Bu yılki ramazan etkinliklerinin merkezi beyazıt meydanı olacak

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 13 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  13 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106

  Yıllardır İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’yla özdeşleşen ramazan etkinlikleri, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle bu yıl Beyazıt Meydanı'na alındı.

  [​IMG]
  “Ramazan İstanbul” etkinliklerini duyurulması amacıyla Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen basın toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Vekili ve İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr Ahmet Bilgili katıldı.

  Basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da ramazanın çok farklı yaşandığını ifade ederek; “Öncelikle tüm İslam âleminin ramazanını şimdiden kutluyorum. “Asırlardır devam eden Ramazan kültürünün İstanbul'da ortaya çıkmasını arzu ettik. Dileğim odur ki, dayanışma, kaynaşma, affedicilik ve insani değerlerin ön plana çıktığı ramazan ayının güzelliklerinden hep beraber istifade ederek, büyük toplum olmanın gururunu hep birlikte yaşayalım.” dedi.


  "Sultanahmet Meydanı'na yeni düzenlemeler getireceğiz."
  Başkan Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'da önümüzdeki ramazanlar için bu ramazandan itibaren yeni düzenlemeler getirdiklerini belirterek; “11 ayın sultanı olan ramazanın kendine has özelliklerinin çok daha iyi hissedilmesi için ne gerekiyorsa yapılacak.” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “26 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda yapılan kitap fuarının bu yıl Beyazıt Meydanı'nda yapılacak. Bu durumun bölgeyi çok daha farklı şekilde etkileyecek ve yeni bir piyasa oluşacak. Beyazıt Meydanı'ındaki eski tarihi çınar altı kahvesi de kendi konsepti içerisinde BELTUR tarafından yeniden devreye sokulacak. Bu mekan insanların sohbet ettiği, soluklandığı ve dinlendiği bir mekan olarak hizmet verecek."
  Yıllardır Sultanahmet Meydanı’nda yapılan kitap fuarı ve diğer etkinliklerin önemli bir bölümünün Beyazıt Meydanı'na alındığını belirten Topbaş; “Sultanahmet Meydanı'nın tarihi özelliğine yakışır şekilde çok daha farklı ve düzenli kullanılması amacıyla gelecek yıldan itibaren orada çok daha farklı formatta geleneksel kültürlerin yansıtıldığı özel Ramazan etkinliklerinin düzenlenecek.” dedi.

  "İftar çadırlarına yeni misyon yükledik."
  Üsküdar, Beyoğlu, Fatih ve Eyüp Sultan'da da "Ramazan İstanbul” etkinlikleri kapsamında çeşitli aktivitelerin yapılacağını dile getiren Başkan Topbaş, mahya yarışmaları, ilahiler, konserler ve söyleşilerle ramazanda ayrı bir güzellik yaşanacağını belirtti. Ayrıca Topbaş bu yıl itibariyle de ilçe belediyelerinin kurduğu ramazan çadırlarının iftar yemeği vermenin yanında kültür merkezi olarak ta hizmet vereceğini söyledi.

  “İstanbul'da ramazan bir başkadır.”
  “Ramazan kültürümüz sadece İslam alemi için değil dünyadaki insanlar içinde önemli etkinlik.” Diyen Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ramazanın tüm İslam alemine İstanbul'a ve ülkeye hayırlı olmasını diliyorum. Tüm İslam alemini, İstanbul'daki bu güzellikleri takip etmek, bu mabetlerde ibadet etmek ve inanç turizminde önemli mekan olan, her sokağı tarih kokan bu şehre davet ediyorum. Gelsinler bu güzellikleri tatsınlar, İstanbul'da ramazan bir başkadır.”

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de “Ramazan İstanbul” etkinliklerinin 11 ayın sultanı ramazana bu yıl bambaşka bir renk katacağını söyledi.
  'Ramazan etkinliklerinin yeni adresinin Beyazıt Meydanı olduğunu söyleyen Avdagiç konuşmasını şöyle sürdürdü. “Etkinliklerin merkezi Beyazıt Meydanı olacak ancak 'Ramazan İstanbul' şehrimizin dört bir yanından konserlerden sergilere, sohbet ve konferanslardan sahne gösterilerine varıncaya kadar geniş bir yelpazede İstanbullular ile buluşacak.”

