Bu yazıyı mutlaka okumalısınız!!!

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve nurrcan tarafından 27 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 1. nurrcan

  nurrcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  110
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Aile meseleleri...
  Çocukluğumun Ankara'sında neredeyse hava kirliliği ve enflasyon kadar "tabi" addedilirdi aile içi dayak. Neredeyse o kadar kanıksanmış. Görürdük dayak kültürünün izlerini her yerde her an. Görürdük görmesine de, nedense kimse tarafından sorgulanmazdı bu durum.
  Herkesin bilip de bilmezden geldiği bir esrar-ı illet gibiydi aile içi şiddet, sözlü ve fiziksel şiddet. Adeta bir bulaşıcı hastalık, öylesine yaygın, öylesine sinsice her yerde. "İyi" ile "kötü", "normal" ile "normal dışı" o kadar iç içe geçmişti ki ayırt etmek ne mümkün. Komşularımız vardı mesela, çocuklarını karılarını döven, dövdükleri herkesçe bilinen. Bunların arasında bilhassa bir aile var ki izleri kaldı belleğimde ve edebiyatımda. Sevgili M. Teyze.

  Gençten, yumuşak yüzlü bir adamdı kocası. Hani sokakta görsen, dışarıda tanısan dersin ki: "Ne efendi adam, ne kadar mülayim, sakin". Asla tahmin edemezdi kimse bu adamın karısını, çocuklarını dövdüğünü, hem de düzenli olarak, en ufak bir meselede bile hır çıkararak dayak attığını en yakınlarına, kendi kanından, canından olanlara karşı nasıl zalim kesildiğini kimse tahmin edemezdi. Dışarıda hem komşularına hem de sokaktaki çocuklara karşı öylesine sevecen o kadar saygılıydı ki, adeta ikiye bölünmüş bir kişilikti taşıdığı, evde başka sokakta başka. Bazen "sesler" duyardık evlerinden. Dayak sesleri. Televizyonun sesi de hep sonuna kadar açılmış olurdu o anlarda, bastırmak için ağlayan çocukların seslerini. M. Teyze "ele güne karşı rezil olmamak için", sonuna kadar açık tutardı televizyonunun sesini. Tokat seslerine karışan Şeker Kız Candy müziği. Gene de sesler dindiğinde, bağırtılardan geriye sadece bir iç çekiş kaldığında, gündelik hayatın ritmi alır yutardı her şeyi.

  Ben bir bayram sabahı komşular arası bayram ziyaretinde gördüm M. Teyze'nin kocasının "öteki" yüzünü. Çay servisi yapıyordu M. Teyze, ince belli bardaklarda. İçerisi kalabalık, bir sürü konu komşu akraba. Rahat; ama saygılı bir sohbet havası hakim odaya. Ara ara hal hatır soruyor birileri birilerine. Derken adam bir yudum aldı çayından, ekşiyiverdi yüzü. Karısına seslendi hiddetle: "Olmamış bu çay, misafirlerimize bulaşık suyu mu içirirsin rezil!" Odada iğreti bir sessizlik oldu. "Biz memnunuz çayımızdan" diyecek oldu birkaç misafir; ama adam, "Bırakın Allahaşkına gitsin tekrar yapsın." diye susturdu herkesi. Israrlar kâr etmedi. M. Teyze tek tek yeniden topladı misafirlerin bardaklarını, gitti çayı yeniden demlemeye. Kocası da kalktı arkasından mutfağa geçti, bir tokat sesi, tek bir tokat. Sonra salona döndü yeniden, hiçbir şey olmamış gibi.

  On yaşında olmalıyım bu sahneye tanık olduğumda. O andan bende kalan iki nokta var. Birincisi, nasıl oluyor da kamusal alanda saygılı memur, itaatkâr bürokrat, emir eri ya da vatansever esnaf olan aile babaları kendi evlerine girer girmez karılarına ve çocuklarına karşı zalimleşebiliyor, tamamen bambaşka bir kişilik sergileyebiliyor. İkincisi, nasıl oluyor da toplum bu çift kişilikliliği, bu vahim bölünmüşlüğü, görmezden duymazdan, anlamazdan geliyor.

