Bu bilgiler sizi çok şaşırtacak!

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Halikarnas tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  B Vitamini sivrisineklerden korur mu?
  Hayır.

  Son zamanlarda sivrisineklerin neden bazı insanlara daha yaklaşmadıkları konusunda B Vitaminin rolü olduğuna dair yazılar çıkmaya başladı. Bunların herhangi bir ispatı bulunmamaktadır.

  *Amerikan Sağlık Kurumu’nun araştırmasına göre, sivrisinekler B,C ve diğer vitamin oranları fazla olan kişilerle, az olanları birbirinden ayırmıyor.


  [​IMG]


  Soğuk su ile buz yapmak daha hızlıdır.
  Yanlış!

  Eğer buz yapmak için tercih şansınız varsa daha sıcak suyu tercih edin. Gerekli şartlar sağlandığında sıcak su ile buz yapmak daha hızlı bir yoldur. Bu durumun nedenlerinden biri sıcak suyun buharlaşmayla yaşadığı kütle kaybı ve buna bağlı olarak donmak için daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır.

  Bu olgu M.Ö. 350 yılında Aritotales tarafından tanımlanmıştır. Günümüzde ise, 1963'te kaynamış sütü dondurma yapmak için kullanırken bu durumu fark eden ve olayı yeniden bilim literatürüne kazandıran bir öğrenci olan Erasto B. Mpemba'nın ismini alarak''Mpemba Etkisi'' adıyla anılmaktadır.  [​IMG]


  1 duble viskide, yaklaşık 2,5 şişe Efes Light kadar kalori bulunur.*

  *75 ml. viski yaklaşık 200 kaloridir.

  Advertorial
  [​IMG]  Stres sivilce yapar.
  Yanlış!

  Stresin sivilceye yol açtığı genel ve yaygın bir kanıdır. Peki bu aslında ne kadar doğru?

  Amerika’nın Wake Forest eyaletinde yeni yapılan bir çalışmada 94 kişinin hayatları düzenlş olarak ciltlerindeki sebum düzeyleri ve psikolojik durumları takip edildi. Yapılan çalışmada, önemli kararlar öncesinde stres altına giren deneklerin sebum oluşumlarında artış gözlenmedi.

  Akne genellikle sebum bezleri düzeyinde başlar. Sebum cildimizin altındaki yağ bezelerine ismini veren maddedir. Cildi ve saçlarımızı korur. Fiziksel olgunluğa erişen hormonlar yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olur ve bu da bildiğimiz sivilce oluşumu ile sonlanır.

  Unutmayın stres yaşamayan insanlarda da sivilcelere rastlamanız gayet doğaldır!  [​IMG]


  Esmer şeker daha sağlıklıdır mı diyorsunuz?

  Bazı durumlarda esmer şeker (özellikle ham şeker olarak anıldığı zaman) saf ve tam olarak rafine edilmemiş şekerdir. Ancak genellikle üreticiler şeker pekmezini saf beyaz şekere katarak yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 10 şeker pekmezi içeren bir karışım yaratmayı tercih ederler. Çünkü bu onlara nihai ürün üzerindeki rengi ve kristallerin büyüklüğü üzerinde kontrol şansı tanır.

  Yani besleyicilik açısından şekerin iki versiyonu da benzerdirler. Amerikan Tarım Bakanlığı'na göre, bir çay kaşığı esmer şekerde yaklaşık 17 kilokalori, aynı miktar beyaz şekerde ise 16 kilokalori vardır.

  İçindeki şekerpekmezi özünden ötürü esmer şeker özellikle kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Beyaz şeker bunlardan hiçbirine sahip değildir.
   
 2. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]  “Acı yok, kazanç yok” günleri artık geride kaldı.

  Eğer etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, bunun en iyi yolu uzun süre devam edilen orta düzeyde çalışmalardır. Kısa süreli, ağır çalışmalar atletik çalışmalar için kullanılabilir. Ancak ortalama bir fitness gönüllüsü için, yüksek düzeyde çalışma ağrı ve yanmadan başka bir şey vermez.
  [​IMG]  *Yalnızca acıktığınızda yemek yiyin. Her zaman söylendiği gibi az ve sık yediğinizde hiçbir zaman aç kalmamış olursunuz. Yemek aralarında hafif ve sağlıklı besinler atıştırmak da öğünlerde tıka basa yemeyerek kilonuzu düzenlemenin ilk adımını atmanızı sağlar.

  *Dr. Mehmet Öz /RealAge
  [​IMG]


  ınsanın, sevdiği bir müziği dinlemesinin kalp-damar sistemine iyi geldiği belirlendi. ABD Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Önleyici Kardiyoloji Merkezi Başkanı Dr. Michael Miller, sevilen bir müziğin dinlenmesi sırasında kan damarlarının genişlediğini belirtiyor.

