Bu hastalıkları hiç duydunuz mu?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve cloudy tarafından 3 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  3 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : cloudy
 1. cloudy

  cloudy en iyi koca ölü kocadır:) Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.911
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106

  Boanthropy (Sığır Sendromu)

  Boanthropy hastalığına yakalanan hastalar, kendilerinin sığır olduğunu sanırlar. Bazı Hristiyanlar, Babil Kralı Nebuchadnezzar’ın da bu hastalığa yakalandığına inanıyor.

  Buna ilişkin bir bilgi İncil’de de yer alır. ‘İnsanlardan uzak tutuldu ve sığır gibi ot yedi...’ (Daniel 4:33)  Genital Büzülme Sendromu

  Bu rahatsızlığa kapılmış kimseler, cinsel organlarının gittikçe büzüldüğü ve küçüldüğü hissine kapılır.

  Kadınlarda göğüs küçülmesi hissi olarak ortaya çıkar. Kişi dış jenital organlarının gün geçtikçe yok olduğunu düşünür. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur.  Alice Sendromu

  'Alice' sendromu ya da 'Alice Harikalar Diyarında Sendromu', vucut imajının idrak edilmesindeki bozukluk, görsel ve işitsel ilüzyonlar ile açıklanabilir.

  Hastalar vücut şekillerinin ve ölçülerinin değiştiği algısına kapılır. Yani bu bozukluğu taşıyan kişi, etrafını ve kendisini olduğundan farklı algılar.

  Mesela etrafındaki objeleri ya da insanları olduğundan daha büyük ya da daha küçük algılar. Normalden farklı akustik sesler duyar, tat alma duyusu bozulur ve zaman kavramını kaybeder.  Paris Sendromu

  Bu ilginç sendrom, kibar Japon turistlerin Parislilerin de kaba olabileceğini keşfettikleri anda ya da Paris’in beklentilerini karşılamadığı anda ortaya çıktı.
  Bu derin kültür şoku ile ilgili gerçekler ise, ideallerindeki Fransız sermayenin gerçek olmadığını farkeden 100 Japon gurbetçinin 1 yıllık psikiyatr danışmanlığı alması ve dörtte birinin de hastaneye gitmesiyle ortaya çıkmıştır.  Trikotilomani (Saç Koparma Sendromu)

  Kişiyi saçlarını ya da kıllarını yüzey derisinden ayıracak şekilde çekmeye zorlayan bir saplantı (kompülsiyon) ya da karşı konulamaz bir dürtü olarak tanımlanan bu hastalık, dürtü kontrol bozukluklarının içinde sınıflandırılır. Hastalık genellikle erken ergenlik döneminde görülüyor. Her ne kadar her yaştan hastaya rastlanabiliyor olsa da ilk tipik saç yolma davranışı sıklıkla 12 yaşlarında ortaya çıkıyor.  Yabancı Aksan Sendromu

  Kişi kendi aksanıyla konuşma yetisini kaybeder. Kişinin beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybetmesi ve farklı aksanla konuşması hastalığı olarak da tanımlanabilir. Örnek olarak bir spiker kadar net bir TÜrkçe ile konuşan birinin, Laz aksanıyla konuşmaya başlaması verilebilir veya çok iyi Türkçe konuşan birinin aksanının Fransızca veya İngilizceye kayması da verilebilir.

  Kesin bir tedavisi yoktur. Durumun hecelerin vurgularını istediğimiz gibi yapabilmemizle ilgili beyin bölgesinin hasar görmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.  Yabancı El Sendromu (Anarşik El Sendromu)

  Türkçeye 'yabancı El Sendromu' olarak çevrilen bu hastalık tam manasıyla 1950'lerden sonra anlaşılabilmiştir.

  Örnek olarak sol elle hasta sol kulağını tutmak istediğinde sol el bu komutu dinlemiyor ve harekete geçmiyor. Aynı şekilde sağ ele sağ kulağı tut emri verildiğinde de sol el jet hızıyla sağ kulağı tutuyor.

