Bozulmayan Bedenler

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve epaq tarafından 24 Mart 2009 başlatılmıştır.

  24 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 1. epaq

  epaq Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Los cuerpos incorruptos / Bozulmayan bedenler


  [​IMG]

  [​IMG]

  Hayatlarını inançlarına adamış bazı (Hristiyan) aziz ve azizelerin sıradan ölümlülerden farkı öldükten sonra da ortaya çıkmış. Zira; araştırma ya da nakil gibi sebeplerle mezarları açılan bu kutsal kişilerin cenazelerinin ya hiç bozulmadığı, ya da pek az bozulduğu görülmüş. Bu durumu bilimsel gerekçelerle açıklamak kimi zaman mümkünse de, inanç ve ona bağlı mucize olarak kabûl etmek daha çekici gelmiş insanlara, hoş bana da öyle geliyor ya. Kendileri için yapılan gayet süslü, özel kristal tabutlar içine, işlemeli ipek yastık ve yataklara uzatılarak yerleştirilen bu kutsal bedenler öldükleri zamanki kıyafetleri içinde, hâttâ başlarına ya da çevrelerine yerleştirilen çiçekler ve parmakları arasındaki tespihleri ile birlikte öylece durmaktalar. Bir tür masal çağrışımı bu elbette ama kimilerinin (özellikle de şehitlerin) taşıdığı yaraları gördüğünüzde sanki az önce düşüp ölmüşler gibi bir gerçeklik rüzgârıyla ürperiyorsunuz. Yahût; bazıları o kadar gerçek ve canlı görünüyor ki sağdan sola dönseler şaşırmayacaksınız sanki.

  Tıpkı San Carlos de Sezze gibi; kendisi 1670 yılında ölmüş ve 1875'te ilk kez aziz ilân edildikten sonra 1959'un Nisan ayında yeniden aziz olarak kutsanmıştı. Ayaklarınızın ucuna basarak sessizce çıkma hissi veren bu sakin uykunun tam 337 yıldır sürdüğünü düşününce azizin sanki birazdan uyanıp kalkıverecekmiş gibi görünmesi hiç gerçekçi gelmiyor insana, tamam ama o kadar çok benzer örnek var ki araştırdıkça işin içinden çıkmak gerçekten güçleşiyor...

  [​IMG]

  Santa Verónica Giuliani de 1727'den bu yana uyumakta. Hayatını muhtaçlara yardım ve ibadetle geçiren bu kutsal bakire henüz 16 yaşındayken manastıra girmiş. Kayıtlara göre 67 yaşında vefat etmiş ama bana sanki daha gençmiş gibi göründü. Bu kutsal bedenler özel kristal tabutlar içinde muhafaza ediliyor ve üzerlerindeki giysiler tamamen orijinal. Kumaşların da bunca seneye hasarsız dayanmaları ayrıca enteresan, renk solmaları ya da kurdele ve dantellerin sararması hariç tabii. Bazı kişiler bu kristal tabutların içindeki havanın tamamen boşaltıldığını ya da içeriye koruyucu özellikte bazı gazlar verildiğini iddia ediyor. Bazı kutsal ölülerin cildinde kararmalar ve çökmeler olmuş, kimileri buruşup büzüşürken kimileri neredeyse tamamen dağılmış, kemiklerin üzerini örten kararmış kuru deri tabakası ile şatafatlı kıyafetler giydirilmiş iskeletler halindeler. Ama bazıları da var ki; biraz daha yakına gitseniz sanki camın yüzeyinde nefeslerinin bıraktığı buğuyu göreceksiniz, camı tıklatsanız gözlerini açıp bakacaklarmış gibi, sadece solgun ve bu nedenle yorgun görünüyorlar, o kadar.

  St.Verónica'nın cilt rengi de biraz balmumu yardımı ile doğal görüntüye kavuşturulmuş. Ancak; çoğu kişinin iddia ettiği gibi bu bedenler özel tekniklerle tamamen mumyalanmış değil, hele Londra'daki meşhur mumya müzesindekiler gibi asla sonradan yapılmış değiller, havadan mı, sudan mı, inançtan mı bilemem, bir şekilde bozulmadan kalmışlar işte...