  ''Kan damarları o sırada, tıpkı kahkaha atıldığı veya kanla ilgili ilaç alındığı sıradakiyle aynı derecede genişliyor. Ulaştığımız bu sonuç çok etkileyici. Kan damarlarının çapı genişliyor, damarlar mükemmel biçimde açılıyor. Damarlardaki bu açılma düzeyine, eksersiz ve benzeri aktiviteler yapılırken ulaşılıyor''
   
 4. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 5. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  British Medical Journal’da yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, kilo almamak için duyulan en yaygın önerilerden biri geç vakitte yemek yenmemesi. Burada genel kanı, uyku halindeyken vücudun yeterince kalori yakamadığı şeklinde. Ancak bu yönde de bilimsel bir kanıt bulunmuyor.ısveç’te yapılan bir araştırmaya göre, obez kadınlar gece geç saatlerde yemeye daha yatkın, ancak gün içinde de daha çok gıda tüketiyorlar. 2500 hasta üzerinde yapılan bir diğer çalışmaya göre de, gece yemek yemek ile kilo almak arasında bir bağlantı bulunmuyor.


  [​IMG]


  *Tüketeceğiniz atıştırmalıkları besleyici değeri olabildiğince yüksek, ancak ilave doymuş yağ ve gereksiz kalori içermeyecek biçimde hazırlayın. Mesela çerez olarak badem tercihiniz size bir Omega 3 kaynağı olduğu için; kalp ve damar dostu olarak dönecektir.*Siz Kullanma Kılavuzunuz: RealAge-Mehmet Öz  [​IMG]


  Canınız güzel bir sofra hazırlayıp balık yemek istiyor. Uskumru veya somon tercihiniz kesinlikle doğru olacaktır! *Uskumru ve Somon balığı; B-6 vitamini bakımından zengin. Vücudun protein ve yağı öğütmesini sağlayan B-6 vitaminleri, ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım eder. *Norwegian Seafood Export Council


  [​IMG]  Dişlerinizi sevdiğinizi biliyoruz. Eğer sofranızdaki çerezlerin arasına Yer fıstığı da eklerseniz, içeriğindeki fosfat nedeniyle dişlerinizi korumaya yardımcı olacaktır.
   
 6. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 7. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  Uzaktan kumandayı nereye koyduğunuzu hatırlamıyor musunuz?

  Probleminiz kötü hafıza olmayabilir. Hatta bu iyi hafıza göstergesi bile olabilir. Bazı insanlar bilgilerin gigabaytlarını depolayabilirler. Eğer onlardan biriyseniz, bütün hacim, özellikle gereksiz bilgilerle doludur ve akıl çöplüğü gibidir: bu beyninizi darmadağınık edebilir. ıyi hafızanın anahtarı seçici olmaktır: ilgili olanı elde tutmak, önemsiz olanı çıkarıp atmaktır.

  Beyniniz yeni hazırladığınız tostunuzu nereye koyduğunuz, caddedeki trafik işaretinin ne söylediği gibi şeylerin bulunduğu kısa süreli görsel bellekte ise genelde bir kerede sadece üç ya da dört şeyi tutabilir.

  Bundan dolayı, verilerin gereksiz parçalarını etkili bir şekilde “silme” bir şeyleri anımsamada iyi olup olmadığınız arasında farklılık yaratabilir.  [​IMG]


  Güneş ışınları her zaman zararlıdır.

  Yanlış!

  Elbette yazın güneş ışınları altında kalmanın birçok zararı vardır ve size zarar verebilir.

  *Ancak yapılan son araştırmalar güneş ışığı altında kalmanın birçok yararı olabileceğini gösterdi.

  Karanlık kış günlerinde, kansere karşı savaşan D Vitamini alımını artırmalısınız.

  Cildiniz D Vitaminini güneş ışınları yardımıyla üretir.Kansere karşı mücadeleyi etkin kılan bu vitamin, vücudunuz tarafından güneş ışınları yardımları ile üretilir.Yani kış güneşine hemen hayır dememelisiniz!

  *Harvard Üniversitesi Sağlık Yayınları  [​IMG]


  Patates ve ekmek kilo aldırır.

  Yanlış!

  *Aslında tam tersidir diyebiliriz.Nişasta içeren ekmek (sadece kepek ekmeği) ve sebzeler , vücudunuza beyinden kaslara kadar ihtiyacınız olan kaliteli karbonhidratı içerirler.

  Elbette ekmeğinizin üzerini tereyağı ile kaplar ve patatesi haşlanmış olarak değil de kızartılmış olarak yerseniz, kalorileri üçe veya dörde katlarsınız.

  *RealAge, Dr.Mehmet Öz  [​IMG]


  Meyveler mevsimine göre yenmelidir.

  Yanlış!

  Yazın muz yemenin hiç bilmediğiniz faydaları olabilir.Eğer sofranızı sizi mutlu eden bir yiyecekle tatlandırmak isterseniz, yazın muzu tercih edebilirsiniz.

  ıçeriğindeki triptofan tüketildiği zaman serotonine döner,ki o da meşhur olarak bildiğimiz mutluluk hormonu olarak adlandırılır.

  Bu sayede kış ve yaz mevsimleri arasındaki geçişte maruz kalabileceğiniz Mevsimsel Uyum Bozuklu Sendromu riskini azaltabilirsiniz.

  Şaşırmayın!
   
 8. 29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 9. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  Terliyken su içilmez.
  Yanlış!

  Sıcak havalara bağlı olarak vücuttan çıkan ter, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydalı mineralleri de beraberinde götürür, ter ile birlikte sıvı kaybeden vücudun kalp ve damar sisteminin zorlanır , bedenin iç ısısını güvenli bir seviyede koruması çok zor bir hale gelir. Yani 'terli terli su içilmez' gibi bir mantık yanlıştır. Sıvı kaybının neden olduğu olumsuzlukların önüne geçilmesi için terliyken de su içilmelidir. Suyla beraber vücudun kaybettiği elektrolit ve enerjiyi de yerine koyacak türde maddelerin alımı çok daha faydalıdır.  [​IMG]


  Yüzleri hatırlamak sadece zeka ile alakalıdır.
  Yanlış!

  Bu önermenin cevabı tam olarak evet değildir. Harvard Üniversitesi’nde psikoloji alanında doktora sonrası araştırmacı olan Richard Russel: “Beynin yüzleri tanıma becerisi insandan insana farklılık gösterir: küçük bir azınlık diğerleri tanımakta tamamen yeteneksizken, “süper-tanıyıcılar” beyinlerinin yüz tanıma bölümünü son derece iyi bir şekilde çalıştırarak yüz tanıma konusunda olağanüstü bir kabiliyete sahiptir.” diyor.  [​IMG]  Şekerleme yapmak zararlıdır.
  Yanlış!

  *Gün içinde kısa bir uyku hem stresi azaltır hem de kalbinize yararlıdır. Günlük 30 dakika ve haftada 3 kere şekerleme yapmak en idealidir. Orta yaşlı çalışan erkekler gün içerisinde şekerleme yaparak ölümcül kalkp krizlerini ve diğer kalp problemlerini %37 oranında azaltmıştır.

  Peki ya kadınlar? Her ne kadar yapılan çalışmanın ana konusu erkekler de olsa kadınlar da büyük ihtimalle aynı yararı görmekteler. Gün içerisindeki kısa uyku molaları stresi azaltmak için en büyük yardımcılarınızdan biridir.

  Araştırmacılar stres hormonlarının organları, vücuttaki bezeleri ve kan damarlarını hasara uğratabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda kötü alışkanlıkları çok kolayca uygulamanıza neden oluyorlar. Sigara içmek, aşırı yemek yemek ve egzersizleri kesip tembellik yapmak bunların en başında geliyor.  [​IMG]


  Acı biber zararldıdır.
  Yanlış!

  Acı biberin sizi şaşırtacak faydaları vardır. Acı bibere acılığını veren kapsaisin, yeni yapılan bir çalışmada karaciğerdeki kanserli hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmuştur, bu yüzden de karaciğer kanserine karşı koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Kapsaisin biberleri acı yapan maddedir.Kapsaisin’in önemli bir kısmı biberlerin çekirdeğe yakın bölümündeki beyazımsı etli bölümde yer almaktadır.

  Bu biberler çıplak el yerine eldivenle tutulmalı ve eller göz, ağız ve buruna temas ettirilmemelidir. Eğer biberler sizin için fazla acı ise onları kesip tuzlu suda bir saat kadar bekletmeniz acısını hafifletecektir.
   
 10. 30 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 11. senayda

  senayda Rabbime Sığındım... Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.499
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım yaaa ne güzel bilgiler bunlar emeğine sağlık.....

  bilhassa unutkanlık olayı bende çok var bu durum canımı çok sıkıoyrdu ama burda yazıldığına göre çokta

  kötü değilmiş :))ya beyin napsın herşeyi düşün düşün bir yere kadar ..oda biryerde arıza veriyo tabi :))
   
 12. 30 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 13. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çok sağol tatlım paylaştığın bilgiler için!!!vereliniortak
  Sivrisinekler her daim beni ısırmaya devam edecek yani!:nazar:
  Ama unutkanlık işine sevindim!Bir ara bunadığımı sanmıştım!-tatlicadiarzu-Ama sayende hafızama bir şey olmadığını anladımm!alkisalkisalkis
   
 14. 30 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 15. _laylaylom_

  _laylaylom_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.917
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  bazılarını biliyodum ama bilmediğimiz gerçekden pek çok şey varmış daha doğrusu yanlış
  bildiğimiz...fisfisfis mesela sivilce ve stresi,kumanda ve hafıza,terliyken su içilmez yanlış bildiklerim arasındaydı...
  sağolkaydirigubbakcemile5