze danışmanızı öneririm
    kolaylıklar..

Son düzenleme: 8 Nisan 2010
  4. 8 Nisan 2010
  5. strawberry1986

strawberry1986 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sorunuzu taraflar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımdan genel hatlarıyla cevaplıyorum. Eş evi terk mi etti yani eve hiç uğramıyor mu? Eşin başka bir kadınla birlikte yaşaması ve sadakatsizlik Yargıtay’a göre de boşanma nedeni. Bu resimler mahkeme aşamasında boşanmayı kolaylaştırma adına delil olabilir elbette. Bu durumda eş az kusurlu olsa dahi boşanma davası açma hakkına sahip. Ancak aileyi koruyan bir kanunumuz olduğundan ilk duruşmada boşanması beklenemez.EVLıLıK BıRLıĞıNıN TEMELıNDEN SARSILMASI NEDENıYLE BOŞANMA DAVANIZI AÇABıLıRSıNıZ.Hakimden boşanma ya da ayrılık isteyebilirsiniz.davanızı son 6 aydır birlikte yasadığınız yerde açmanız gerekmektedir. Yine anlaşarak boşanma yoluna gidebilirsiniz.Bu durumda evlililiğinizin en az 1 yıl sürmesi gerekir.
    Nafaka talebinize gelince : Eğer davayı açan taraf çalışmıyorsa nafaka talep eder.çocuğa zaten nafaka verme yükümlülüğü var. Bu durumda kişinin sosyal –ekonomik durumuna bakılarak hakimin kanaatine göre bir miktar belirlenir. Devlet memuru olması yanında ek bir geliri var mı bakılır. Yine tazminat konusunda ,boşanmaya kendi kusuruyla sebebiyet vermemiş olması ve kişik hakları bu yüzden zedelenmiş olmalıdır. Açıkçası kişinin tam olarak gelir düzeyini bilmeden bi rakam söylemek yanlış olur. Hakim den hakime değişiyor. Ama buna benzer bir davamda 1.200 alan bir memurdan hakim 300 TL nafaka vermesine kanaat getirmişti. Öyle çok uçuk rakamlar beklemeyin derim..