Bu Yaşımıza Kadar Çevre Baskısı Yüzünden Yapmak Zorunda Kaldığımız Şeyleri Sayalımmı?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

25 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Burası Türkiye ve bilindiği üzere bu ülkede genelde herşey aman o ne der ,aman bu duymasın, aman adın çıkmasın ,aman kimse görmesin ,gibi bir çok şey daha küçüklükten önce ailemiz sonra akrabalarımız sonra dış mihraplar tarafından eleştirilir. Bu eleştirileri duymamak için bu yaşa kadar kendimizden verdiğimiz,kabul ettiğimiz, sindiğimiz, yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yazalımmı arkadaşlar.Türk kadınları olarak hepimizden yeni şeyler öğrenip şaşıracağımız şeyler olduğuna eminim.Mesele ben bir kaç örnek vereyim, herzaman iyi not almak zorundaydım, herzaman uslu ve efendi bir kız çocuğuydum öyle olmalıydım, sinirlenemezdim yada biçok şeyi oynayamazdım çünkü kızdım,hiç erkek arkadaşım olmamalıydı görücü usulüyle evlenmeliydim(ama eşimle bir yıl anlaşıp evlendim hiçde pişman değilim),yaşım geçmeden evlenmeliydim yoksa evde kaldı derlerdi, tüm bunları yaparken eğitimime sonuna kadar devam etmeliydim böylece okulunu bitirdi evlendi denmeliydi,evlendikten hemen sonra çocuk yapmalıydım yoksa alalem kısır diye yafta yapıştırabilirdi (sadece 2yıl olmadı ve bu başıma geldi)... falan sizin hatırladığınız çocukluğunuzdan ya da gençliğinizden kalma toplum kuralları nelerdi ayak uyduruyormuydunuz yoksa tam aksimi davranıyordunuz?

Son düzenleyen: Moderatör: 26 Mayıs 2009
  2. 26 Mayıs 2009
  3. EU3

EU3 Guest

kimsenin baskısıyla bisey yapmadim
    insallah bundan sonra da yapmam

4. 26 Mayıs 2009
  5. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    babam çok kızardı erkeklerle oynamama, iyide bizim futbol maçlarımız vardı. babam göreve gidince oynardım bende :) lise bitene kadar bilye (misket) oynadım. mahallenin kadınları evde kalacağımı düşünüyorlardı. bende gülüyordum. 24 yaşına kadar da bisiklette sürdüm voleybolda oynadım. örtülüyüm ben. mahalleyi pek takmazdık gurubumuz vardı düzenli voleybol maçı yapardık. ama evlendikten sonra masa tenisi bile oynayamadım daha. oysa eşim büyük şehirde büyümüş aliseide öyle ama. benim çocukluğumun geçtiği küçük kasaba da daha özgürdük biz. şimdi görümcemin kızı daha lisede ama annesi bisiklet sürmesine izin vermiyor. neymiş mahalle laf edermiş. ederse etsin yaa.

6. 26 Mayıs 2009
  7. EU1

EU1 Guest

canım baskıdan kastım alalem neder?diye yaptıklarımız.yoksa kimse kimseye baskıyla bişey elbette yaptıramaz.bende kimsenin baskısıyla bişey yapmadım şimdiye kadar yalan değil herzaman çevreme uyumlu olmaya çalıştım.yeri geliyor çocuğumuza belli bir yaşta emziği bıraktıramamakla,yada bebeğimizin kilosunun yaşıtlarından küçük olması bile anneliğimizin sorgulanmasına yetebiliyor anlatmak istediğim böyle şeyler..

8. 26 Mayıs 2009
  9. EU1

EU1 Guest

aynen öyle arkadaşım çocuklarımızın oyunlarını bile aman ailesi ilgilenmiyor demesinler diye çoğu zaman kısıtlamak zorunda kalabiliyoruz.ben özgür bırakmaya çalışıyorum elimden geldiği kadar sonuçta onlar çocuk şimdi oynamayacaklarda ne zaman oynıycaklar..

10. 26 Mayıs 2009
  11. EU3

EU3 Guest

tamam ben anlamıstım zatn senin ne demek istedigini
    cevabim da hala gecerli
    cevre bisuru laf eder, etmez degil ama ben kimseyi takmadim
    16 yasindayken bisikletle dolasmami dedeme sikayet etmis mahalleden biri
    dedem sur sen bosver dedi bana :)

tabi her insan az cok topluma uyum saglar ama ben yapmak istediklerimi sirf cevre ne der diye engellemedim hic
    cocuklarin ucurtma ucurdugu bi alan vardi, gecen arkadasla bu yasta gittik ucurtma ucurduk, cevredikler soyle bi baktilar ama gercekten umurumda degildi, devam ettik

12. 26 Mayıs 2009
  13. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    saymakla bitmez bunları anlatmakla
    kah kale almadığımız yaptığımız olur ama
    genelde herkes baskı altındadır ve bu ülkede aksi idda edilemez
    dünyanın heryerinde vardır aslında bu bize özgü değildi
    sadece kültür farkı olduğu için
    onlar daha rahat gözü ile bakarız biz..

tabiki abartmamak lazım bazıları okadar abartırki hayatlarını zindan ederler elalem neder diye
    bazıları eşinin elini tutamaz ay elalaem kınar diye
    ben ise umursamam bile ..
    aslında kişinin aile yapısı çevre foktörüde değişik farklılıklar gösterdiği için
    senin yaptığpın bana acayip benim yaptığım sana cins gelir..

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  14. 26 Mayıs 2009
  15. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    annem çok baskıcı despot bir annedir...

çocukluğumda onun korkusundan hariç ve de her genç kız gibi aman annem duymasın korkusu hariçler etraf konu komşu akraba aman birşey demesin düşünmesin diye asla kendimi kasmadım baskılamadım...

bu tip baskılar beni hiç basmadı:nazar:

16. 26 Mayıs 2009
  17. DEVDAS

DEVDAS 29.05.2010... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    el öpmek...:nazar:
    sevmiyorum yani el öpmeği küçüklüğümden beri sevemedim maalesef :çok üzgünüm:
    huylanıyorum rahatsız oluyorum :1ninca:-tatlicadiarzu-
    ve annemin baskısıyla yapıyorum yapıyorsamda
    :kızgın:

18. 26 Mayıs 2009
  19. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    canım her çocuk baskılanır bu şekilde ama az ama çok...ben de bu tip baskılandım hem de en ağır şekilde fakat bunları sayarak düşünmedim....