bulimia hastalıgı :(( fark ettımde galıba yeme kırızlerımın adını buldum:(

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve MakeUp tarafından 20 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  20 Ekim 2010
  Konu Sahibi : MakeUp
 1. MakeUp

  MakeUp Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.049
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Bulimia

  Bulimia, bir çeşit psikolojik yeme bozukluğudur. Bulimia, aşırı dozda yemek yeme işlemi sonrasında, uygun ve sağlıklı olmayan kilo kontrolü yöntemlerinin uygulanması şeklinde tanımlanabilir. Özellikle kusma, aşırı derecede diüretik ve laksetiflerin kullanımı ve çok zorlayıcı egzersizler yapılması bulimia vakalarında en sık rastlanan kilo kontrolü yöntemlerindendir. Vücut şekli ve kilo ile ilgili aşırı derecede takıntılı olmak, normal kiloda olunmasına rağmen kişinin kendisini kilolu hissetmesi bulimianın en belirgin özelliklerindendir. Bulimia rahatsızlığı yaşayan bir kişi normalde pekçok insanın yiyebileceği miktarın çok daha fazlasını tüketir. Bu aşırı yeme şekli aslında kişinin aç olmasıyla ilgili değildir. Bu yeme bozukluğu tamamen kişinin içinde bulunduğu depresyon, stres ve vücudunu beğenmeme takıntısıyla ilgilidir.

  Bulimia sorunu yaşayan bir kişi aşırı dozda yeme süresi içinde kontrolünü kaybeder ve ne bulursa yer. Bu yeme işleminin ardından çok kısa süreli bir sakinleşme dönemi yaşar. Bundan sonra da kilo alma korkusu ile ciddi bir pişmanlık, üzüntü ve hatta kendinden iğrenme duygusu yaşar. En sonunda da tüm yediklerini sağlıklı olmayan yöntelerle boşaltır.

  Bulimia ilk kez 1980li yıllarda bir yeme bozukluğu olarak adlandırılmıştır. Bulimia problemi yaşayan kişiler son derece normal görünürler, bunların çoğu normal kiloda olup az bir kısmının ise kilo fazlası vardır. Bir kişin bulimia problemi yaşayıp yaşamadığını anlamak oldukça zordur. Çünkü bu aşırı yeme ve boşaltım işlemleri gizli yapılır. Bu kişiler bulimia sorunu yaşadıklarını daima inkar ederler. Böyle bir kişi tek seferde en az 2000 kalori olmak üzere 5000-6000 kalorilere varan miktarlarda aşırı dozda yiyecek tüketebilirler ve bu yiyeceklerin çoğu tatlılar, dondurmalar ve fast food türü ürünlerdir. Ne yazık ki kişi bir günde birkaç kez bu aşırı yeme işlemini tekrarlar.

  Eğer ailenizde bulimia problemi olan bir kişi varsa bilinizki çok ciddi derecede yardıma ihtiyacı vardır. Bu konuda siz onu yeme bozukluğu uzmanına gitmeye ikna etmelisiniz. Tabi bu arada size karşı çıkacaktır. Ancak bir uzman bu problemi çözümleyebilir.

  Bulimianın tam olarak neden kaynaklandığına ilişkin bir bilgi bulunmamakla beraber, uzmanlar kişinin vücudundan memnun olmamasını, sürekli beden ölçüsü ve şekliyle ilgilenmesinin ve şişmanlama korkusunun bulimiaya neden olabileceği görüşündedirler. Ayrıca bu konuda sorunlu aile geçmişi olanların, genetik yapısı uygun olanların ve beyin kimyasallarında bazı problem olanların da bulimia problemi ile karşılaşabileceklerine dair bilgiler mevcuttur.

  Tıbbi Komplikasyonları

  1- Diş mineleri sürekli tekrarlanan mide asidine maruz kaldığı için yıpranır
  2- Diş çürükleri ile birlikte sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet oluşur
  3- Tekrarlayan kusmadan dolayı salgı bezlerinde şişlik ve ağrılar oluşur.
  4- Mide ülseri
  5- Mide fıtığı
  6- Bağırsak fonksiyonları ve boşaltım problemleri
  7- Elektrolit dengesizliği
  8- Su kaybı
  9- Düzensiz kalp atışı ve ileri deredeki vakalarda kalp krizi riski
  10- Libido azalması ve cinsel isteksizlik
  11- İntahara eğilimli hale gelmek


  Belirtileri

  - Kontrol edilemeyen zamansız ve aşırı miktarda yeme problemi
  - Aşırı yemenin ardından kusma veya ilaç kullanımı ile veya aşırı egzersiz yaparak yenilenlerin kilo yapmamsını sağlama çabası
  - Yemeklerden hemen sonra banyoya gitme
  - Depresyon ve kontrolünü kaybetme duygusu
  - Boyundaki salgı bezlerinde şişlik
  - Regl düzensizlikleri
  - Ağız içi ve diş problemleri
  - Boğaz ağrısı
  - Konsantrasyon kaybı
  - Kabızlık ve hazımsızlık
  - Aşırı halsizlik


  Bulimia ile ilgili olarak vücudun ön planda olduğu meslekleri icra edenler, risk grubu içindedirler. Özellikle mankenler, fotomodeller, dansçılar, jimnastikçiler ve balerinler gibi. İstatistiki bilgilere göre lise ve üniversite öğrencisi bayanların %10'u bulimia problemi ile karşı karşıyadırlar. Bulimia problemi olanların %10'u erkektir. Bu kişilerin %10'u şiddetli açlık, kalp problemleri, çeşitli ciddi komplikasyonlar ya da intihar dolayısıyle ölmektedirler. Her ne olursa olsun uzmanlar doğru zamanda ve doğru müdahale edilerek bulumianın tedavi edilebileceğini belirtmektedirler.
   
 2. 20 Ekim 2010
  Konu Sahibi : MakeUp
 3. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.