  Ramazanın İslam kültürü ile İstanbul şehir kültürünün bütünleştiği en özel zaman dilimi olduğunu vurgulayan Avdagiç; “Farklı kültürleri birleştiren şehrimizde bu yıl ramazan programı sadece İstanbullular'ı Müslümanlar'ı değil yolu İstanbul'dan geçen tüm dünya vatandaşlarını bir araya getirecek özel etkinlikler olarak planlandı. Ramazan İstanbul programımız oldukça çeşitli ve renkli. Ramazana dair hızlı çağın unutturduklarını yeniden hatırlatmak için çok özel projelere imza atmaya çalıştık. Etkinlikler çerçevesinde yıllarca unutulmuş bir Ramazan geleneği olan “Teravih-İ Enderun ve Cumhur Müezzinliği”nin ramazanın ilk gecesi Sultanahmet Camisinde başlayacak ve kentin 29 camisinde devam edecek.” dedi.
  İstanbul Devlet Tiyatroları ile beraber düzenlenen”Sultanı Seyirlik” temsilinin Sarayburnu'nda dün akşam başladığını ve 10 gün devam edeceğini belirten Avdagiç; “Bu sahne gösterilerinde Osmanlı yaşantısı anlatılacak.” dedi.
  Avdagiç, bir mahya yarışmasının düzenleneceğini, bu yarışmanın sadece Türkiye değil, Hollanda'dan Mısır'a kadar bir çok ülkede şimdiden büyük ilgili gördüğünü bildirdi.
  26 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda sıkışık bir şekilde yapılan kitap fuarının da bundan sonra Beyazıt Meydanında gerçekleştirileceğine dikkati çeken Avdagiç, “Ramazan İstanbul” etkinlikleri içinde yer alan “Ramazanda Caz” programı kapsamında dünya çapındaki Müslüman cazcıların bir araya getirileceğini kaydetti.
  Avdagiç, etkinlikler kapsamında sohbetler, konferanslar, Feshane'de etkinlikler, Üsküdar Bağlarbaşı etkinlikleri, Yenikapı Mevlevihanesi'nde semah törenleri düzenleneceğini aktardı.
  Konuşmaların ardından Topbaş ile Avdagiç, kitap fuarının düzenleneceği çadırda yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

  “Bu etkinlik bu mekanı bir kitap piyasası haline getirecek.”
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından gazetecilerin”Kitap fuarının Beyazıt Meydanı'na alınması Sahaflar Çarşısındaki esnafın tepkisine neden oldu. Zor durumda olduklarını söyleyen esnaf kitap fuarının işlerini iyice durduracağından şikayet ediyorlar. Fuarın buraya taşınması onları nasıl etkileyecek?” sorusu üzerine şunları söyledi:
  '”Sahaflar bizim kültürümüzden bir parça, asırları geride bırakmış çok önemli bir noktamız. Bir kere kendi değerinden bir şey kaybetmez. Bu aktivite alanı buraya binlerce insanı getirecek. Yüzbinler ile ifade edeceğimiz insanın buraya gelişi, oradan geçişi ve orada farklı şeyleri görmesi ulaşması açısından önem taşıyor. Sahaflar Çarşısını bilmeyenlere bile öğretmiş olacak. Bu etkinlik bu mekanı bir kitap piyasası haline daha ağırlıklı getirecek. Ramazandan sonra da kitap alacak, kitap arayan vatandaşların geleceği adres olacak. Ramazandan sonra gelin konuşalım. Bir ay geçsin. Sahaflar çarşısından çok daha fazla insan geçecek hale gelecek.
  BELTUR tarafından eskiden altında çay bahçesi bulunan tarihi çınarın altının eskiden olduğu gibi hizmet açılacak olmasının da Sahaflar esnafı içinde bir yoğunluğu getireceğini söyleyen Topbaş, “Sahaflar bizim için çok önemli. Onların sarsıntı geçirmesini, sıkıntıya düşmesini istemeyiz. Başka adımlar gerekiyorsa onları da atarız. Zaman zaman “sahaflar haftası' yapmak suretiyle insanların oraya gelmesini sağlayacak aktiviteler yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

  Başkan Topbaş daha sonra yapılan çalışmaları yakından inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından Başkan Topbaş meydandaki vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.
  Kaynak: İBB