Bu konuda bilgisi olan bana yardım edebilir mi:((

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve SadeceAsk tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

9 Ocak 2009
    Konu Sahibi : SadeceAsk
  1. SadeceAsk

SadeceAsk Kocasının Bitanesi.. Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    113
    kızlar hemen konuya girmek istiyorum..
    az önce ağlayarak üniversitde yakın olduğum bir arkadasım aradı,,çok zor bir hayatı var ama özetlemem gerekirse 2 yıl önce annesi vefat etti.. babası zaten annesini hiç sevmezdi.. neyse zaten hemen hemen arkadaşımın yaşlarında bir sevgilisi vardı adamın kadın ölünce hemen bu kızla evlenmiş.. doğal olarak arkadaşımın psikolojisi altüst olmuş babasıyla arası felaket adam tabi hep karısını tutuyor hergün kavga kzını aşağılayıp üzüyormuş.. sürekli böyle olursa seni evlatlıktan red edicem diyip dururken bugün gelmiş ve onu tamamen evlatlıktan red ettiğini söylemişş.. adamın baya bir serveti var yeni kadın herşeyi istediği gibi yapmış.. bana dediki ben bunun doğruluğunu nasıl öğrenebilirim nüfustan silinip silinmediğimi.. bende hiç bilemiyorumki aranıza bilen varsa lütfen yazsın tc kimlikte falan çıkar mı acaba...

2. 9 Ocak 2009
  3. mavis87

mavis87 Tek sevdam vatanim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Bilmiyorum ama birisi cocuguna "seni evlatliktan reddediyorum" deyince nüfustan silinmez bence...

4. 9 Ocak 2009
  5. SadeceAsk

SadeceAsk Kocasının Bitanesi.. Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    113
    hayır canım resmi olarak yaptım demişş

6. 9 Ocak 2009
  7. mavis87

mavis87 Tek sevdam vatanim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Benim bildigin kadariyla kimse cocugunu nüfüsundan sildiremez.
    Servetini vermemek icin mahkemeye basvurabilir diye düsünüyorum ama nüfustan silinmez heralde...

8. 9 Ocak 2009
  9. sevgi okyanusu

sevgi okyanusu tek taşımı o aldı:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya servetinden mahrum eder yine onun çocuğudur ama hiç birşekilde almasını istemez servetini falan kız bence öyledir yani...

10. 9 Ocak 2009
  11. EKXIXNOKS

EKXIXNOKS »-(¯`v´¯)-»»-(¯`v´¯)-» Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evlatlıktan silme gibi bir durum olamaz ancak mahkemeye gidilir ve soy ismi değişikliği olur ancak öyle olur tek başına babası bunu yapamaz mirasa gelince babasının isteğiyle istediği kişeye verme hakkı vardır mantıklı olanıda budur bence canım

12. 10 Ocak 2009
  13. hevval

hevval Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    canım nüfüs müdürlüğünde kuzenim memur sanırım bilgilerle o bakabilir

14. 10 Ocak 2009
  15. hevval

hevval Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    MİRASTAN YOKSUNLUK
    Halk arasında “evlatlıktan reddetmek, nüfustan sildirmek” şeklinde bilinen “mirastan iskat “ (çıkarma) ve “ mirastan mahrumiyet” ancak aşağıdaki şartlarda olur;

*

Mirasçı, mirasbırakana veya yakınlarına karşı ağır bir suç işlerse ya da mirasbırakana veya ailesine karşı yasalardan doğan yükümlülükleri yerine getirmezse, mirasbırakan ölümüne bağlı bir tasarrufla bu kişiyi “mirastan iskat” edebilir.
    *

Mirastan mahrumiyet ise; kasten mirasbırakanı öldüren veya buna teşebbüs edenler, zorla mirasbırakanı ölüme bağlı tasarrufta bulunmaya (vasiyet gibi) veya bulunmamaya mecbur edenler, mirasbırakanın yeniden yapamayacağı ölüme bağlı tasarrufu gizleyen veya bozanlar, sonradan affedilseler bile mirastan mahrum olurlar.

Ancak, yukarıdaki her iki hal de, yani mirastan ıskat ve mirastan mahrumiyet halleri kişiseldir. Bunu yapan mirasçıların çocuklarının miras hakları devam eder, sadece bu kişiler mirastan pay alamazlar.

16. 10 Ocak 2009
  17. hevval

hevval Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    şimdi okudum nüfustan sildirmek diye birşey yokmuş bizim hukukumuzda yaiı bakmanıza gerek yok mirastan reddetmek halk arasında evlatlıktan reddetmek veya nüfustan sildirmek diye bilinirmiş

18. 10 Ocak 2009
  19. yabangxuxlxuxm

yabangxuxlxuxm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    ne yani gidipte ben çocuğumu evlatlıktan reddettim silinmi dedi ne kadar saçma..ölmeden nasıl silinebilirki?