Bu çocuğa yardımcı olabilir miyim sizce ?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Çenebaz tarafından 1 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : Çenebaz
  1. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bir konuda görüşlerinize çok ihtiyacım var. Bugün başımdan geçen bir olay beni çok etkiledi.

Ben gerektiğinde özel ders veriyorum. Yan apartmanda bir bayan var, bunu duymuş. Kendisi evlatları için yoktan var eden, gerektiğinde merdiven temizleyen fedakar bir anne. Kendisi okuyamamış ama kızı okusun istiyor, bilhassa kızı okusun istiyor. Ama kızında beyin zarı erimesi diye telaffuz ettiği bir rahatsızlık varmış ve bu nedenle dikkatini veremiyormuş. Dersleri-özellikle Matematik çok kötüymüş. Zaten bugün hiçbirşey anlamıyorum, ben salağım (çok afedersiniz ama kendi söylemini aynen yazmak istedim.) diye ağlarken gördüğü için koşa koşa gelmiş.

Benden istediği bu çocuğa yardımcı olmam. Ben seve seve yardımcı olurum ama olabilecek miyim bilmiyorum. 8.sınıf, SBS'ye girecek, 1 ay gibi bir zaman var önümüzde. Üstelik hem zaman dar hem çocuk tam kapasiteyle anlayan bir çocuk değil. Şimdi ee diyebilirsiniz ama desteğe ihtiyacım var, bu hastalık konusunda bilgisi olan var mı, bir şeyler yapabilir miyim, verdiklerimi çocuk alabilir mi ?

Bu duruma çok üzüldüm, ama eğer yardımcı olamazsam daha çok üzüleceğim. Sizin fikriniz nedir, boşuna çocuğu ümitlendirme mi dersiniz, olacağına inandır mı dersiniz ? Çok ümitsizim ve üzgünüm :gitme:

2. 1 Mayıs 2010
  3. you_know

you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

Beğenildi:
    89
    Ödül Puanları:
    203
    canım sen aracısın sadece
    eğer kazanamazsa ben öğretemedim diye suclama kendini sanırım bu konuda şüphelerin var
    bence yardım etmelisin 1 ayda ona ne katarsan kar 1 şeyde öğrense sen öğretmiş olacaksın

4. 1 Mayıs 2010
  5. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    bence elinden geleni yap. ya tutarsa hesabı. 1 ay kadar emek ver. olursa hep beraber seviniriz. ama olmazsa en azından denedim yapabiliceğimi yaptım dersiniz.
    o hastalık ile ilgili bir bilgim yok. ama çocuk desteklenirse sbs de değilş de lise de yada üniversitede başarılı olabilir.

6. 1 Mayıs 2010
  7. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    bence sen elinden geleni yap derm sonra yapmazsan omur boyu neden yapmadim in pismanligini cekebilirsin..
    olur olmaz orasi allahin takdiri.. sen elinden geleni yap derim canim..

8. 1 Mayıs 2010
  9. CeYLo

CeYLo Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    yardımcı olmaya çalış canım
    belki verdiklerini alamazsın ama çocuğun kendine güveni gelir
    bence bunun için bile değeryerimseniben

10. 1 Mayıs 2010
  11. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Evet canlarım, zaten yardım etmemeyi bir an için bile düşünmedim.
    Ama çocuğu üzmekten, annesinin umutlarını boşa çıkarmaktan korkuyorum.
    Ama dediğiniz gibi belki 1 soru da çözse sayemde kardır değil mi fisfisfis

ınşallah hep birlikte seviniriz kızlar :Saruboceq:

12. 1 Mayıs 2010
  13. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    canim bi de bu yastaki kizlarin hemen hepsinde dikkat daginikligi var.. benm de bir ogrencim var inan bir konuyu can kulagi ile dinleme suresi 5 dakika.. 5 dakikada bir anlatacak yeni birseyi cikiyor. onu anlatiyor ben anlattiklarimi yeniden ozetleyip devam ediyorum yeni konuya.. normalda 30 dakikada anlatilacak konu benim icin 1 saate cikiyor.. o yuzden dikakt daginikliginin cok uzerinde durma derim.. bu yastaki kizlar nedense boyle oluyolar..cok buyuk umutlar gelecekler vaadetme tabiki ama cogu zaman inanirsa basarabileceginin uzerinde dur.. kolay gelsin canim..

14. 1 Mayıs 2010
  15. Tiryandafila

Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

Beğenildi:
    581
    Ödül Puanları:
    188
    Hastalıkla ilgili bir bilgim yok.

Önemli olan elinden geleni yapmaktır diye düşünüyorum bende. Bu dar zamanda ufacık bir katkın olması bile müthiş birşey. Kazanamasa bile, yapılanların boşa gittiği anlamına gelmez bu, her iki taraf içinde.

Bu tarz şeylerin karşı taraf bir yana, karşısına böyle bir fırsat çıkan insanların bile ne kadar şanslı olduğunu düşünüyorum.

Zaten yardım etmeme fikrin olmayacağını yazmışsın, bu durumda nasıl davranmak adına biraz araştırma yapılabilir, nasıl bir yolla daha kolay olur, daha faydalı olur.

Allah yardımcıları olsun. Sana da kolaylık versin.

16. 1 Mayıs 2010
  17. krizalit.kristalin

krizalit.kristalin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Umarım iyi niyetinizin karşılığını o çocuğun bir nebze daha başarılı olduğunu görerek alırsınız.

Yazmadan geçemeyeceğim, benim de ders verdiğim bir öğrencim vardı. Öyle bir sorunu yoktu ama yine de biraz zor anlayan bir kızdı. Dershaneye gidecek durumu yoktu, beş kuruş para almadan aylarca matematik, geometri, fizik, kimya, aklınıza ne gelirse anlattım, soru çözdük falan. Okul derslerinde iyileşme başlamıştı ve bu beni çok mutlu ediyordu, onun için ne yapabilirim başka diye çırpınıyordum resmen.

Ama bu kız sınavında başarılı olamadı, gerçekten çok üzüldüm. Bir de üstüne ailesi üstüme geldi "senin yüzünden olmadı" diye. O an yaşadığım şaşkınlığı ve yıkımı anlatabilmem mümkün değil. Sayelerinde kötü bir refleks oluştu bende, birinin yardımına dokunmak söz konusu olduğu zaman "acaba yapmasam mı?" diye geçiyor aklımdan...

Nankörlüğün de bu kadarı yani. :çok üzgünüm:

18. 1 Mayıs 2010
  19. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Asmincim aslında evet, bu yaşta daha önce ders anlattığım çocuklar olmuştu, kıpır kıpır yerinde duramazlar.
    Sürekli bahaneler, kaytarmalar kaydirigubbakcemile3
    Onlara bile anlatmak istediğimi saatlerce uğraşarak anlatırken bakalım bu yavrucakta neler yaşayacağız.
    Tiryandafilacım dediğin gibi araştırayım düşüneyim bakalım, yarın bir program yapalım, umarım elimizden bir şeyler gelir.

Çok iyi yüreklisiniz kızlar, çok sağolun desteğiniz için hepiniz opuyorumnanaktan