  Yani beyin sağ ele direk mani oluyor,her anlamda her yapacağına karışıyor,iktidar mücadelesine giriyor.  Kopyalama Sendromu

  Bu rahatsızlık 'Görmüşlük Duygusu'sendromu olarak da adlandırılır. Bu sendroma sahip kişiler bir yerin veya içinde yaşadığı mekanın kopyalanmış olduğunu düşünür. Yani aynı mekanın aynı anda birkaç farklı yerde var olduğu hissine kapılır. Bu kişiler aynı mekanda yaşamakta olduğu bir tecrübeyi, başka bir yerde ama aynı mekanda daha önce de geçirmiş olduğunu zanneder. Beynin sağ tarafındaki düzensizlikten kaynaklanır.  Patlayan Kafa Sendromu

  Ender görülen bu sendrom, göreceli olarak daha az rastlanan ‘parasomni’ vakasıdır. Kişiler, başlarının içinde bomba patlamasına benzeyen bir patlama hisseder.

  İsminin aksine, bu sendroma yakalanlar, herhangi bir acı ya da şişme ile karşı karşıya kalmıyor. Hastalar bazen patlamaya eşlik eden parlak bir ışık görürken, bazen de bu patlama sonunda nefes darlığı çekiyorlar. Ancak bu belirtiler kişinin artan kalp ritmine bağlanıyor. Belirtiler daha çok derin uyku öncesi ve bazen de derin uykudan çıkarken görülüyor.  Kudüs Sendromu

  Kudüs ziyareti sonrası ya da bu ziyaretin tetiklemesi ile görülen din temalı obsessif fikirler, kompleksler ya da diğer psikoz deneyimleri içeren bir grup zihinsel olayların tümüne Kudüs sendromu deniyor


  allah dermansız dert vermesin valla ne diyelim yerimseniben
   
 2. 3 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : cloudy
 3. Slogan

  Slogan dolaşayım damarlarında... Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.974
  Beğenildi:
  522
  Ödül Puanları:
  188
  Yabancı Aksan Sendromu

  Kişi kendi aksanıyla konuşma yetisini kaybeder. Kişinin beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybetmesi ve farklı aksanla konuşması hastalığı olarak da tanımlanabilir. Örnek olarak bir spiker kadar net bir TÜrkçe ile konuşan birinin, Laz aksanıyla konuşmaya başlaması verilebilir veya çok iyi Türkçe konuşan birinin aksanının Fransızca veya ıngilizceye kayması da verilebilir.

  Kesin bir tedavisi yoktur. Durumun hecelerin vurgularını istediğimiz gibi yapabilmemizle ilgili beyin bölgesinin hasar görmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.


  bunun bir hastalık olduğunu tahmin etmiştim kaydirigubbakcemile5
  özellikle ergenlik dönemindeki çoğu kız amerikadan gelmiş havasına kaptırıyorlar kendilerini :eek:
   
 4. 22 Aralık 2009
  Konu Sahibi : cloudy
 5. mainbo

  mainbo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2007
  Mesajlar:
  132
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  patlayan kafa sendromundan muzdaribim..berbat bişi...uyumaya giderken bile tedirginlik hissediyorum...uykumdan birden kulağımın dibinde çalan bir gong sesi yada bir çığlıkla fırlıyorum ve çok korkuyorum doğal olarak ...buna berbat bir kalp çarpıntısı eşlik ediyor bir süre hareket edemiyorum ve az sonrada geçiyor:KK43:
   
 6. 24 Aralık 2009
  Konu Sahibi : cloudy
 7. alkim

  alkim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  bunların hepside psikoloji ile ilgili olmalı arkadaşlar
   
 8. 3 Ocak 2010
  Konu Sahibi : cloudy
 9. incili kolye

  incili kolye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  89
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok ilginçmiş gerçekten bunun bir adının olduğunu bilmiyordum doğrusu.aynı şeyi bende yaşıyorum tam derin uykuya geçecekken birden kafamın içinde tiz bir ses ve bir ışık parlaması gibi bişey oluyor bendede aşırı sıkıntı ve çarpıntı yapıyor sonra epey bir süre uyuyamıyorum korkuyorum çok ölecekmişim gibi oluyorum.genellikle o geceyi uykusuz geçiriyorum dönem dönem çok oluyor özellikle adet dönemim yakınlaştıkça ve migren atağından önce yaşıyorum tabi stres de çok önemli bir faktör yatmadan önce rahatlatıcı çaylar içiyorum çok geç yatmamaya gayret ediyorum kalp çarpıntım olduğundada bir limonu sıkıp içiyorum biraz rahatlatıyor gerçekten çok zor bir durum allah kimseye vermesin..