Bulgur ile kolay kilo ver!

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve dids tarafından 15 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

15 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : dids
  1. dids

dids f & d Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    38

Yapılan araştırmalara göre bulgur yiyerek hem çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz hem de dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilirsiniz.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bayram, yapılan araştırmaların bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini ortaya koyduğunu bildirdi. Doç. Dr. Bayram, daha önce yapılan birçok çalışmada bulgurun kolon kanserine iyi geldiği, hamilelik döneminde alınan bulgurun bebeklerin beyin gelişimini desteklediğinin tespit edildiğini belirtti. Bulgurun fonksiyonel bir gıda olduğunu, fonksiyonel gıdaların en önemli özelliklerinden birinin insanın fiziksel aktivitesini yükseltmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılaması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Bayram, şu bilgileri verdi: "Bulgurdaki yüksek amiloz miktarı, dayanıklı nişasta ve posa miktarı ile düşük glisemik indeksi, insanda uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Yapılan araştırmalar, bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini ortaya koyuyor. 2004te Türkiyeye bulguru araştırmak için gelen Avustralya Curtin Üniversitesi Öğretim Üyesi Vicky Solah ve ekibinin geçen yıl Avustralyada yaptığı araştırmaya göre, bulgur çok önemli bir diyet maddesi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, bulgur pirinçle kıyaslandığı zaman daha yüksek seviyede tokluk hissi veriyor." Doç. Dr. Bayram, yapılan araştırmada yaşları 18 ile 50 arasında değişen bir denek grubu kullanıldığını ve deneklere öğünlerinde pirinç ve bulgurdan oluşan yemekler verildiğini belirtti. Çalışmada bulgurun açlığı 1,1.5 saat civarında geciktirdiğinin tespit edildiğini, ayrıca deneylerde içinde pirinç olan yemeklerden yiyen bir erkek deneğin 1022 kcal(insan vücudunun kullandığı enerji), bulgurla ise 909 kcal aldığının tespit edildiğini bildiren Doç. Dr. Bayram, şunları kaydetti: "Çalışma kapsamında kadın denekler pirinçle 755, bulgurla ise ortalama 550 kcal lik bir enerji alındığı bulundu. Bu bulgular, bulgurun halkın zannettiği gibi kilo yapan bir madde olmadığını aksine diyetlerde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacını karşılayarak düzenli kilo verilmesini sağladığını ortaya koyuyor.

Bu araştırma Measurement of Satiety of Wheat-Based Bulgur by İntervention and Sensory Evaluation başlığı ile Cereal Foods World isimli bilimsel dergide yayımlandı.

(alıntıdır)

2. 15 Mayıs 2008
  3. azeri

azeri Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim didemcim,ben zaten akşamları hep kısır yerim gerçi çok yerim buna rağmen kilo almam,kısır ve bulgur pilavı sevenler bayram edebilir:))

4. 15 Mayıs 2008
  5. BenCano

BenCano ~HürGeneral~ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bayılırım bulgur pilavına
    kıymasız olursa sorun olmaz kilo açısındann bence deohh miss miss
    yapsammı ki:)

6. 16 Mayıs 2008
  7. burca_14

burca_14 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba benim bir tanıdığım aşırı kiloluydu bir dönem bulgur diyeti yaptı yani aslında yediği içerisinde bol yeşillik olan çok az yağlı bir kısırdı istediğiniz sebzeyi ekleyerek yiyebiliyorsunuz ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama çok kilo vermişti....
    bende bulguru çok severim pirinçten daha lezzetli bence salatasınıda deneyin dereotu yesilsoğan ve rendelenmiş domates istersniz birazda taze sarımsak ekleyerek az yağda kavrulmuş suyunu çekmiş bulguru soğutun içine bunları ekleyin soğuk otlu bir pilav tatı süperrrr afiyet olsun=)

8. 16 Mayıs 2008
  9. Puantiye

Puantiye Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    denemek lazım... bu sabah pirinç lapası yedim gün boyu onu yiyeceğim ama bulgurda mantıklı geldi,yapılabilir

10. 16 Mayıs 2008
  11. tılsım33

tılsım33 Guest

ayy canım abim bulgurla diyet yap der kilo aldırmaz derdi ben ianamzdım :KK43:

12. 16 Mayıs 2008
  13. spacegirl

spacegirl çaktırmayın aslında yokum Pro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dids harikasın. çok severim bulgur pilavını. hele şimdi yaz da geldi. taze domates biberle yapacan, yanına da ayran. evet yaa. çok güzel bir diyet olur bu. olmasa da ben mutlu olurum :))). Daha ne di mi ama..

14. 16 Mayıs 2008
  15. karakedibu

karakedibu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :icecream:ben haftaya başlıycam bulgur diyetine bakalım nasıl farketecek gün gün menümü ve dürüst ce hergün ne yediğimi yazıcam.takip edin beni anacııııııııııııım:dance:
    katılın bana kızlar birlikte başlayalım pazartesi uygun günüm canlar..........:teytey:

16. 16 Mayıs 2008
  17. ÇXOXMEZ

ÇXOXMEZ Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok süper bir bilgi ben bir adım öteye götürüyorum.Buğdayın bir de dövme hali vardır.Onu haşlayıp dondurucuda tutabilirsiniz yoğurt ve nane ile süper olur.Emzirenler için de süt yapar.Defne Samyelinin doğumsonrası kilo verme sırrı buymuş .

18. 16 Mayıs 2008
  19. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    83
    Bayılırım bulgur pilavına da kısıra da..:dance:
    Acaba önümüzdeki hafta birkaç akşam yesem mi ben de?şutarafagitti