  Ertesi sabah, bayramın üçüncü günü bu sefer onlar geliyor oturmaya. Kızları var benim yaşımda, beraber oynamamızı istiyorlar. Ama ben kıpırdayamıyorum bile. Gözlerimi alamıyorum M. Teyze'den. Yüzünde bir morluk var, ağzının etrafında. Orada karşımda duruyor morluk. Durmuyor, büyüyor morluk kocaman bir girdap, hüzünlü bir ağıt, kayıp bir mağara olmuş, beni içine çekiyor. Dokunmak istiyorum M. Teyze'nin yüzüne, yarasına. Rol yapmayalım istiyorum. Ağlayalım, anlayalım beraber. Sormak istiyorum canının yanıp yanmadığını. Etrafımdaki büyüklere bakıyorum hayretle. Herkes hiçbir şey olmamış gibi kahvesini, yudumlayıp badem ezmesi kemiriyor. Görmüyorlar mı acaba, fark etmediler mi M. Teyze'nin suratının ortasındaki morluğu? Dayanamayıp anneanneme soruyorum. "Şşşşş!" diyor susturuyor beni. "Aile meselesi, biz karışamayız".

  Aile meselesi, biz karışamayız diye diye kaç kadının, kaç çocuğun dayak yemesine seyirci kaldı bu toplum. Seyirciler de en az dayakçı kocalar-babalar kadar sorumlusu ve failidir dönüp duran bu çarkın.

  Elif Şafak'tan alıntıdır.
   
 2. 27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 3. nurrcan

  nurrcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  110
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Akşam sitedeki sorun nedeniyle güncelleme yaptım.
   
 4. 27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 5. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  çok güzel bir yazı gerçektenn..ne yazacağımı bilemedim.yaklaşık 10 dakikadır ekranın başında oturuyorum ama inan yazacak yorum bulamıyorum...zaten bilmiş olduğum gerçekleri bir kez daha burada okumuş olmak neden bu kadar içime dokundu bılmıyorum..belki bıldığım ama hiçbirşey yapamadığım içindir:çok üzgünüm:
  paylaşım için teşekkürler
  sevgilera.s.
   
 6. 27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 7. nurrcan

  nurrcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  110
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Talin okumuş olmana sevindim teşekkür ederim.
   
 8. 29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 9. royall

  royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel etkileyici bir yazı ve üzücü olaylar ne yazacağımı bilemedim açıkçası neden erkekler dışarda hiç bişi yok ğibi davranıyolarda eve girdikleri anda canavarlaşıyorlar korunmasız olan ailesine şiddet uyguluyolar ve üzücü olanıda alışılmış ve normal gelmesi,böle bir evde kadın ve çocuklar ruh sağlıklarını kaybederler ya acaba ne zaman babam parlıyacak dövecek diye.
   
 10. 3 Aralık 2007
  Konu Sahibi : nurrcan
 11. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  içlerindeki çanavarı,dışarda saklayıp evde çıkarırlar böyleleri.çünkü o çanavar dışarda hüküm süremez,alacağı tepkiyi bilir,ve o tepkiyle başedemeyeceğinide anlar.ama evde öylemidir,evin büyüğüdür,başdır,ekmeğini getirendir,korkudanda olsa saygı duyulandır.ne dese olur vurur,kırar,döver haa severde oraya egemendir,o hakkı kendinde vermeseler bile arsızca görür.
  ve canavarın dışarda yapamadığını o evde gercekleştirir.
  benim arkadaşımın eşi, yıllardır cekiyor böyle bir manyağı,sırf ekonomik güçü olmadığı ve kimsesi olmadığı için,adamda bunu bildiği için,eli mahkum diyor.
  önceden bizlerin yanındada yapıyordu,ona karşı tepkimizi gördükce,artık yanımızda yapmıyor.ama ben biliyorum yanlızken hırpalayacağını,onun için çok üzülüyorum.bir keresinde gittim kavga bile yaptım,olmadık laflar söyledim.
  bana ne dese beğenirsiniz,sen karımı tek kollayansın,bu yüzden sizin görüşmenizi engellemicem.çünkü bende karımı seviyorum.şok oldum manyak şey madem seviyorsun nedir bu yaptığın.
  allahım böyle hasta ruhlu insanlarda koru yarabbim,sen akıl fikir ver.