Buldugum sutyeni takarim demeyin !!

Konusu 'Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri' forumundadır ve cucu-pete tarafından 19 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  19 Kasım 2008
  Konu Sahibi : cucu-pete
 1. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  Gazi Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doç. Dr. Sühan Ayhan, Operatör Dr. Kemal Fındıkçıoğlu, Operatör Dr. Fulya Fındıkçıoğlu ve Dr. Tuba Güçlü ile polikliniğe başvuran 18 yaş üstü 100 kadın hastayla doğru sütyen kullanımıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Doç. Dr. Özmen, yaptıkları araştırmada doğru sütyen kullanımının yaşla ilişkisinin olmadığını, ancak öğrenim durumunun doğru sütyen kullanımına katkısı olduğunu saptadıklarını söyledi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 59’unun doğru sütyen numarasını bilmediğini belirlediklerini kaydeden Doç. Dr. Özmen, yüzde 45’inin de uygun sütyen kullanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

  Özellikle büyük memeli kadınlarda uygun sütyen kullanımının daha az olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Özmen, bu kadınların daha küçük sütyen kullanma eğiliminde olduklarını ifade ederek, şöyle dedi: "Büyük memeli kadınlar, göğüslerini küçük göstermek amacıyla küçük kalıp ölçülü, sıkan sütyenleri tercih ediyor. Bu nedenle birçok sütyen üreticisi çok büyük kalıp üretmemekte, buna bağlı olarak da bu gruptaki bayanların doğru sütyeni bulabilme oranları da azalmaktadır. Ancak büyük memeli bayanların küçük sütyen kullanarak küçük memelere sahip olmaları mümkün olmadığı gibi bu durum sağlıkları açısından da sakıncalı olabilir.

  Bunun yerine günlük aktivitelere izin verecek kadar asan,
  ancak lenf dolaşımını bozacak kadar sıkı olmayan, geniş askılı, bantları ve askıları baskı yaratmayan, yan destekli, memeleri kavrayan, sırta binen ağırlığı hafifleten ve hareket özgürlüğü sağlayan sütyenlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Hatta çok büyük memeli kadınlar, özel tasarlanan sütyenler kullanabilir."

  Doğru sütyen kullanımı

  Doğru sütyen kullanımının zaman içinde memenin formunu koruduğu, sarkmayı önlediğini ve estetik meme cerrahilerinden sonra da uzun dönem sonuçlara olumlu katkıda bulunduğunun düşünüldüğünü bildiren Doç. Dr. Özmen, şöyle devam etti: "Batı toplumlarında yapılan bazı araştırmalarda, kadınların yüzde 80 oranında istedikleri sütyeni bulamadıkları ve yüzde 90 oranında kullanmakta oldukları sütyenden memnun olmadıkları saptanmıştır. Ayrıca estetik meme cerrahisi için başvuran hastaların sütyen ölçülerini doğru olarak bilmesi, ameliyat sonrası beklentileri cerrahla daha doğru paylaşmasına da yardımcı olabilir."

  Çok sıkı sütyen kullanımının meme lenf drenajını bozduğu yönünde bilimsel yayınlar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Özmen, bu nedenle uygun sütyen kullanımı önemli olduğuna dikkati çekti.

  Sütyen kullanımı

  Sütyen benzeri ilk kıyafetlerin bundan Antik Yunan’da kullanıldığının bilindiğini söyleyen Doç. Dr. Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Orta Çağ ve sonrasında vücudu şekillendirmek için elbise altına giyilen korselerin parçası olarak düşünülmüş, ancak modern anlamda sütyenlerin hayatımıza girmesi 20. yüzyılın başlarında olmuştur. ABD’de 1960’larda kadın özgürlük hareketlerinin uzantısı olarak sütyen kullanımı aleyhine yapılan protestolar nedeniyle varlığı tehlikeye girse de sütyen bugün kadın giyim endüstrisinin en önemli ürünlerinden biri olarak büyük bir pazar oluşturmaktadır."

  Dogru Sutyen ölcünüzü bulmak icin;

  Size uygun olan beğendiğiniz sütyeni denemeden alabilmeniz için doğru sütyen ölçünüzü biliyor olmanız gerekir.

  Sütyen ölçünüz iki değerden oluşur. Beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğüyle ilgilidir. Genelde meme büyüklüğü ile beden orantılı olduğundan, her model için ayrı cuplar üretilmez.

  Beden ölçünüzü nasıl bulursunuz?Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.Örneğin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sütyen 80 beden olmalıdır. Sütyen bedenleri 5 cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

  Meme altı çevresi Sütyen bedeni 70 cm. ve altı 70 71-75 cm.arası 75 76-80 cm. arası 80 81-85 cm.arası 85 86-90 cm arası 90 91-95 cm.arası 95 96-100 cm. arası 100

  Sütyen cup (bone) ölçüsünü bulmak

  Mezuranızı yine sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü verir.

  Fark Cup ölçüsü

  6.5 cm’den küçükse A6.5-13 cm. arası B14 - 19.5 cm. arası C19.5-26 cm. arası D26 cm’den büyükse DD

  Örneğin meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalim. İki ölçü arasındakı fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz 75B’dir. Eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.

  * Ölçünüzü, göğüslerinizde oluşacak şişlik ve gerginlikten etkilenmemesi için regl olmadan bir kaç gün öncesinde alınız.


  alintidir a.s.
   
 2. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 3. EU1

  EU1 Guest

  ..................................................................................
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Mart 2009
 4. 27 Ocak 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 5. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  olur mu canim,ölcüler elbette önemli..
  sutyenin SIKtigi bölgelerdeki tahrislere sahit olmussundur,bu sadece tahris etmekle kalmayip kilcallardaki kan dolasimlarinida olumsuz yönde etkiliyor,bilginea.s.
   
 6. 27 Ocak 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 7. EU1

  EU1 Guest

  ..................................................................................
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Mart 2009
 8. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 9. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  esimle benim ismimiz canim:KK66:
   
 10. 5 Mart 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 11. alevsi

  alevsi her şey çok güzel olacak Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2009
  Mesajlar:
  595
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  altı tel destekli sütyenleri asla kullanamıyorum.dolayısıyla destekli olnlarıda:)