Bulaşık makineleri için evde hazırlanan doğal deterjan

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve nevban tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

19 Şubat 2009
    Konu Sahibi : nevban
  1. nevban

nevban Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Arkadaşlar dün öğrendiğim bir bilgiyi Sizlerle paylaşmak istedim. Mehtap tv bir proğramda iki tane kimya mühendisi bayan kimyasallarla alakalı konuşuyorlardı ve kendilerinin kullandığı bir tarifı verdiler Bulaşık makinası deterjanını kendileri hazırlıyorlarmış daha sağlıklı olsun diye bende hemen yazdım ve Sizlerle paylaşıyorum kendim daha denemedim ama en kısa zamanda denemeyi istiyorum. Tarif şöyle;
    Bir fincan Boraks
    Bir fincan çamaşır sodası veya karbonat
    Bir yemek kaşığı limon tuzu
    Bir yemek kaşığı kaya tuzu veya deniz tuzu
    Bunları karıştırıyormuşsunuz ve makinada kullanırken bir yemek kaşığı bu karışımdan bir yemek kaşığı arap sabunu koyuyormuşsunuz parlatıcı kısmına ise elma sirkesi
    Bu tarifi veren bayan kendisi bunu kullandığı söyledi tamamen doğal olduğunu ve iyi sonuç aldığını söyledi.
    Not; Boraks' ı eczanelerden alabilirsiniz eğer ellerinde yoksa Eczacıların bunu Sizin için temin etmeleri daha kolay dedi.
    Ayrıca şunu da hemen paylaşmak istiyorum yine oturduğumuz ortamlarda bulunduracağımız bazı çiçeklerin ortamı kimyasallardan temizlediklerini söylediler Bu çiçekler şunlarmış
    Bambu çiçeği, örümcek çiçeği,, devetabanı, paşakılıcı, Barış çiçeği, Kauçuk ve areka

2. 22 Şubat 2009
  3. myflowers

myflowers biroyana birbuyana salla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hımmmmm cok tuaf deıl zaten bazı arkadaslr arap sabunu kullanıyoo suda erıtıp deterjan bolmesıne koyuyooo parlatıcı bolumune elmasırkesıde kullanıyolar bunu bılıyorummm

4. 22 Şubat 2009
  5. çamaxsxxixrsuyu

çamaxsxxixrsuyu ♥etmiyorum eyvallah♥ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim dikkatimi çekti canım ama bulaşık deterjanı almak bana daha kolay geldi..çünkü zaten çalışıyorum, bir de bunlarla uğraşmam çok zor...tabiherşeyin doğalı güzel ama valla o kadar yükün altında bulaşıkları yıkayıp yerine yerleştiren bir makine bulsam onu alırdım...

6. 25 Şubat 2009
  7. Yuse

Yuse Bir MELEK gördüm sanki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Boraks denilen şey ne merak ettim doğrusu :1shok:..deterjan kullanmaktan daha iyidir bence.......hemde eminim daha ucuza gelir kaydirigubbakcemile5

60' sıcaklıkta yıkanıyo ama yinede bardak vs. üzerinde deterjan kalıntısı oluyodur mutlaka.. ( bardaklar çoğu zaman bulanık kalıyo çünkü..:kızgın:)...

8. 25 Şubat 2009
  9. KapRis

KapRis Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    acaba deneyen varmı içinizde kızlar bu tarifi merak ettim
    makınanın deterjanları dediniz gibi lekeler bırakıyo bardak tabak v.s lerde
    deneyenler varsa bizimle paylaşırlarsa seviniriz

10. 26 Şubat 2009
  11. allame

allame Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım teşekür ederim çok güzel bence deneyelim bakalım,ben de en pahalı deterja nı kullanıyorum ama menmun değilim.

12. 16 Mart 2009
  13. haydimutfaga

haydimutfaga Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    nevban siz denediniz mi?
    tarif için teşekkürler,
    deterjanım bitmesine yakın boraks alıp denemeyi düşünüyorum inşallah.

14. 18 Mart 2009
  15. MeLoDi

MeLoDi LeYLaELaGöZLüBiRÇöLaHuSu! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bende merak ettim kızlar denerseniz lütfen sonuçlarını yazın. bizleri bilgilendirin bizde yapalım.

16. 19 Mart 2009
  17. durualya

durualya Guest

bulaşıklarımı makinede arap sabunuyla arada yıkıyorum. parlatıcı henüz bitmediği için sirkeyi denemedim. yalnız çok kirli bulaşıkları çıkartmıyo...bende ozaman bulaşık deterjanı kullanıyorum.
    çok kirli olmayan bulaşıklarda sonuç iyi.....Boraksı duymadım..eminim güzel sonuç veriyordur.denemek lazım.

18. 19 Mart 2009
  19. nevban

nevban Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16