Boşanma işlemleri konusunda

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve matahari_ tarafından 18 Ekim 2010 başlatılmıştır.

18 Ekim 2010
    Konu Sahibi : matahari_
  1. matahari_

matahari_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Eşimle 15 aylık evliyiz. Ufak tefek sorunlarımız olurdu ama aldatma, şiddet gibi ciddi bir sorun yaşamadık. Ben eşimle anlaşmazlıklarımızı düzelteceğimize inanıyordum ama eşim geçen hafta "ben artık sorunların düzeleceğine inanmıyorum, seni sevmiyorum, bu evliliği istemiyorum" dedi ve eşyalarını toplayıp ailesinin yanına taşındı. Ben halen aynı evde oturuyorum, aslında boşanmak istemiyorum ama böyle bir durumda beni sevmeyen bir insanla yolları ayırmak belki de daha hayırlısı. Öğrenmek istediğim şey, böyle bir durumda hukuki açıdan nasıl ilerlemem gerekiyor? Ben evlenince işten ayrıldım, şu an çalışmıyorum ve eşimden nafaka ve manevi tazminat talebim olacak. Eşim evi terkederken ben sormadan kendisi bana ödeme yapacağını söylemişti. Ancak sonradan sorun çıkar mı? Benim ne yapmam gerekmekte, ne önerirsiniz? Avukat arkadaşlar veya konuyla ilgili bilgisi, tecrübesi olanlar bana yol gösterirse çok sevinirim.

2. 18 Ekim 2010
  3. matahari_

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Bir de şunu öğrenmek istiyorum; anlaşmalı boşanmanın tek celsede gerçekleştiğini biliyorum, peki dilekçe verildikten kaç ay sonra dava günü veriliyor? Ben en fazla 1 ay içinde duruşmaya çağırılacağını zannediyordum ama bir arkadaşım anlaşmalı boşanma bile olsa dilekçe verildikten 3-5 ay sonra duruşma günü verildiğini söylüyor. Hangisi doğru?

4. 19 Ekim 2010
  5. zae

zae Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    anlaşmalı boşanma davası açmanızı öneriyorum. protokol hazırlayarak tüm mali ve hukuki sonuçlar hakkında anlaşmanız gerekiyor. yani nafaka ve tazminat konusunda. eşinizin boşanmayı kabul etmemesi halinde yine tazminat alabilirsiniz. evi terkettiği için.
    anlaşmalı boşanma davalarında duruşma günü 2-3 ay içinde geliyor.(istanbul için daha uzun zamanda gelebilir) bazı illerde 1 aydan daha kısa sürede de duruşma günü verilebiliyor. umarım hakkınızda hayırlısı olur..

6. 19 Ekim 2010
  7. matahari_

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    İlginiz için teşekkür ederim.

8. 26 Ekim 2010
  9. gysam

gysam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    sayın matahari;

anlaşmalı boşanmalar sizın de dedığınız gibi tek celsede nihayete ermektedir. Ancak dava açıldıktan sonra 3-4 ay sonraya gün verilmekte. Size tavsiyem bir avukat tutmanız. iyi bir avukat 3-4 aylık bekleme süresini en azı indirgeyebilir.

Saygılarımla;

10. 26 Ekim 2010
  11. esmer226

esmer226 Berika'M hoşgeldin.. Üye

Beğenildi:
    1.159
    Ödül Puanları:
    163

mahkeme gününü öne almak mümkündür..

12. 26 Ekim 2010
  13. gysam

gysam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    hukuki dilde konuşmanın problemleri çözmede etkili olacağına inanmıyorum. Ne demek istenildiği anlaşılmıştır sanırım..

14. 22 Nisan 2011
  15. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    protokol hazırlayıp her konuda anlaşmaya varmanız koşuluyla tek celsede biter
    2-3 ay sonraya gün verilir
    ancak mahkeme kalemi ile görüşüp mümkünse öne aldırılabilir