Boşanmak mı daha zor evli kalmak mı?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve YeniBahar tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

8 Nisan 2009
    Konu Sahibi : YeniBahar
  1. YeniBahar

YeniBahar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    BOŞANMAK!!!

(Yazım biraz uzun oldu ama sonuna kadar okumanızı temenni ediyorum )

Telafuzu bile çok zor aslında. ahkam kesmek,bol keseden atmak, ben şunu yapardım bunu yapardım demek çok kolay. inanırmısınız ben evlenmeden evvel o kadar çok şeye aaaa bu olursa kesin boşanırım derdimki. fakat evlilik öyle farklı bir kavramki kendin bile akıl sır veremiyorsun. birde bakmışsın yapmam katlanamam dediğin pek şeyi yapıyor katlanıyor vaziyette buluyorsun kendini. hele birde çocuk olmuşsa.

Ben 5,5 yıllık evliyim. 2 gün evvel evimden ayrıldım. Bir arkadaşında arkadaşından dyduğu gibi "bardağı taşıran son damla" bence bütün olay aslında. evliliğim süresince hem fiziksel hem psikolojik şiddete maruz kaldım. çok hakaret çok küfür duydum. hepsi deldi geçti yüreğimi. her serefinde tamam dedim bu kez düzelecek herşey,bu sefer farklı olacak. ben mükemmelmiydim hayır asla. ama yaşadıklarımı da haketmedim. en azından ben buna inanıyorum. bardak doldu doldu doldu. en son yaşadığımız olayda benim tahammül ve tolerans haznem boşaldığı için bitti. ona göre o haklı ama. şiddet,küfür veya benzeri bir sebep değildi bu seferki. Annemi evden kovmasıydı.

Annem şu veya bu sebepten ötürü eşinden ayrılmış zor durumda olduğu için yanımıza sığınmıştı. 2 aydır bizdeydi. Annem hataları olan bir insan en büyük hatası alkol problemi (o kabul etmesede),ama Allah var benim evimde hiç içmezdi. Ama zararı kendine kendi hayatına oldu. Peki ben aaa sen yaptın sen çek sürünmü demeliydim. helede tek evladı benken. "istemem istemem" 2 ay kafamın etini yedi neredeyse hergün kavga gürültü. Ağzını bir kez açmadı çünkü yanımıza sığınmıştı. ama o bir gece içkili gelip eve tatlı tatlı (ona göre) annemi kovdu.hemde doğum günümde çok önemli değil belki ama sembolik bana göre.Bu sefer hazmededim bu sefer tolerans gösteremedim. yaklaşamadım. tamam hadi unutalım diyemedim.

onu hep çok sevdim. bu sevginden ötürü hep unuttum boşverdim es geçtim.o da pek çok şeye tolerans göstermiştir mutlaka ama ben haketmedim. hangi kadın hangi insan şiddetin her türlüsünü hakederki. ama çalışıyor olsaydım böyle olmazdı. ağzını bile açmazdı biliyorum. oğlum olduktan sonra çalışamadım ve daha 3 yaşında. kursa gidiyorum. manikür pedikür kursuna bu işi yapıcam. ağda falan. zamn gerekliydi. annem 2 aydaha kalsın. sna birşey yapmıoki. tamam anlıyorum ve saygı gösteriyorum birlikte yaşamama isteğine ama nasıl git diyebilirim dedim. ama olmadı işte. gönderdi. hatta 17 gün sonra yani iki gün önce gel konuşalım. yapıcı olalım yıkıcı olmayalım dedim. zorla, çocuğum için yapmalıyım dedim. ama o zaten son vuruş için bunu bekliyormuş. neden biliyormusunuz 1 hafta evvel o bana geldiğinde ben tamam diyemediğim için. son golünü böyle attığını zannediyor bana. kendini rahatlatmak için beni ezmek için beklemiş. oysa ben o kadar zor almıştım ki o konuşma kararını bile tarif edemem. yapabilirmiyim bu seferde unutabilirmyim diye o kadar sordumki kendime.ama denemeliyim dedim 3 yaşındaki oğlum için dedim. ben ayrı anne babanın çocuğuyum oğluma bunları yaşatmıyim dedim. yaşadığım ezilmelere hakaretlere küfürlere, ilgisizliğe, hoşgörüsüzlüğe, boşverilmişliğe v.s. rağmen. o ise size baktım evimin ihtiyaçlarını karşıladım aç bırakmadımlarda hala. bumu herşey bumu.

