Bulantı hapı içen hamişler

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve dilek38 tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    17 Eylül 2009
    Konu Sahibi : dilek38
  1. dilek38

dilek38 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bugün ilk defa bulantı hapı içtim adı dramamine. bulantı azaldı kusma da olmadı ama çok huzursuzum ters etki falan yapar diye korkuyorum. çıkarasım geliyo ama çıkmıyo çarpıntı yapıyo. sizde nasıl etkiler oluyo yazar mısınız. şimdiden teşşekürler

2. 17 Eylül 2009
  3. Karpuz

Karpuz Meleğimm Yanımda... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    valla canım benımde ılk 3 ay oldukca fazla bulantım e kusmam olmustu bende emedur kullandım ona ragmen olmustu gercı ama hıc bısı olmuyo korkma doktorun verdıyse guven ona :)
    bıran once gecer inşallah canım...

4. 17 Eylül 2009
  5. esraseyhan

esraseyhan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben de dramamine kullanıyorum. hem de bayadır.4 buçük ay oldu hala içiyorum. günde 2 kere hem de. bazı günler içmemeye direniyorum ama sonu hiç iyi bitmiyor. geçen oktora gittim yine sordum ilacı içiyorum ben dedim. o da iç hiç zararı yok o ilacın dedi.bir de yemek listesi verdi ki sormayın.yemek zorundasın diyor.

6. 18 Eylül 2009
  7. kba

kba kızımızı koru yarabbim... Üye

Beğenildi:
    301
    Ödül Puanları:
    123
    slm..bende başlarda çok bulantım oluyo diye aynı ilacı kullandım..ama kısa süre kullandım ve günde bi tane içiyodum ne olur ne olmaz diye:) fakat dr tavsiyesiyle alıyorsan korkmana gerek yok bence..inşallah en kısa zamanda bulantıların geçer cnm..

8. 18 Eylül 2009
  9. NAZ__24

NAZ__24 Semih ve Duru*nun annesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.017
    Ödül Puanları:
    188
    banada verdi ama ben içmiyorum çünkü geçirmiyor hiç gerek yok yani
    acaba markadan olabilirmiki ilacımı değiştirsem

10. 18 Eylül 2009
  11. ayabenzer23

ayabenzer23 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben emedur kullanıyorum doktorum verdi bana eğer seninde doktorun verdiyse korkmana gerek yok

12. 18 Eylül 2009
  13. dilek38

dilek38 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet doktorum söyledi. dün içtim ama akşama doğru 1 kere çıkardım. bugün içmedim ne yediysem çıktı.inşaallah en kısa zamanda biter. artık doya doya yemek istiyorum

14. 19 Eylül 2009
  15. kedi003

kedi003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    benım doktorum her turlu ılac yasak dıyor zaten ılk 3 ay neredeyse gerıde kaldı. 6 kılo verdim hayatımın en kotu gunlerını gecırdım.. bu doktordan doktora degısıyor.. ama ılacı doktor kontrolunde alıyorsan sorun olmaz bence..dun doktora gıttım arkadaslar.. bebek 12 haftalık dedı ama benım hesabıma gore bugun 11+4 olması lazım boyle bır kac gunluk oynamalar olabılır dımı? sımdı ben 12+ seklınde mı saymaya devam etsem kı?

16. 19 Eylül 2009
  17. esraseyhan

esraseyhan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    11+0 dan 11+6 ya kadar 12 haftalık demek yani doktorun da senin de hesaplamaların doğru canım.

18. 19 Eylül 2009
  19. DilaNaz

DilaNaz Körler sağırlar,birbirini ağırlar. Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    153
    Gebelerin %50sinde bulantı-kusma yakınmalarına rastlanmakta ve % 0.5-1inde bu yakınmalar çok şiddetli bir hale gelmekte ve kilo kaybına neden olabilmektedir. Tedavi gerektiren bu şiddetli bulantı-kusma durumu hiperemezis gravidarum olarak adlandırılmaktadır. Hastalık daha çok gebeliğin ilk 3 ayında görülmekte, nadiren beşinci aya kadar uzayabilmektedir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte endokrinolojik, biyokimyasal ve psikolojik faktörlerin rol oynadığı öne sürülmektedir. Yapılan çalışmalarda aşırı bulantı-kusması olan gebe hastalarda Helikobakter pilori enfeksiyonu oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca endoskopik biyopsilerde midedeki harabiyet oranı artıkça bulantı-kusma şiddetinin de arttığı görülmüştür.

