Bu konuda bilgisi olanlar lütfen yardımcı olun

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve julyan tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

3 Şubat 2010
    Konu Sahibi : julyan
  1. julyan

julyan ne zaman büyüyeceksiniz Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar dün aklıma bişi geldi uyurken birden uyandım kafam çok karıştı eşimide uyandırdım konuyu anlatım ay ikimizin birden uykusu kaçtı oturduk sabah 4 de kadar anlatayım konuyu eşim kuyumcu bundan 5 yıl evel kuyumcu olan bir arkadaşına altın yardımında bulundu yani durumu düzelene kadar borç verdi zaman içinde bu miktar 2 kg ulaştı bu altın 5 yıldır bu şahısta eşim adamı tanıyor ama sadece esnaf olarak ailesini tanımaz karısı ögretmen ve 2 çocugunuda kolecde okutuyormuş mal varlıgı var ama satmıyor yani malı var parası yok anlıcagınız eşimden aldıgı altınlarla iş yapıp para kazanıyor 5 yıldır hiç bi sorun çıkmadı görüntüde dürüst namıuslu bi insan fakat bu kadar adam hakında eşimin bildigi abi deddigi yaşı başı oturmuş adam şimdi uykumuzu kaçıran olay şu 5 yıldır bizim bu altını verdigimizi bi biz bi kayınlarım bi de adam biliyor ortada ne senet ne sepet hiçbişi yok birden gece ya bu adam ölürseki allah korusun biz bu parayı kimden alırız bu borcu kimden isteriz ne çolugunu ne çocugunu kimseyi tanımıyoruz az buz degil 2 kg altın yani 100 milyar degerinde benimde 5 çocugum var biryerde hayatlarını teminata almamız lazım ha o degilde ölen eşimde olabilir yani altınlar yanarmı ne şekilde bu altınları alabiriz veya para olarak yani adama bişi olsa hak ida edebilirmiyiz veya bu altın için senet yapsak bi işe yararmı şunu düşündüm adamın dükanı 400 milyar degerinde bu altına karşılık dükanı teminat göstertebilirmiyiz bu iş nasıl olur bankaylamı noterlemi lütfen avukat arkadaşlarım bizi bu konuda aydınlatın cvplarınızı bekliyoruz hareket etmek için biran önce olsa iyi olur uykularımız kaçıyor biz 5 yıldır nasılda bunu düşünemedik hayret allaha emanet yaşamışız vallahi

2. 3 Şubat 2010
  3. selinayca88

selinayca88 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım senetle hıcbısey garantıye alınmıyor benım babamda tıcaretle ugrastı elımızde bır suru bos senet var ıstedıgımız rakamı yazıp alabılıyoruz ama ıs o noktaya gelınce ınsan vıcdan yapıyo benım dusuncem yazılı bı sekılde notere gıdıp herseyı garantı altına almanız 100 mılyar gıbı bı parayı guvenıp vermenızde gercekten cesaret ısteyen bısey ınsallah bı cozume varırsınız....

4. 3 Şubat 2010
  5. essmeralda

essmeralda pamuklara sarsam seni... Pro Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    148
    gerçekten babanızın hayrına vermişiniz habire altınları akannehir
    bu kadar yıl sonra adam ne senet sepet işi derse ve bişey yaptırmak istemezse??
    valla bi an önce tahsilata bakın bence siz..

6. 3 Şubat 2010
  7. nursevde

nursevde bayılazaaaammmm Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    adam ölmese bile zor alırsınız gibi geldi bana..
    çözümü şu eşin adamla konuşacak, abi benim çocuğum ailem vs. var kusura bakma ama bunu resmileştirelim diyecek ve senet noter neyse işin kuralı o yapılacak..
    eşin nasıl bu kadar güvenebiliyor anlamadım?? adam vermese ne yapabilecek ki?? sadece adamın ölmesi sizi endişelendiriyorsa valla siz de çok rahatsınız.. yanlış anlama eleştirmiyorum ama hayatta öyle insanlar var ki güzelim.. etrafım ortağından arkadaşından kazık yiyenlerle dolu...
    adamın rahatlığını söylemiyorum bile, insan evi malı mülkü varken gidip gidip nasıl altın ister yaa??

8. 3 Şubat 2010
  9. bahark

bahark Rabbim bebeğimsana emanet Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    az buz değilmiş verilen miktar az bile olsa sonuçta borç yani dükkanı teminat olarak versin yoksa kimse 400 milyarı bir anda çıkartıp vermez canım daha doğrusu veremez ben muhasebeciyim avukatla görüşmek en mantıklısı

10. 3 Şubat 2010
  11. reneta80

reneta80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Kesin ve süresiz teminat mektubu versin:) Şaka bu yana, adamı da alıp tapuya gideceksiniz, ipotek koyulacak evin veya dükkanın üzerine ancak bu ipoteğin paraya çevrilmesi için mesnet gerekli yani senet gibi ipoteği paraya çevirirken bu senetleri sebep göstereceksin. Ama sana tavsiyem bir avukatın bürosuna giderek tüm bu işlemleri ona yaptırmanız.

12. 3 Şubat 2010
  13. meltem_d83

meltem_d83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    86
    Ödül Puanları:
    148
    Bu kadar zaman gönlünüz ferah iyi durmuşsunuz ne diyim.. Bu devirde kim kime borç veriyo heleki 2kg altın... Borç verdiğiniz adam belki unutmuştur bile verdiğiniz altını 5 yıl geçmiş baksana :)
    Eşiniz biran evvel adamla görüşse altını almaya çalışsa alamıyorsa da resmiyete dökelim dese... Hukuki anlamda bi avukatla görüşmeniz daha doğru nasıl bi yol izlemeniz gerektiğini söyler...

14. 3 Şubat 2010
  15. 1tanelerimozi

1tanelerimozi ömrümün manası.. ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    canım yaa 5 yıl uzun bi zaman şimdiye kadar istemediniz mi paranızı??
    tamam ihtiyacınız yoktur belki o yüzden istemediniz ama herkesn çoluk çocuğu var.. alır o parayı yatırım yapardınız kardeşin kardeşe faydası yok valla bu devirde..

16. 3 Şubat 2010
  17. julyan

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    cnmalacagımız 2 kg altın yani maddi degeri 100milyar 400 milyar adamın kiraya verdigi dükanı ben onumu teminat olarak yaptırsak dedim ama nasıl daha önce böle yani teminat olarak hiçbişi yaptırtmadık nasıl yapılıyor bilen varmı

18. 3 Şubat 2010
  19. julyan

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    adamın dükanına teminat tapudamı olacak yani biz şimdi adamla konuşup tabi kabul ederse tapuyamı noteremi avukatamı gideciz ben bunu ögrenmek istiyorum ve senetle bu iş olmazmı