Boşanma/ TAZMİNAT

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve tigerboxer tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

21 Mart 2011
    Konu Sahibi : tigerboxer
  1. tigerboxer

tigerboxer 14 AĞUSTOS 2009 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Boşanmada hangi durumlarda karşı karafa ne davası açılabilir?? Bayan dayanışması yaparak hukuksal örnekler çoğaltalım işimize yarar diye düşünüyorum arkadaşlar :KK28:

Son düzenleme: 29 Mart 2011
  2. 26 Mart 2011
  3. yokyokokk

yokyokokk Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tigerboxer,

bazı durumlarda boşanma davası ile beraber tazminat talep edilebileceği gibi, bazı durumlarda ayrıca tazminat davaları açılabilir. mesela eşini bir başkası ile aldatan kişi den boşanmak isteyen eş, eşinin kendisini aldatan kişi tarafından darp edilsin. bu durumda eşine karşı açtığı davada tazminat talep edebilir, bunun dışında eşinin kendisini aldattığı kişiye de ayrı bir tazminat davası açabilir.

boşanma ile beraber eşe karşı talep edilen maddi ve manevi tazminat da farklı sebeplere dayanılarak takdir olunur. şartları da birbirinden farklıdır. mesela boşanma yüzünden menfaatleri zedelenen kusursuz ya da az kusurlu taraf(boşanmadaki kusur) maddi tazminat talep eder. halbuki manevi tazminatta kusura bakılmaz, kişilik haklarının saldıraya uğramış olan taraf kusurlu taraftan tazminat ister. bu tazminat miktarlarına bir den fazla somut kriter(tarafların sosyo ekonomik durumları, kişilk haklarına zarar veren eylemin ağırlığı gibi) etki eder.

bu konuda çok da şey yazılır. verdiğiniz örnekler boşanma sebepleridir. örnekler daha fazla çoğaltılabilir. özetle
    Boşanma ile eşlerden birinin halen var olan ve olması muhtemel maddi çıkarları zedelenmiş ise bu eşin diğer eşten maddi tazminat talep etmesi mümkündür. Maddi tazminat talep eden eşin kusursuz veya diğer eşten daha az kusurlu olması gereklidir. Yine boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik
    hakları saldırıya uğrayan ve bu nedenle manevi acı çeken eş, diğer eşten manevi tazminat talep edebilir. Bunun için diğer eşin, manevi tazminatı gerektiren olayların meydana gelmesinde kusurlu olması gereklidir. Bu talepler için belirli bir süre (en geç boşanma kesinleştikten sonra 1 yıl içinde)vardır.

böyle bir durumla karşılaşıldığında menfaatlerin zedelenmemesi için en iyi yol hukuki yardım almaktır.

4. 26 Mart 2011
  5. tigerboxer

tigerboxer 14 AĞUSTOS 2009 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eşin kusuru çok fazla olaylarla tespit edildi diyelim. Boşanırken maddi manevi dava açılabilir, bir de ayrıca boşandıktan sonra mı maddi manevi hakaret davası açılabilir yani?

6. 26 Mart 2011
  7. yokyokokk

yokyokokk Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hayır aynı sebeplerden dolayı tekrar dava açamazsınız.

ama mesela ne olur. boşanma davası dava açılmadan önce gerçekleşen olaylara dayanır. evliliği içinde şiddet gören eş boşanma davası ile birlikte tazminat talep edebilir. ama dava sırasında ya da sonrasında eş şiddet görürse şartları varsa ayrıca bir tazminat davası ikame olunabilir. dikkat ederseniz her iki davanın da sebebi şiddet de olsa biri boşanmadan önce meydana gelen olaylardır, diğeri ise boşanma davası açıldıktan sonra.. dolayısıyla olaylar farklıdır.

8. 15 Nisan 2011
  9. avukatistanbul

avukatistanbul Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    boşanma davası içinde tazminat, nafaka, mal paylaşımı vs tüm taleplerinizi dile getirebilirsiniz
    saklı tutmuş olmak koşuluyla boşanmadan sonraki 1 yıl içinde de talepte bulunma hakkı mevcuttur

10. 15 Nisan 2011
  11. belinay83

belinay83 acısada öldürmez.. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba
    benim sorunum şu 2,5 aylık evliyken eşimin bei sokakta dövmesindend dolayı evi terk ettim ve boşanma davası açtım.darp raporum var oda almış elinş trımaladım die biz sulh cezada mahkemeizede oldu kamudava açmış odavadan ben beraat ettim o cez aldı 5 yıl erteleme cezası ...iş yerimde huzuru bozdupuna beni tartaladığını diar aşhidim var babamda şahit ailemde tazminat davasını kazanırmıyım acaba bana yardımcı olursanız sevinirim..

12. 15 Nisan 2011
  13. zae

zae Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    size karşı eşiniz tekrar şiddete başvurur veya hakaret tehdit ederse cumhuriyet savcılığına tekrar müracaat edin. yine ceza davası açılır ve bu kez hapis cezası alır. boşanma davanızda ise manevi tazminat talep ettiyseniz mutlaka alırsınız ama bu miktar eşinizin maddi durumuna göre takdir edilir. talep etmediyseniz dava aşamasında her zaman talep edebilirsiniz.

14. 15 Nisan 2011
  15. belinay83

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    10000 maddi 10000 manevi açtım oda 50000 tlilk açmış ebni dövmesine rağmen...

16. 15 Nisan 2011
  17. avukatistanbul

avukatistanbul Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    geçmiş olsun
    siz beraat edip o ceza aldığına göre sizin ondan tazminat almanız mümkün
    ancak tazminat tarafların ekonomik durumlarına göre belirlenir
    burada onun ödeme gücünün mevcut olduğunu ispatlamak size düşüyor
    gelirlerini ve malvarlığını mahkemeye bildirmenizde yarar var
    Av.Merve Gürcan
    merve@mervegurcan.av.tr

18. 15 Nisan 2011
  19. belinay83

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kendi 1,500 tl maaş alıyor ama asgari ücret alıyorum demiş nası ispt edebilrimki mal varlığı yok üstünee oturduğu evin kirası 500 tl :S