Tanı

Gebelikte aşırı kusma ile birlikte sıvı eksikliği bulgularına rastlanması, tansiyon düşüklüğü ve nabız artışı görülmesi durumunda hiperemezis düşünülmelidir. Bu hastalarda öncellikle ultrason ile gebelik olup olmadığına bakılması gerekir. ıkiz gebelik ve mol gebeliğinde hiperemezis daha sık görülmektedir. Laboratuvar tetkiklerinde potasyum ve sodyum düzeylerinde düşme ve kan konsantrasyonunda artış görülür. Bazı hastalarda tiroid hormonunda artış ve %1 hastada hipertirodi bulguları görülür.

Anne Açısından Riskler

Şiddetli kusması olan hastalarda yeterli tedavi yapılmazsa B1 vitamini eksikliğine bağlı olarak Wernicke veya daha şiddetli durumlarda Korsakoff psikozu gibi sinir sistemi harabiyetine bağlı hastalıklar görülebilir.Diğer vitamin eksikliklerine bağlı belirtiler ve demir eksikliği anemisi görülebilir.

Kan sodyum düzeylerindeki düşmeye bağlı olarak bilinç bulanıklığı, havale ve solunumda durma görülebilir. Ayrıca sodyum tedavisi çok hızlı yapılırsa bilinç bozukluğu, ellerde ve kollarda kuvvetsizlik gibi sinir sistemi harabiyetine bağlı bulgulara rastlanabilir. Aşırı sıvı kaybına bağlı olarak kan yoğunluğunda bir artış olur ve kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu pıhtıların dolaşımla akciğere atılması yaşmasal tehlikelere yol açabilmektedir.

Aşırı kusmaya bağlı olarak yemek borusunda yırtılmalar görülebilir. Ayrıca hastada genel olarak bir kas güçsüzlüğü ortaya çıkabilir. Bu hastalarda karaciğer fonksiyonlarında da bozulma oluşabilir.

Bebek Açısından Riskler

Gebeliğin ilk 3 ayında genel olarak bebek anneye çok fazla bağınlı değildir. Anne bu dönemde kilo kaybetse bile bebek normal olarak büyümesine devam etmektedir. Ancak yine de bu dönemde düzenli ve dengeli beslenmenin önemli olduğu belirtilmektedir. Bizimde kendi deneyimlerimize göre bebek gelişiminde bir sorun görmüyoruz. Bazı çalışmalarda aşırı kusması olan annelerin bebeklerinde gelişme geriliğine daha sık rastlandığı belirtilmekle birlikte, birçok çalışmada benzer bulgulara rastlanmamıştır.

Tedavi

Hastanın sıvı dengesinin düzeltilmesi (serum fizyolojik)

B1 vitamini (Thiamine) verilmelidir.

Diet: Hastanın bulantı-kusması şiddetli ise bir süre ağızdan beslenmeye ara verilmesi gerekir. Hafif bulantı-kusması olanlarda yağlı, baharatlı ve asit içeren yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Krik-krak, tuzlu bisküvi, beyaz leblebi ve fındık gibi yiyeceklerin yararı olabilir.

Zencefil: Bazı çalışmalarda yararı gösterilmiştir.

Kusmayı önleyen ilaçlar: Postadoxin, Dramamine, Emedur, Metpamid ve Largactil gibi birçok ilaç kullanılabilir. Zofran B kategorisinde bir ilaç olmasına karşın yeterli bilgi bulunmadığı için gebeliğin ilk 3 ayında zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Kortikosteroidler: Bazı çalışmalarda yararı gösterilmiştir.

Akupunktur: Bazı çalışmalarda yararı gösterilmiştir.

Hastanede yatan hastalarda kanın pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.