herşeyin sonunda sadece YAZIK diyebiliyorum kendi penceremden.

Boşanmak mı evli kalmak mı daha zor. Her ikiside eşit derecede bana göre. ömrünüzün 5,5 yılını (ki bu sadece resmen evli olduğum süre), seviyorum dediğiniz, büyük bir aşk duyduğunuz için pek çok şeyini görmezden geldiğiniz her türlü kötü yanını kabullenmediğiniz,aslında öyle böyle biri değilin arkasına sakladığınız adamı terk etmekte zor; bütün bunları yaşarken içinizde biriken öfke, aşşağlık duygusu, size yaşatılan her türlü eziklik, mağduriyet ve sıralanabilecek pek çok şey ile evli kalmakta zor.

benim bardağım taştı ya sizikinki kızlar

Allah herkezin yardımcısı olsun...
    sevgiler hepinize.

2. 8 Nisan 2009
  3. pamuksekeri

pamuksekeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canım senin durumunda olsaydım evli kalmak daha zor olurdu ama şu var ki benim çocuğum yok.Çocuk etkenini katınca ne düşünürdüm bilemiyorum.

4. 8 Nisan 2009
  5. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    aklımdan hiç çıkmayan bir hadisle başlamak istiyorum "kınadığınız başınıza gelmeden can vermeyeceksiniz"

canım maalesef hepimiz kınadık kınıyoruz başımıza geldi gelmeye devam ediyor...
    bu yüzden çok korkarım artık ve hep acizane tavsiyem derim...

kimse kişinin neler çektiğini şartlarını tam olarak bilemez ve hiç birşey dışardan göründüğü gibi değildir...

şimdi senin durumun içinde değerlendirme yapacak olursam...

ilk başta anneni kovmasına inanılmaz üzüldüm, içim acıdı...
    anneler ne kadar günahkar insanlar da olsalar onlara kol kanat germeli sahip çıkmalıyız...

hele hele yanınıza sığınmış anne asla kovulmaz...
    kimseyi ilgilendirmez içtiği içki...evinizde içiyor bile olsa yine kovulmaz...
    geçer bir köşede içer sessizce yatar uyur...
    verilecek bir hesap varsa bu Allah adır...
    kul kuldan bu anlamda hesap soramaz...
    üstelik yüce dinimiz de karının annesi öz anneden daha üstünken...
    umarım annen şimdi yanındadır...
    canım ne olur anneni asla bırakma...
    koca bulunur ama anne hakkı ödenmez...
    ahiretini yakma...bu dünyada üzülürsün ama ahirette ödülü çok büyük...

eşinin sana yaptıklarına katlanmana gelince gönül isterdi ki, böyle yapmalarını aşkını bitirseydi ve kapının önüne koysaydın...

ama olmayınca olmuyor işte...tıp bile bu tip bağımlılıkları kabul etmişken ahkam kesmek bana yakışmaz...

hayatın içinden bölümün de kişisel gelişim alt bölüm de bir topiğim var "aşk; mutluluk ve ya mecnun" okursan ne demek istediğimi anlarsın....

boşanmak mı zor evli kalmak mı zor bunun cevabını en iyi sen verebilirsin...
    benim sana diyebileceğim ise tabiki bir şekilde kendini kurtarman yani boşanman en hayırlısı.

Allah yar ve yardımcın olsun.

