brahim Saraolu :Civanperemi kr

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve Elif tarafından 9 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  9 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.610
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Civanperçemi bitkisinin halk arasında yöreden yöreye değişen birden fazla bilinen isimleri vardır. En çok kullanılanları; Kandil çiçeği, Akbaşlı, Binbir yaprak otu, Barsama otu.

  Güneşin bol olduğu bölgelerde ve azotca zengin topraklarda yetişenleri en uygun olanlarıdır. Nemli toprak bu bitki için uygun değildir. Günümüzde bilinen ikiyüzün üzerinde türü vardır. Bu türlerden bazıları,

  • <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea ageratum <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea atrata <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea filipendulina <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea lanulosa <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea tomentosa <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea taygetea <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea sibirica <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea pannonica <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea roseoalba) <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea nobilis <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea pannonica <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea pratensis <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea setacea <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea wilhelmsii <LI style="TEXT-ALIGN: justify">Achillea biebersteinii
  • Achillea crithmifolia
  dir.

  Regli (adet) dönemlerini ağrılı ve depresif geçiren bayanların kolaylıkla uygulaya-bilecekleri bir kürdür. Civanperçemi, yüzün üzerinde biyolojik aktif madde içermektedir. Bunlardan en önemlileri achilleine, apigenin, azulen, camphor, coumarin, inulin, menthol, quercetin, rutin ve salisilik asittir. Achilleine maddesi kanamayı durdurucu (hemostatic) özelliğe sahiptir. Azulenmaddesi ise antibiyotik özellik gösteren bir maddedir.

  Değerli okuyucu, bitkilerdeki bazı etkin maddeler sadece ve sadece o bitkiye özgüdür. Yani, o bitkiye özel maddeler içerir ve doğada sadece o bitkide bulunur. Aşağıdaki belirtmiş olduğum iki etkin madde civanperçemine özgüdür ve doğada birtek onda bulunur.

  · Achillin
  · Achilleine

  Her iki madde de bayanların adet dönemlerinde ağrıların alınmasında etkin rol oynayan maddelerdir.

  Bayanların regl dönemleri ile ilgili vurgulamak istediğim önemli nokta şudur, genel bir kural olmasa da, regl döneminde ani kan şekeri düşüşü veya kan şekerinde gün boyu oynamalar kendisini belirgin bir şekilde gösterebilmektedir. Bu durumda olan bayanların şikayetleri daha farklıdır. Kan şekerinde ani düşüş veya fazla miktarda oynama (fluktasyon) olan bayanların adet günlerindeki şikayetleri genel olarak: &#8220;İçim çekiliyor, kendimi kaybediyorum, baygınlık geçirmek üzereyim, içim taşıyor, içim patlıyor, aşırı gerginim, hiç bir yer bana huzur vermiyor&#8221; veya &#8220;korkuyorum&#8221; şeklinde olabilir. Hatta, bazı durumlarda vücutta kasılmalarda kendini gösterebilir. Bu tür şikayetleri olan bayanların kitabın sonundaki Açıklama 8&#8217; i okumalarını öneririm.

  Civanperçeminin, sindirim sistemini uyarıcı, bağırsaklardaki gazı giderici (carminative) ve tansiyon düşürücü özellikleri de vardır. Kitabımda, Hepatit-B hastaları için sırasıyla maydanoz, civanperçemi, lavanta ve ceviz yaprağı kürlerini önerdim. Bunların içerisinde en genel olanı maydanoz kürüdür.

  Karaciğer metabolizması detayda insandan insana farklılıklar gösterir. Geçmişte geçirdiği rahatsızlıklara göre veya mevcut rahatsızlıklarına göre de karaciğer metabolizması farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle civanperçemi bitkisinin küründen çok olumlu sonuçlar alan bir kimse, maydanoz veya ceviz yaprağı küründen daha az oranda olumlu sonuç alabilir. Aynı şekilde ceviz yaprağı küründen çok başarılı sonuçlar alan bir kimse, maydanoz kürü uygulamasından daha az oranda istifade edebilir. Kişi, önce maydanoz kürü ile başlamalı eğer istenilen düzeyde karaciğer parametrelerinde (Hepatit B hastalarının zaman zaman karaciğer fonksiyonlarının nasıl çalıştığını gösteren analizlerinde) düzelme görülmüyor ise, bu taktirde lavanta, civanperçemi veya ceviz yaprağı kürlerinin uygulamasına destekleyici olarak geçebilir.