  [​IMG]

  Fransa'da yaşayıp ölen ve Lourdes'in azizesi olarak bilinen Bernadette Soubirous'un hikâyesi 1844-1879 yılları arasındaki kısa hayatıyla sınırlı değil çünkü öldükten sonra da mucizeleri devam etmiş. Istıraplarla dolu hayatını ve Hz.Meryem ile karşılaşmalarını anlatan kitabı okuyalı epey olmuştu ama doğrusu böyle bir fotoğrafını bulmayı beklediğimi söyleyemeyeceğim. Bu kutsal bakirenin mezarı da çeşitli sebeplerle birkaç kez açılmış, genel olarak bozulmadığı ve hoş bir gül kokusu yaydığı görülmüş, ayrıca bu durum doktor raporları ile de belgelenmiş. Yıkandıktan sonra (niyeyse?) yeniden gömülen bedenin hava ile teması sonucu alt kısımlarında kararmalar başlayınca balmumu ve bazı kimyasallarla desteklendiği biliniyor.

  Son olarak 1925'te, Nevers'daki St.Gildard Kilisesi'ne nakledilen beden için özel bir kristal tabut yapılmış ve ölümünden sonra bile çilesi bitemeyen azize artık bir daha rahatsız edilmemek üzere (umarım!) yerine yerleştirilmiş...


  [​IMG]

  1879'da vefat ettiğinde henüz azize olmayan çilekeş Bernadette işte böyle görünmekteymiş. Genç rahibenin ölüm halindeki yüzünü görüp Hz.Meryem tasvirlerine benzetenler epey fazlaymış, pek haksız sayılmadıkları ortada. Masabielle mağarasında Hz.Meryem ile defalarca karşılaşan ve O'ndan mesajlar alan bu yoksul köylü kızının rotası ansızın değişen mütevazı hayat hikâyesinin sonunda ''azize''likle buluşması mıdır asıl ilginç olan, yoksa ölümünden sonra ikide bir mezarından çıkarılan bedeninin tazeliğini muhafaza etmesi mi, bu kişiye göre değişebilir kuşkusuz ama, beni gördüğüm diğer bozulmamış kutsal bedenler içinde en fazla etkileyen St.Bernadette oldu diyebilirim.

  -Alıntıdır-
   
 2. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 3. sblue

  sblue iyilik kumkuması Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.213
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben belgeselini izlemiştim tv de çok ilginç doğaüstü gerçektende
   
 4. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 5. epaq

  epaq Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Evet bende belgeselden sonra araştırmıştım bir müddet.

  İnanılmaz birşey,gerçekten doğaüstü.
   
 6. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 7. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Allahın işi işte ,akıl sır ermiyor.....................................
   
 8. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 9. Aksi

  Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.207
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ilginc ve degisik bir konu olmus.
   
 10. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 11. mavixsxeker

  mavixsxeker Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  vay be sanki yaşıyo bunlar
   
 12. 30 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 13. epaq

  epaq Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Bana da yaşıyor gibi geliyorlar sanki ölmemişler de uykuya dalmışlar gibi.
   
 14. 31 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 15. ilayda cem

  ilayda cem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.701
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Allah aşkına ömrünü harcayan insanların bedenleri bu kadar korunuyorsa,ruhlarında ki rahatlığı varın siz düşünün.
  mekke ve medinede bu tür durumlara çok sık rastlanıyor,fakat hemen ilgililerin anlayabileceği bir işaret bırakılıp kapatılıyor.
  ne diyelim ,allah zaten ruhlarını şad etmiş.
   
 16. 31 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 17. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çok ilginçler gerçekten!fisfisfis
   
 18. 31 Mart 2009
  Konu Sahibi : epaq
 19. EstetikEditor

  EstetikEditor ne mutlu TÜRKÜM diyene Pro Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  6.929
  Beğenildi:
  65
  Ödül Puanları:
  148
  Allah Allah..ilginç..CADIARZU