Bu ilaç ortalığı karıştırabilir!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve italim tarafından 17 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 1. italim

  italim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10.167
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  Bu ilaç ortalığı karıştırabilir!

  Hollanda'nın Amsterdam Üniversitesi'nden bilim adamları, insan hafızasındaki acı ve korku veren, kötü anıları silen bir ilaç geliştirdiğini açıkladı.


  İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim adamları, geliştirdikleri ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen "travma sonrası stres bozukluğu"nun tedavisinde olumlu etki yaratabileceğini düşünüyor.

  Hollandalı bilim adamları, kötü anıların genellikle kalp hastalarında kullanılan "beta bloke edici" ilaçlarla silinebildiğini öne sürüyor.

  Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, ilacın beyindeki kötü anıların canlanma mekanizmasına müdahale edebildiği görüldü. İlaç daha sonra 60 kadın ve erkek denek üzerinde denenirken, bu kişilere gösterilen fotoğraflarla önce hafızalarında rahatsızlık verici anılar oluşturuldu, sonra da bu anıların aynı fotoğraflar gösterilerek canlandırılmasına çalışıldı.

  Deneklerin bir bölümüne ilacın kullandırıldığını, diğer gruba ise placebo verildiğini belirten uzmanlar, ilacı kullanan grubun korku uyandıran fotoğraflar karşısında az tepki verdiğini, diğer grubun tepkilerinin ise daha güçlü olduğunu belirtti.

  Bir gün sonra ilaç kullandırılan deneklerin ilacın etkisinden çıkmalarından sonra aynı teste tekrar tabi tutuldukları, yine ilacı kullanan grubun, placebo kullanana göre çok daha zayıf tepki verdiği tespit edildi.

  Bilim adamları, bu testler sonucunda ilacın kötü ve ürkütücü anıları silmekte etkili olduğu sonucuna vardı. Bilim adamlarına göre ilaç kötü anının yeniden canlanmasını önlüyor ve beynin bu anıyı tekrarlamasının önüne geçiyor.

  İngiliz uzmanlar ise ilacın İngiltere'de büyük bir etik tartışmasına yol açacağına işaret ediyor. Uzmanlara göre, pek çok kesim, insanı insan yapanın yaşadığı acılar olduğunu ileri sürerek, ilaca etik açıdan karşı çıkacak.

  Uzmanlar, ilacın ayrıca, insanların hatalarından ders alma imkanını da ellerinden alacağına işaret ediyor ve bunun da zararlı psikolojik etkilerini hatırlatıyor.

  St. George's Üniversitesi Tıp Etiği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Daniel Sokol, "Kötü anıları hafızadan kazımak bir siğili ya da et benini yok etmeye benzemez. Bu, insanı anılarından kopararak, kişiliğini değiştirir. Bazı durumlarda faydası dokunabilir, ama genelde anıları silmenin şahıslar, toplum ve insanlık üzerindeki yıkıcı etkilerinin iyi hesaplanması gerekir" dedi
   
 2. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 3. italim

  italim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10.167
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  a.s.Merhaba arkadaşlar bu haberi okurken burada bazı arkadaşların konu başlıklarında yazılarında hafızami silmek istiyorum dedikleri aklıma geldi ve sizlerle paylaşmak istedim.

  Ve bu ilaç yani, hafızamızdaki kötü anları silen,kullanırır mı? yada kullanmak istermiyim? gibi bir düşünceye sevk etti beni.Siz bu ilaç hakkında ne düşünürdünüz öğrenmek istedim,düşüncelerinizi bekliyorum.


  Ben kullanmazdım heralde unutmak istediğim çok kötü anım yok,tabii ki geçmişte yaptığım hatalarım oldu ama gene de onlarında bende kalmasını isterdim,her hatamın beni daha geliştirdiğine inanıyorum.İnsanın yaşadığı acılarında insanı güçlendirdiğine inananlardanım.
   
  Son düzenleme: 17 Şubat 2009
 4. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 5. narcoleptic

  narcoleptic A'raf Üye

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.176
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ''Seni öldürmeyen acı güçlendirir'' demiş Nietzsche.

  Ben istemezdim,insanı insan yapan şeylerdir bunlar sadece zevk için yaşadığımıza inanmıyorum ben,acılarımızdan ders alırız,hayatımızı etkiler hatalarımız,ben çoğu kişinin de unutmak isteyeceğini sanmıyorum acılarını,ancak çok büyük travmalar yaşamış,tecavüz,işkenceye maruz kalmış,bunlardan dolayı ciddi psiklojik rahatsızlıklar geçiren kişilerde,doktor müdahalesiyle olabilir diye düşünüyorum ancak.

  Bu bana en sevdiğim filmi hatırlattı,''Sil baştan ''adında.Filmde karakterler yaşadığı aşk acısı ve mutsuz oldukları gerekçesiyle hafızlarının o kişiyle ilgili kısımlarını sildiryorlardı ama sonra pişman oluyorlardı,çok benziyor ya,gerçekten varmış demek ki böyle şeyler.
   
 6. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 7. italim

  italim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10.167
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196

  teşekkür ederim fikirlerin için, evet bende sana katılıyorum,tecavüz,işkence,ileri derecede üstesinden gelinemeyen korkuların,tedavilerden netice alınamayan hastalarda doktor tarafından onaylanınca kullanılabilir anca.
   
 8. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 9. EU3

  EU3 Guest

  unlu bir dusunur soyle demis
  hayat oyle zalim bir ogretmendir ki once sınav yapar sonra dersi verir

  bazen aldigim dersler, cektigim acinin yaninda kucuk kalabiliyor
  evet ders alirsin ve benzer bir durum tekrar basina gelirse faydali olur ama gelmezse? cektigin aciyla kalirsin...
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Şubat 2009
 10. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 11. Exorcist

  Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  286
  bu ilacın nasıl kullanılacağı çok önemli çoğumuzun hayatında travma geçirmemize neden olacak kadar kötü anılar olmayabilir ama tacize ya da tecavüze uğrayan, trafik kazası geçiren, birinin ölümüne tanık olan ve bunun gibi gerçekten insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek anıları olan insanlar için iyi bir şey olabilir
   
 12. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 13. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
 14. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 15. zeynep215

  zeynep215 edep ya Hu!!! Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.454
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  hemen hemen çoğumuz hayatımız boyunca bizi sarsan acılarla yüzyüze gelmişizdir
  ama her yaşadığımız acıyı unutmak istersek insan olmanın ya da yaşamanın ne anlamı kalır ki
  insanın hayat standartlarını düşüren yaşamasını imkansız kılan veya onu bi odaya kapatacak şiddette travmalar haricinde bu ilacın kullanılması bana mantıksız geliyor
  çünkü çoğumuzu güçlü yapan yaşadığımız acı ve sıkıntılar değil mi
   
 16. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 17. EvCadisi

  EvCadisi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.557
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  106
  ayyhhh....çok felaket...yok yok istemem...acılarımla iiyiym ben...
   
 18. 22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : italim
 19. burfur

  burfur Her Halime Sonsuz Şükürler Olsun Pro Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.250
  Beğenildi:
  195
  Ödül Puanları:
  153
  beni ben yapan acısıyle tatlısıyle geçmişte yaşadıklarım.o yüzden kullanmazdım.ama bazı psikolojik yada daha başka rahatsızlıklar da doktor tavsiyesiyle kullanılabilinir.belkide bu ilaç sayesinde intihar olayları azalabilir,kim bilir.:1no2: