Bu maile SAKIN inanmayın ! (

Konusu 'Teknik Destek' forumundadır ve kibela24 tarafından 10 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  10 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Microsoft'un mesaj gönderene çil çil para ödediğini iddia eden SPAM mesajı uzun bir aradan sonra tekrar sahnede...

  Bir zamanlar, Microsoft'un özel bir çalışma yaptığını ve size gelen e-posta mesajını ilettiğinizde size para ödeyeceğini belirten SPAM mesaj internette çılgınlar gibi dolaşıyordu. Hemen hemen her dile (bu arada Türkçeye de) çevirilen bu mesaj şimdi tekrar dolaşmaya başladı.

  Mesaj ilk ortaya çıktığı 2006 yılında Microsoft'tan Charles S. Bailey tarafından gönderilmiş gibi görülüyordu. Yeni SPAM mesajında ise yerelleşme söz konusu. Mesaj artık Türkiye'den bir matematik öğretmeninden gelmiş gibi görünüyor, mesajın doğruluğunu onaylayan ve Microsoft'tan çuvalla para kazandığını iddia eden ise Bilkent Üniversitesindenmiş gibi yazılıyor. Bunun dışında 2006 yılında yayınlanan mesajla içerik tamamen aynı. Ve elbette yalan.

  Mesaj değişik yollardan yayılıyor, örneğin size de bu hafta içinde bir arkadaşınızdan gelmiş olabilir. Peki ne yapılmalı? İlk iş olarak mesajı hemen silin ve gönderen arkadaşınızı da uyarın, bir daha böyle yalanlara kanmasın.

  İşte söz konusu mesajın içeriği

  Tekrar dolaşmaya başlayan SPAM mesaj metni aşağıdaki gibi görülüyor.

  Eğer doğru ise süper değilsede kayıp yok. Umarım doğrudur. Denemesi bedava nasıl olsa. Normalde bu tarz haberleri iletmiyorum, ama bu haber iyi bir arkadaşımdan, avukat olan arkadaşımdan geliyor ve iyi bir fırsat gibi görünüyor. O, doğru diyorsa gerçekten doğrudur. En azından insanı kaybedecek bir şeyi yok. Bana şunları anlattı: avukatım ve yasaları biliyorum. bu bir gerçek. Aldanmayın, aol ve intel, aynı pepsicola`nın kısa süre önce general elektrik ile yaptığı gibi, mahkeme karşısına çıkmaktan ve milyonluk tazminatlardan korktukları için sözlerini tutuyorlar. Sevgili arkadaşlar lütfen bunu bir şaka olarak görmeyin. Bill Gates şu an servetini dağıtıyor. Buna karşılık vermezseniz ileride bunun için pişman olabilirsiniz.

  Windows hala en sık kullanılan program. Microsoft ve aol şu an bu metin ile bir deney yapıyorlar (e-mail beta test). Bu maili arkadaşlarınıza gönderdiğinizde microsoft iki hafta boyunca izini sürebilir ve sürecektir. Bu maili ileten her kişi için microsoft 245 euro ödeyecektir.Bu maili gönderdiğiniz ve bunu devam ileten her kişi için microsoft 243 euro ödeyecektir. Bu maili alan üçüncü kişi için ise microsoft 241 euro ödeyecektir. Iki hafta sonra microsoft size posta adresinizi teyit etmeniz amacıyla size ulaşacaktır ve size bir çek gönderecektir.

  Saygılarımla,

  --- Türkiye'den bir kişinin iletişim bilgileri, isim vs. ---

  Microsoft'un daha önce bu konuda yaptığı açıklama

  Kamuoyunu, son günlerde Microsoft ile ilgili olarak İnternet ortamında yoğun biçimde dolanan ve gerçeği yansıtmayan e-posta mesajları konusunda bilgilendirmek amacıyla, bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz.

  Özellikle son birkaç gündür yoğunlaşan söz konusu mesajlarda, Microsoft’un bir deney yaptığından ve mesajı başka adreslere ileten (forward eden) kişilere para ödeneceğinden söz edilmektedir.

  İlgili mesajın doğruluk payı yoktur. Microsoft Corporation söz konusu e-postada iddia edilen bir çalışma içerisinde kesinlikle değildir. Aksine Microsoft, yemleme ile küresel mücadele girişiminde tüketicileri eğitmek, suçluların yasal takibini sağlamak ve yemleme tehdidine karşı teknolojiler geliştirebilmek için yasal merciler, çok sayıda sektör ve hükümetle bir arada çalışmaktadır.

  “Hoax” adı da verilen bu tür mesajlar, “virüs, ödül, yardım, vb.” konulardaki asılsız içerikleriyle heyecan yaratarak kullanıcıların zamanını boşa harcamalarına neden olmaktadır. Bu yöntem ayrıca, yoğun mesaj zinciri içinde geçen e-posta adreslerini ele geçirerek, daha sonra kullanıcılara istekleri dışında mesajlar göndermeyi amaçlayan kötü niyetli kişiler tarafından da yaygın biçimde kullanılmaktadır.

  Kullanıcıların kötü niyetli e-posta mesajları ve bilgi sızdırma girişimlerine karşı korunmalarına yönelik önerilerimizi ekte bulabilirsiniz. Durumu kamuoyuna açıklama konusundaki hassasiyetimize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

  Saygılarımızla,

  Microsoft Türkiye  haber10
  10 Temmuz 2008 19:40
   
 2. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 3. _emogirl_

  _emogirl_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  480
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet cok haklısın canım banda geldı böle bı msj ben hemn sılmıştm cunku daha once bı arkadsımdan duymuştm böle bşi resmen ınsanı kandırmaya calışıyolar yaa bu ne böle kımsye guven kalmadı artık. :KK43:((
   
 4. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 5. Azeri kizi

  Azeri kizi Türkiye'mmm Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.722
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Bana henüz gelmedi ama bildigim iyi oldu.Tskr.
   
 6. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 7. DisiAnka

  DisiAnka 26 Ağustos ♥ ♥ Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.811
  Beğenildi:
  10.095
  Ödül Puanları:
  198
  bana da bi kaç kere gelmişti.. sildim ben.. ugraşamam öle şeylerle zatennaniknanik
   
 8. 22 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 9. Orodrethica

  Orodrethica Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  191
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hiç inanmam ki zaten "gönder paran olsun" ya da "gönder dileğin gerçek olsun" peeh.
   
 10. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 11. seratonin

  seratonin ))(beni seviyorum)(( Üye

  Katılım:
  1 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.568
  Beğenildi:
  41
  Ödül Puanları:
  108
  hönkk?:1shok::1shok: çok enteresan buna benzer görmüştüm hani bu mesajı 10 kez gönderen dileğine kavuşur tarzında falan..ama para göndericek microsoft diye hiç duymamıştım..
   
 12. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kibela24
 13. kardelen57

  kardelen57 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  145
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  oğlumada geldi bu mesaj