  Değerli okuyucu tüm bu önerilerin bir yardımcı ve destekleyici olduğunu unutmayınız ve hekime gitmeden kendi kendinizi tedaviye kalkışmayınız.

  Miyomu olan bayanlar dikkat:
  Bazı kadınlarda miyoma veya miyomun büyüklüğüne bağlı olarak adet kanamaları daha fazla olabilmektedir. Hatta ara kanamalar da yaşayabilmektedirler. Miyomu olan bayanların civanperçemi kürünü uygulamamalarını öneririm. Çünkü, civanperçemi miyoma bağlı kanamaları arttırmaktadır. Enteresandır ki, Achillin ve Achilleine maddeleri kanamayı durdurucu özelliği olan etkin maddelerdir. Bu özellikleri saf olarak (ilaç) alındıklarında geçerlidir. Civanperçeminin çayının içeriğinde bulunmaları durumunda bu etkilerini gösterememektedirler. Şüphesizki, bunun en önemli nedeni civanperçeminin içeriğinde bulunan diğer etkin maddeler, bu etkin maddelerin kanamayı durdurucu özelliğini ortadan kaldırmaktadır.

  Kür 1: Hepatit-B hastaları için
  Bir tutam Civanperçemi, yarım litre suda ağzı kapalı ve hafif ateşte 4 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Bir hafta boyunca hergün bir su bardağı içilir. Bir hafta ara verilir. Toplam 4 hafta uygulanır ve her haftanın sonunda bir hafta ara verilir. Dördüncü haftadan sonra bir ay ara verilir ve aynı kür aynı şekilde bir defa daha uygulanır ve sonlandırılır. İleriki tarihlerde zaman zaman uygulanır.

  Kür 2: Bayanların sancılı geçen regl dönemlerine karşı
  Regl döneminin başlamasına üç gün kala uygulamaya başlanır ve bitimine kadar devam edilir. Bir tutam civanperçemi (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak hafif (kısık) ateşte 3 dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. Regl döneminin başlamasına üç gün kala hergün sabah ve akşam bir su bardağı içilir. Hergün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her regl döneminde uygulanır.
   
 2. 26 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. bocek57

  bocek57 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar bende adet düzensizliği sorunu var. bu sitede okumuştum. civan perçemi içilmesi gerektiği ile ilgili. gerçekten işe yarıyor. içtim ve ertesi güne geldi. bu bitkiyi araştırdım. kadın hastalıklarına bire bir. kokusu çok güzel ama tadı berbat. size tavsiyem önce soğutun sonra hepsini birden için yoksa mideniz bulabilir. bir de hamile kalanalar için yazıyorum bu bitkiyi kaynatıp içmeyin çocuğu düşürebilirmiş. adet söktürücü olarak bir çözüm arıyorsanız civan perçemi bire bir. farlutal da kullanıdım ama o bu ilaç da adet düzensizliği için yeterli ancak vücüdun düzenini bozuyor. uzun vadede bu bitiki kaynatıp içilmesi durumda gerçekten çok etkiliymiş. düzen sokuymuş. rahim iltihapı kis gibi hastalıkların tedavisi için kullanılıymuş. bitkisel ilaç satan yerlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. 1,50 tl kadar çok cüzi bir fiyatı var. zaten o size 1 aydan fazla yeter. deneyin mutlaka...
   
 4. 12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. JuLiieT

  JuLiieT Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben yenı dogum yaptım bebegımde gaz sorunu var ve cıvan percemını onerdıler hergun 1 su bardagı ıcıyorum gercekten etkılı gaz sorununu en aza ındırıyor daha rahat gaz cıkarmasını saglıyor yenı annelere onerıyorum:)