6. 8 Nisan 2009
  7. SEMA Ç

SEMA Ç Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    o kadar iyi anlatmışsın ki asla büyük konuşmamak gerekiyormuş bende bunu çok fazlasıyla gördüm evlilik çok farklı insan yaşamayınc anlayamıyor bunu yaparım şunu yaparım demek çok kolay geliyor ama her zaman derim ateş sadece düştüğü yeri yakar yaşamadan kimse anlayamaz

8. 8 Nisan 2009
  9. EstetikEditor

EstetikEditor ne mutlu TÜRKÜM diyene Pro Üye

Beğenildi:
    65
    Ödül Puanları:
    148
    benim için evli kalmak daha zordu..

bunun kararını ancak siz verebilirsiniz yaşadıklarınızdan edindiğiniz tecrübelerle :kahve:

10. 8 Nisan 2009
  11. YeniBahar

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    <düşüncelerinize ve inancınıza katılıyorum. yazımda iki gün önce evi terk ettiğimi yazmamışım galiba. gerçi son bir konuşma düzeltmek istedim ama o kısasa kısas ile beni cezalandırdı aklınca. ayrılık dünyanın sonu değil. sadece yavrum için diliyorum Allahtan bundan sonraki hayatımda yapmak başarmak istediklerimi yapabilirim. evladım için. YETER DİYORUM ARTIK ZATEN. içten duygularınız beni mutlu etti güç verdi. annem konusunda asla yanlış yapmadım. inanıyorum. Allaha sığınıyorum zaten. o herşeyin en iyisini bilir.>

benim içinde evlilik birliği temelden sarsıldı. aslında uzun zamandır öncü depremlere dayanıyordum görmezlikten gelip unutuyordum ama bu 9 şiddetinde bir depremdi ve bizim binamızın temeli daha fazla dayanamadı

Allah herkezin yardımcısı olsun.

12. 8 Nisan 2009
  13. gevens

gevens Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    Canim evli kalmak eger durum boyle ise daha zor
    genelde ama cocuk varsa dayan dene sabret sineye cek derler fakat bu cok yanlis
    asil cocugu olan ve cocugunun sagligini dusunen bir annenin bosanmasi daha mantikli
    cunku nekadar kucukte olsa bir cocuk aile ici huzursuzlugu, siddeti herkezden daha cok sezer ve psikolojik kapanmasi zor yaralar acar
    annenden once sana olan davranislarini goz onunde tut eger kalirsan bu insanla 1 omur mutlulukla gecirebilecek misin?
    cocugunuz mutklu olacak mi, ona mutlulugunuzu mu yoksa pismanliginizi yansitacaksiniz?

14. 8 Nisan 2009
  15. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    bunu ancak yaşayan bilir...
    durumunuz gerçekten zor...allah yardımcınız olsun...

16. 8 Nisan 2009
  17. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    uzaktan boşan demek ahkam kesmek kolay.. en kolayından yorumumu yapayım bende..

ben olsam bir daha görüşmezdim. sadece babalık hakları için görüşürdüm çocuk için.. birdaha işim olmazdı onunla.. aç kalayım açıkta kalayım ama bana bu derece saygısını yitirmiş bir adamla olamam.
    devletten yardım isterim birşeyler yaparım ama şiddet hakaret anneme saygısızlık kabul edemem...
    5,5 yıl ne ki.. millet 40 yıl sonra artık çekilmiyor deyip gidiyor.
    önümde ki uzun yılları hele ki daha 3 yaşında herşeyi daha rahat kabullendirebilicek oğlum varken gözümü karartır yeni bir hayata başlarım..

siz yaşadıklarınızı durumları daha iyi biliyorsunuz. mantığınız gücünüz neye yetiyorsa onu yapın.

18. 9 Nisan 2009
  19. YeniBahar

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim canım bende aynen böyle düşünüyorum :a015: . önümüzdeki bir iki ayda atlatırım diye umut ediyorum. şu an bir boşluk var içimde ama geçecek inanıyorum.