Boşanma sonrası korku ve endişeler

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Madamiks tarafından 23 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

23 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : Madamiks
  1. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Boşanma sürecinde ve sonrasında, daha önceki hayatımızda çok fazla karşılaşmadığımız ve karşılaşmayı da düşünmediğimiz durumlarla başa çıkmak durumunda kalabiliriz.

Aile sırlarınız ortaya çıkabilir, hakarete ve iftiraya uğrayabilir, zorlu bir boşanma süreci yaşayabilir, ekonomik anlamda zorluklar yaşanabilir. Bunlar olası problemlerden sadece birkaçı. Boşanan herkesin bu tür problemlerle karşı karşıya geleceği anlamına gelmiyor söylediklerim. Ama bu ihtimaller bile boşanmanın eşiğindeki kişiyi endişelendirebilir hatta yoğun bir kaygıya sürükleyebilir.

Ama unutmamız gereken bir durum. Çoğu zaman biz insanlar, sahip olduğumuz potansiyelin ya farkında değilizdir ya da potansiyelimizi küçümseriz. Ben bütün insanların karşılaştıkları durumla baş etme ve bu durumun üstesinden gelebileceği düşüncesindeyim.

Kaygının hayatımızda önemi çok büyük. Kararında bir kaygı düzeyi ve stres kişiyi harekete geçmesi için motive edebilir ve bu hareket için enerji kaynağı olabilir. Fakat kaygının bir de yakıcı tarafı vardır. Fazla kaygı, kişiyi felce uğratır ve yerinden kıpırdayamaz hale getirir.

Bize zarar veren kaygılarımızla etkin bir şekilde mücadele edebilmenin en iyi olu bizi kaygılandıran şeyin ne olduğunu bilmek ve tanımaktır. Bize zarar verenin ne olduğunu bilebilirsek, ona göre çözüm yolları bulabiliriz.

Geleceğin Belirsizliği

Yaşadığınız olayların sizi nereye götüreceğini, bu süreçte nelerle karşılaşacağınızı bilmemek sizi korkutabilir. İnsanlar için geleceğin planlı bir şekilde ilerlemesi, yaşanılan olayların beklenilen şeyler olması önemlidir. Böyle belirli ortamlarda insan kendini güvende hisseder. Fakat belirsizliğin hâkim olduğu, her an her şeyin olma ihtimalinin olduğu bir ortam sizi rahatsız edip kaygıya sürükleyebilir.

Boşandıktan Sonra İnsanlar Bana Nasıl Bakacak

Boşandıktan sonra insanların size olumsuz bir gözle bakacağı ve size ön yargıyla yaklaşacağına dair kaygı duyabilirsiniz.

Aile Sırlarının Ortaya Çıkması

Evliyken eşler arasında, yaşanılan şeyler iki taraf arasında sırdır. Fakat boşanma süreciyle birlikte boşanma öncesinde ve mahkeme esnasında aile sırları ortaya dökülebilir eşler tarafından birbirlerini suçlamak için kullanılabilir.

Ekonomik Sorunlar

Boşanma sonrasında hem kadınlar hem de erkekler için ayrı endişe kaynakları ortaya çıkabilir. Kadınlar için boşanmadan sonra geçimin nasıl sağlanılacağı, çocukların masrafları ve kira giderleri gibi ihtiyaçların karşılanması endişe kaynağı olabilir. Ayrıca nafaka bağlanmışsa, nafakanın yeterli olup olmayacağı ya da düzenli ödenip ödenmeyeceği sorun teşkil edebilir. Erkekler içinse, daha önce bir eve bakarken bakması gereken ev sayısının ikiye çıkması, masrafların artması, nafaka ödemeleri gibi konular sorun yaratabilir.

Çocukların Sorumluluğu

Yukarıda değindiğim, çocukların giderlerinin yanı sıra, çocukların sorumluğun tek başına üstlenilmek zorunda kalınması ihtimali de kişileri kaygılandırabilir. Kişi çocuklarıyla tek başına ilgilenmek zorunda kalırsa, kendini tükenmiş hissedebilir ve bununla baş edemeyebileceğini düşünebilir.

Velayet Konuları

Mahkeme sonrasında çocuklar sadece bir ebeveynde kalacaktır. Fakat her iki ebeveyn de ısrarla çocuklarının velayetini talep ediyorsa ve velayet öbür eşe verilme ihtimali varsa bu durum kaygı uyandırabilir.

alıntı

2. 23 Ağustos 2010
  3. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Keşke hiç kimse boşanmasa..mafoldumben
    Boşanmak zorunda olmasa...
    Düşmanımın bile yaşamasını istemem inanın..
    Çocuğum yok,maddi manevi tüm imkanlarım önümde,çevremde hiç bir baskı yok,çok rahatım,huzurluyum..Herkes çok çabuk kabullendi hiç kimseden bir tek kelime bile duymadım..:1hug:
    Ama yine de zor,çok zor...:1closedeyes:
    Allahım herkesin yuvasına huzur versin,nazardan korusun herkesi inşallah..yerimseniben:nazar:

4. 23 Ağustos 2010
  5. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Çok rahatım,huzurluyum derken zorluk nedir Laale ?Genelde yukarıdaki sorunlar görülüyor,ama sen farklı bir sorundan bahsediyorsun gliba,biraz açmanı isterim (özel olmazsa).Dertleşme babında a.s.

6. 24 Ağustos 2010
  7. Laale

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Sorun ya da dert değil bu anlatmaya çalıştığım...
    Zaten kelimelerle de ifade edebileceğimi sanmıyorum..:nazar:
    Çok şükür Allahıma,hele burada bazen arkadaşların dertlerini okurken tekrar tekrar şükrediyorum kendi hayatıma...:nazar:
    Maddi ya da manevi bir sorun değil bu,insanın kendisiyle ilgili bişiy.. Belki bir gün adını bulur,söylerim...:nazar:

8. 24 Ağustos 2010
  9. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Boşandıktan Sonra İnsanlar Bana Nasıl Bakacak
    Aile Sırlarının Ortaya Çıkması
    Ekonomik Sorunlar
    Çocukların Sorumluluğu
    Velayet Konuları

Önemli olan bu sıkıntıları yaşamaktır,eğer bunlar senin için sorun değilse bence alıştığın düzenin bozulması seni sıkıntıya sokmuştur.
    Ne zaman boşandın,kaç yıl evli kaldın bilmiyorum ama evliykenki mesajlarından hatırladığım kadarıyla eşine aşıktın..belkide bu seni üzüyor,özlüyor olabilirsin :)

10. 24 Ağustos 2010
  11. Laale

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Düzenimdeki tek değişiklik kocamın yokluğu..
    Diğerleri hep aynı hatta hayatım büyük ölçüde değişti bile diyebilirim..:nazar:
    Mesele aşk,meşk değil en azından aşksızlık çok acıtmıyor içimi şu anda...
    Mesela bugün iyiyim çok şükür,ama dün öyle okuyunca bir garip oldum..:nazar:
    Bir geliyor,bir gidiyor bende hey heyler..:KK3:

12. 24 Ağustos 2010
  13. Madamiks

Madamiks Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Boşanmanız henüz yenidir bu yüzden de olabilir,
    ama gençsiniz,ayaklarınız üzerinde durabiliyorsunuz,yeni bir ilişki,yeni bir gelecek sizi bekliyor.Umarım adını koyamadığınız sıkıntılar bir an önce dağılır.

14. 24 Ağustos 2010
  15. Laale

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Teşekkür ederim..
    Herşey herkesin gönlüne göre olsun inşallah..:1rolleyes::nazar: